Ankara Kalkışlı Otobüs Seferleri

Ankara Hakkında

nereye

Ankara, Türkiye'nin başkenti olma özelliğinin yanı sıra tarihsel süreçlerde ve siyasal politikalarda öne çıkan bir konuma sahiptir. Özellikle, Anadolu'nun farklı medeniyetlerine ev sahipliği yapmasından dolayı yıllarca süregelen uygarlıklara da başkentlik yapmıştır. Tüm bunların yanı sıra Türkiye'nin en önemli siyasi ve politik şehri olan Ankara, farklı iş kolları ve iş adamlarının da uğrak şehirlerinden birisidir. Memur kenti olarak bilinen Ankara ili, Türkiye'nin yönetim birimini oluşturan bir şehirdir. Tüm bakanlıklar, kurum genel müdürlükleri, siyasal kurumlar ve meclisi ile birlikte Türkiye'nin idari kısmını oluşturmaktadır.

İç Anadolu Bölgesinde bulunan Ankara ili, Türkiye'nin 2. sırada yer alan en büyük şehridir. Bölgesel konumuna bağlı olarak kurak bir iklime sahip olan Ankara, daha çok sanayi ve hizmet alanında faaliyet göstermekte, bu alanlarda ön plana çıkmaktadır. 5 milyona yakın nüfusun yaşadığı ilde, eğitim, sağlık, ulaşım ve inşaat gibi hizmetlerde oldukça gelişmiş durumdadır. Türkiye'nin en önemli ve köklü eğitim merkezlerinin bulunduğu ilde, oldukça fazla sayıda devlet üniversitesi de bulunmaktadır. Sağlık açısından da oldukça gelişmiş olan şehir, özel ve kamu hastanelerinin varlığı ile sağlık sektörüne ayrı bir atılım getirmiştir.

İç Anadolu Bölgesinin en önemli şehirlerinden birisi olan Ankara, tahıl ürünleri yetiştiriciliği ile ön planda yer almaktadır. Ayrıca, ilçelerde bulunan doğal kaynak suları sayesinde Kızılcahamam ve Haymana gibi ilçelerde kaplıca hizmeti de verilmektedir. İç Anadolu Bölgesinin tüm yöresel ürünleri ve yiyeceklerini de bulabileceğiniz şehirde, Ankara simidi en bilinen meşhur yiyecekleri arasındadır. Ticari açıdan önemli bir merkez haline gelen şehir, her mevsim farklı turistleri ağırlamaktadır. Özellikle, eğitim, kültür, tarih, iş ya da eğlence türünde yapılan fuarlarla birlikte her mevsim turist potansiyelini artıran şehir, donanımlı ve lüks otelleriyle de turistleri en iyi şekilde ağırlamaktadır.

Ankara İklimi
nereye

Şehirde kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak olan karasal iklim görülür. Gündüz sıcaklığı ile gece sıcaklığı arasında büyük fark bulunur. En sıcak ayları, temmuz ve ağustostur. En soğuk ayları ise aralık ve ocak aylarıdır.

Ankara’ya Nasıl Gidilir?
nereye

Ankara, Türkiye'nin başkenti olması sebebiyle oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Şehir merkezine konum olarak yakın mesafede bulunan şehirlerarası otogarı ile Türkiye'nin her yerine gün içerisinde otobüs bileti bulabilir, farklı seferlerle yolculukları aktarmasız şekilde yapabilirsiniz. Karayolu ulaşımının oldukça geliştiği Ankara ilinde özellikle eğitim, kültürel gezi ve fuar gibi ticari aktivite zamanlarında otobüs seferleri daha yoğun olmakla beraber Ankara otobüs bileti satışları da oldukça büyük artış göstermektedir.

Karayolu ulaşımının yanı sıra havayolu ulaşımı da oldukça gelişmiştir. Esenboğa Havalimanı üzerinden tüm havalimanlarına direkt uçuşlar bulunabilir. Önemli havayolu şirketlerinin bulunduğu şehirde yurt içi ve yurt dışı yolculuklar kolaylıkla sağlanırken, gün içerisinde farklı şehirlere uçuş seferleri de yapılabilmektedir. Özellikle, gelişmiş şehirlerarasında bulunan İstanbul ve İzmir gibi şehirlere günlük uçuşlar bulmak mümkündür. Demiryolu ulaşımının da geliştiği şehirde hızlı tren ile Eskişehir, İstanbul ve Konya gibi hızlı tren erişimi olan illere ulaşım sağlanabilir. Bu şehirlerarasında yer alan garlar sayesinde farklı şehirlere oldukça kısa zaman ve mesafe ile ulaşım da sağlanabilmektedir.

Ankara Mutfağı
nereye

Ankara tavası, bici, oğmaç aşı, pıt pıt pilavı, toyga çorbası, carcıran, köremez, papara, orman kebabı, tiridi köfte, efelek dolması, entekke böreği, yalkı, pazar böreği, keşkek yemeği, mücirim köftesi, miyane çorbası en ünlü yemekleridir.

Ankara’da Gezilecek Mekânlar
nereye

Ankara, ticari ve tarihi alanı güçlü bir şehirdir. Bu açıdan, tarihsel dokuyu en iyi şekilde hissetmek, siyasi kurumları ziyaret etmek ve şehrin gözde mekanlarını keşfetmek için şehirle ilgili kapsamlı bir gezi listesi hazırlanabilir. Ankara ilinde gezilip, görülmesi gereken yerler arasında farklı pek çok kültürel ve tarihi miras bulunmaktadır.

1- Anıtkabir: Ülkemizin en önemli tarihi ve kültürel yapılarından birisi olan Anıtkabir, yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan alanlardan birisidir. Atatürk'ün naaşının bulunduğu Anıtkabir, Kurtuluş Savaşı ile ilgili pek çok görsel sunuma da ev sahipliği yapmaktadır. Tarihsel olguların ve eşyaların da bulunduğu alanda, Türklerin kahramanlıklarını ve gurur tablosunu yakından görebilirsiniz.

2- Etnografya Müzesi: Atatürk'ün ilk naaşının bulunduğu yer olan Etnografya Müzesi, Selçuklu İmparatorluğunun izlerini taşıyan bir yapıya sahiptir. Kurtuluş Savaşından günümüzde kadar kullanılan bu binada Osmanlıya ait pek çok değerli eser sergilenmektedir. Tarih sevenlerin ziyaret etmekten zevk alacağı bir müze olan Etnografya Müzesi, Osmanlıya ait çini, halı ve silah gibi parçaları da ziyaretçilere sergilemektedir.

3- Ankara Kalesi: Pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Ankara Kalesi bir zamanlar medeniyetlerin kendilerini savunmaları için oluşturulmuş, günümüze kadar ulaşmış bir yapıya sahiptir. Şuan için içerisinde pek çok hediyelik eşya ve kafe gibi eğlence alanlarının bulunduğu kale, tarihi ve tarihin zamanla yenilenme sürecini görmek isteyen turistleri ağırlamaktadır.

4- Kuğulu Park: Tunalı Hilmi Caddesinde yer alan Kuğulu Park, Ankara'nın en gözde eğlence ve alışveriş yerlerinden birisidir. Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde bulunan park içerisindeki küçük gölette kuğular yer aldığı için burası Kuğulu Park olarak anılmıştır. Şık mağazaların ve lüks restoranların bulunduğu cadde, şehir merkezine de oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

5- Kocatepe Cami: 1967 ve 1987 yılları arasında inşa ettirilen Kocatepe Cami, Ankara'nın en önemli ve büyük dini alanlarından birisini oluşturmaktadır. Mimar Sinan'dan esinlenerek yapılan camide, Osmanlı figürlerini ve tarzını yakından görmek mümkündür. Şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan camiye ulaşım toplu taşıma araçları ya da taksilerle kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Ankara Alışveriş
nereye

Ankara ili alışveriş merkezleri ve mağazalar açısından oldukça zengin bir yapıdadır. Her semtte yer alan geniş dükkanların yanı sıra alışveriş unsurunu ön plana çıkartan Kızılay ve Tunalı gibi merkezi noktalar da bulunmaktadır. Geniş bir alışveriş merkezi durumunda olan Kızılay ve Tunalı caddeleri gerek giyim gerekse yiyecek açısından büyük bir alışveriş potansiyeline sahiptir. Bunların yanı sıra, şehrin büyüklüğüne ayak uydurabilen alışveriş merkezleri de vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Tunalı Hilmi Caddesinde bulunan Karum Avm en eski alışveriş merkezlerinden birisidir. Özellikle gece kıyafeti ve gelinlik gibi özel gün alışverişlerinizi yapabileceğiniz bu mekan, oldukça ünlü alışveriş merkezlerinden birisidir. Ayrıca, geniş mağaza ağına sahip Armada Avm, Kentpark Avm, Cepa Avm gibi büyük alışveriş merkezleri de hem ünlü markalara ait mağazalarıyla hem de eğlence ve yiyecek alanlarıyla oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Ankara Ulaşım Yolları
nereye

Ankara ili pek çok ulaşım yolu açısından zengin durumdadır. Karayolu ulaşımı başta olmak üzere demiryolu ve havayolu ulaşımı da oldukça aktif şekilde yapılabilmektedir. Yurt dışından gelen turistler için Havayolu şirketleri aktif şekilde bulunmakta, şehir içi ulaşım da aynı şehirlerarası ulaşım gibi aktif şekilde yürütülmektedir. Şehirlerarası otobüs terminalinden Ankara'nın her semtine dolmuş ve taksi ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca, metro ağının da gelişmiş olması sebebiyle terminalden diğer semtlere metro ile kolay ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra havaalanından otogara ya da diğer şehir merkezi noktalarına toplu taşıma aracı olan ve sadece havaalanına hizmet veren Havaş servisleri ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ankara ili şehir içi taşımacılıkta toplu ulaşım hizmetini oldukça iyi kullanan bir şehirdir. Ankara'nın merkezi olarak bilinen Kızılay'a her semtten otobüs ve dolmuş bulmak mümkündür. Ayrıca metro ya da taksi gibi vasıtalar aracılığı ile de ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Özellikle, yoğun trafiğe maruz kalmak istemeyenlerin tercihleri arasında gelen metro, son zamanlarda yeni çalışmalarla birlikte farklı semtlere de ulaşım sağlamaktadır.

Haritada Ankara

Ankara Otobüs Firmaları

Ankara Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ANKARA - ŞANLIURFA 120 TL
ANKARA - KONYA 45 TL
ANKARA - KAYSERİ 60 TL
ANKARA - İZMİR 100 TL
ANKARA - İSTANBUL 80 TL
ANKARA - GAZİANTEP 140 TL
ANKARA - ESKİŞEHİR 100 TL
ANKARA - DİYARBAKIR 125 TL
ANKARA - BURSA 85 TL
ANKARA - ANTALYA 80 TL
ANKARA - ADANA 110 TL