İzmir Kalkışlı Otobüs Seferleri

İzmir Hakkında

nereye

Ege bölgesinde yer alan İzmir, İstanbul ve Ankara’yı takip eden en kalabalık şehir olma özelliğine sahiptir. Ünlü körfezi ve sanayi yapısının yanında modern bir yüze sahip olan İzmir, büyük mücadelelere ev sahipliği yapan kahraman bir şehir olma özelliğini de saklı tutar.

İzmir İklim
nereye

Yaz ayları sıcak ve kurak geçen İzmir'in Kışları ılık ve yağışlı olarak geçer. Akdeniz'in klasik iklimine sahip olan bu şehir yaz kış seyahat edilmeye uygun bir iklime sahiptir.

İzmir’e Nasıl Gidilir?
nereye

İzmir hem yurt içinden hem de yurt dışından senenin neredeyse her ayında turist alan bir şehirdir. Dolayısıyla ulaşım seçenekleri de oldukça fazladır. İzmir'e gelirken öncelikle kara yolu ulaşımı kullanılabilir. Türkiye'nin her yerinden İzmir'e otobüs seferleri düzenlenmektedir. İzmir otobüs bileti ile bu yolculuklar sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Özel araç ile de İzmir'e ulaşım mümkündür.

Daha uzak bölgeler için, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na her gün uçuşlar düzenlenmektedir. Yurt dışından doğrudan uçuşlar da olan bu bölgede, İstanbul'dan aktarmalı olarak da ulaşmak mümkündür. İzmir'e uçak bileti veya otobüs bileti alarak gelmek mümkündür.

İzmir'e kara yolu ile ulaşmak isteyen kişiler için düzenlenen feribot ve yeni eklenen köprüler ile yolculuk süresi bir hayli kısaltılabilmektedir. Gitmeden bu tür bilgilerin toplanması faydalı olacaktır.

İzmir Mutfağı
nereye

Kumru muhteşem bir lezzet olmasının yanında oldukça doyurucu bir İzmir lezzetidir. Boyoz, pişi, şevketi bostan, kabak pabucaki, boklu kebap ve İzmir köfte yörenin en meşhurları arasında yer alır ancak bu lezzetlere Şambali tatlısını da eklemek gerekir.

İzmir’de Gezilecek Mekânlar
nereye

İzmir " Ege'nin İncisi " olarak anılan şehrimizdir. Bu ismi de sonuna kadar hak etmektedir. Şehri bir kez ziyaret etmiş olan herkesi bir yönüyle kendisine hayran bırakmaktadır. Türkiye'nin genel olarak düşünüldüğünde en sevilen illerinden biridir. Çok fazla doğal güzelliğinin yanı sıra, eşsiz tarihi eserleri ve birbirinden güzel plajları vardır. Bunlara örnek olarak Çeşme, Karaburun, Seferihisar ve Foça verilebilir. Şehrin tarihi 8500 yıl geriye uzanmaktadır. Sınırları içerisinde gezilebilecek çok fazla antik kent ve tarihi alanlar vardır. Asırlardır önemli bir liman kenti olarak insanlara ev sahipliği yapmıştır.

İzmir Saat Kulesi

Saat kulesi, İzmir Konak Meydanı içerisinde yer almaktadır. Şehrin herkesçe bilinen simgelerinden biridir. Osmanlı döneminde Sultan 2. Abdülhamit'in tahta çıkmasının 25. yılı şerefine, İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından yaptırılmıştır. İnşaatına başlanma tarihi 1901 yılına denk gelmektedir. Kule inşaatına başlanmadan evvel Zingulli Usta ( İstanbullu bir kuyumcu ) tarafından maketi tasarlanarak gözlemlenmiştir.

Saat kulesinin gövdesi beyaz mermerden kalan kısımları ise kesme taş oymacılığı kullanılarak yapılmıştır. Dört ayağı bulunan bir platformda duran ve 25 metre yüksekliğe uzanan bu yapı, sekizgen şekilde ve 4 katlıdır. Dar olan kenarlarında sebillere yer verilmiştir. Bu sebillerin yanı sıra eklenen kemerler saat kulesine asil bir görüntü kazandırmıştır.

İzmir saat kulesinin sekizgen kısımlarının üstüne sütunlu galeri ile kara prizma gövde inşa edilmiştir. Bu yapıların birbirine bağlanması ile estetik bir görüntü ortaya çıkmıştır. Burada bulunan çeşme ve galeriler için Marsilya'dan renkli taş getirilmiş ve kullanılmıştır. Dönemin tüm eserlerinde bulunan tuğra ve kabartmalar saat kulesinde de kendine yer bulmuştur. 1927 yılında çıkan bir kanun ile bu kabartmalar kaldırılmış yerlerine ay yıldız işlemeleri yaptırılmıştır.

Kule için Alman İmparatoru 2. Wilhelm bir hediye göndermiştir. Kuleye yerleştirilmiş olan dört saat, kendisinin hediyesidir. Saatler mekanik bölümlerinin sorunsuz çalışması ve tahrip olmaması için döküm ayaklar üzerine konmuştur. Saat parçaları 22 dişli çarktan oluşmaktadır. Üzerlerinde 1901 tarihi görülebilir.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı çarşısı her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen oldukça özel bir bölgedir. Çarşı Konak Meydanı'ndan Smyrna Agorası'na kadar geniş bir alana yayılmıştır. Tarihi açıdan öncelikle uzunca bir sokağa kurulan çarşı, dergah olarak hizmet vermiş ve " Mevlevi Sokağı " olarak adlandırılmıştır. Daha sonra 17. yüzyıla gelindiğinde sokak genişletilmiş ve çarşı haline gelmiştir. Pazar, iç körfezde yapılmış olan dolgular ile tamamlanmıştır. Han ise dolgu çalışmalarından sonra inşa edilmiştir.

Kemeraltı bölgesinin şu an sahip olduğu sahil şeridi 19. yüzyıldan bu yana böyledir. Rıhtım boyunca arazi ilerleyen yıllar için Osmanlı baraka ve kervanları için ikametgah olacak şekilde belirlenmiştir. Konak Meydanı da adını konuttan almaktadır ve oluşumu bu çarşı sebebi ile olmuştur.

Kızlarağası Hanı

Kemeraltı çarşısının içerisinde bulunmaktadır. Kesinlikle görülmeye değer bir tarihi güzelliktir. İzmir'in en önemli yapılarından biri olarak görülmektedir. 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır. İzmir Liman Kalesi'nin yakınında bulunduğundan, inşaat bittiği günden bu yana yoğun olarak tüccar ve zanaatkarları ağırlamıştır. Tüccarların kalacakları odalara ek olarak hizmetkarlar içinde han içerisinde odalar yapılmıştır.

Yapı kare bir biçimdedir. Ortasındaki alanda ilk inşa edildiği dönemde şadırvan bulunmaktadır ancak ne yazık ki bugün orada değildir. Geniş avlusu 600 metrekaredir. Üst katında 5 sütunlu ve 6 kemerli bir alan vardır. Avluya günümüzde bir çay bahçesi yaptırılmıştır. Kemeraltı çarşısında vakit geçiren insanlar burada soluklanarak dinlenebilirler.

Tarihi Asansör

İzmir'in Karataş semti içerisinde, Konak sınırlarında bulunmaktadır. Şehit Nihatbey Caddesi ile Mithatpaşa Caddesi arasında bulunan 58 metrelik kot farkının ortadan kaldırılması için inşa edilmiştir. Asansörün olmaması durumunda aradaki yolu geçmek isteyen kişilerin 155 basamaklı bir merdiveni tırmanmaları gerekmektedir. Bina 1907 yılında yaptırılmıştır. Günümüzde tarihi bir güzellik olarak görülmekte ve eğlence, kültür merkezi olarak hizmet vermektedir.

Asansör Nesim Levi Bayraklıoğlu adlı bir iş adamı tarafından yaptırılmıştır. Asansörün inşa edilme hikayesi ise bu şekildedir; 155 basamaklı merdivenlerin üst kısmında Devidas Ailesi alt kısmında ise Nesim Levi'nin ailesinin evi vardır. Bu iki aile oldukça yakın ve samimilerdir. Bir gün yukarıda oturan Devidas merdivenlerden inerken düşer ve ayağını kırar. Bu olayın üzerine Nesim Levi kadim dostuna çok üzülür ve bu bölgeye Avrupa'da gördüğü gibi bir asansör inşa etmeye karar verir. Asansör içim Marsilya'dan tuğlalar getirilir ve yapımına başlanır. 1942 yılında satış işlemleri gerçekleştirilene kadar elde edilen gelirler ise Karataş Musevi Hastanesi'ne bağışlanmıştır.

Kadifekale

İzmir'in antik kalesidir. Günümüzde Kadifekale olarak anılan kale, Türkler bölgeye yerleşmeden evvel Yunanlılar tarafından Pagos olarak adlandırılmıştır. Kalenin zirvesi kıyı şeridinden 2 km kadar uzaktadır. İzmir'in genel görüntüsüne hakim bir konumdadır.

Tepenin büyük bir bölümünde gecekondular vardır. Bu bölgede Altay, İmariye, Yenimahalle gibi mahalleler yer almaktadır. 2007 yılında başlatılan restorasyon ile kale turistik olarak yeniden şehre kazandırılmıştır. Kadifekale için tarihte il kaydedilen savunma duvarları Büyük İskender'in halefi ve daha sonra Küçük Asya ve Trakya'dan bir kralın ( LYsimachos ) eserleridir. 1403 yılında Tamerlane ele geçirinceye kadar kale Cenevizlilerin elinde kalmıştır. Türkler tarafından alındıktan sonra 19. yüzyılda oluşturulan savunma zincirinin bir parçası olarak kullanılmıştır.

Konak Pier

1890 yılında Fransız mimarlardan Gustave Eiffel tarafından yaptırılmıştır. Yapım aşamasında gümrük binası olması planlanmaktadır. Konak meydanının yakınlarında bulunur. Yığma taş ve sıva yöntemleri kullanılarak inşa edilmiştir. Gümrük binası olarak hizmet verilen dönemlerde ihraç işlemleri buradan gerçekleştirilmiştir. Binanın birden fazla giriş kapısı bulunmaktadır. Eski ve yeni mimariyi bir arada görmek mümkündür.

Binanın dikdörtgen prizma olarak inşa edilen uzun kısmı eski olan bölümüdür ve restore edilmiştir. Kareye benzeyen kısım ise binaya sonradan eklenmiştir. Binanın kendine has yapısını taşlar ile örülmüş duvarları ve çatı sisteminin değişikliği kazandırmaktadır. Tepesinde bulunan küçük açıklık bölümler, serçe gibi kuşların yapıya girmesine izin vermektedir.

Yapı bir süre gümrük binası olarak hizmet vermiş ancak sonrasında balık hane olarak işlevini sürdürmüştür. Restorasyonu 2003 - 2004 yıllarında yaptırılmış ve turizme kazandırılmıştır. Şu anda alışveriş yapılan ve kültür gezisi düzenlenen bir alandır.

Agora Ören Yeri

İzmir'de birçok ören yeri bulunmaktadır. Bunlardan biri de Agora'dır. Agora, şehir merkezine yakın Kemeraltı Çarşısı'nın olduğu bölgede yer almaktadır. Agora kelime anlamı olarak da çarşı ve meydan anlamlarına gelmektedir. Antik zamanlarda bu bölge kentin sosyal, dini ve ticari etkileşimlerinin yaşandığı bir merkez olarak kullanılmıştır. İyon medeniyetlerinin felsefe bilimine yaptığı katkılarda, kentin agora bölgelerinde yapılan tartışmaların etkili olduğu düşünülmektedir. İyonlara ait eserlerden en iyi korunmuş olanlardan biri Agora'dır.

Agora Ören Yerinin günümüzde sergilenen kısmının geçmişi 2. yüzyıla kadar dayanmaktadır. 178 yılında İzmir'de yaşanan büyük bir depremde yıkılmış ve büyük ölçüde yeniden inşa edilmiştir. Diğer agora bölgelerinde olduğu gibi burası da heykeller, sunaklar ve anıtlar ile çevrelenmiştir. Dikdörtgen bir yapıdadır, 3 katlı olarak hizmet vermiştir. Kuzey tarafında bir bazilika vardır. Bu bazilika kendi döneminde adalet sarayı işlevini üstlenmiştir. Agoranın batısında bulunan Smyrna kentine doğru giden bir cadde vardır, bu caddede ismini Roma İmparatoriçesi Faustina'dan alan tarihi bir kapı vardır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

1937 yılında Türkiye'nin ilk hayvanat bahçesinin oluşturulması için kurulmuştur. 18 dönümlük bir alanda kurulumu başlamıştır. 2008 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları ile 425 dönümlük bir alanda İzmir Doğal Yaşam Parkı'na çevrilmiştir. Avrupa'da bulunan en büyük doğal yaşam parkıdır. Hayvanların barınma ve yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryum Birliği'ne üye bir alandır. Park yılın her döneminde ziyaretçilere açıktır.

Bu büyük ve geniş doğal yaşam parkında 120 türde 1500 hayvan ve 3000 ağaç bulunmaktadır. Bunun yanı sıra değişik 250 bitki türü de yaşamını sürdürmektedir. Tehlikede olan ekolojik değerlere park içerisinde uygun yaşam koşulları sağlanmıştır. Buna örnek olarak nesli tükenmekte olan Asya Filleri için 15000 metrekarelik açık alan ayrılmıştır. Park büyük kediler olarak adlandırılan üç türe de sahiptir. Bunlar kaplan, puma ve aslandır. Parkın içerisinde bulunan 8450 metrekarelik gölet çevresinde bir habitat oluşturulmuştur. Bu bölgede kaz, kuğu ve ördekler yüzmektedir. 6600 metrekareye sahip maymun adası da değişik maymun türlerinin yaşaması için ayrılmıştır. Kapalı bir bölgede ise tropikal yağmur ormanları bölgesi oluşturulmuştur.

İzmir Ulaşım Yolları
nereye

İzmir şehir içi ulaşımda her türlü seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Şehir metro, tren, otobüs, dolmuş, vapur ve taksi sürekli olarak çalışmaktadır. Özellikle tren ve metro ile şehir merkezi ve çevresinde sorunsuz bir şekilde seyahat etmek mümkündür. Tren İzmir Adnan Menderes Havalimanına kadar ulaşmaktadır. Uçak ile şehre ulaştıktan sonra tren kullanılarak şehrin merkezine ulaşım sağlanabilir.

Şehir içi ulaşımı kullanabilmek için diğer illerde de bulunan İzmir Kart satın alınmalıdır. Kartın içerisine ücret konularak tüm belediye araçlarına binilebilir. İzmir şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş ve büyük ölçüde sorun yaşanmayan şehirlerimizden biridir.

İzmir Alışveriş
nereye

İzmir doğa ve tarih güzelliklerinin yanı sıra son derece modern bir şehirdir. Bu sebeple burada kesinlikle alışverişe dair bir problem yaşanmamaktadır. Şehir merkezinde hem büyük çarşılar hem de alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kültürel nesneler satın almak isteyenler için Kemeraltı çarşısı ve yöresel pazarlar kurulmaktadır.

Alışveriş yapılacak bölgelerden en uygun olarak görülenler ise Alsancak ve Karşıkaya'dır. Burada oldukça fazla çeşit vardır. Her bütçeye göre alışveriş yapabilmek ve her zevke hitap eden ürünler bulabilmek burada mümkündür. İzmir'de geçirilen günleri hatırlatacak nesnelere de bu alanlardan ulaşmak mümkündür.

Haritada İzmir

İzmir Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
İZMİR - ŞANLIURFA 140 TL
İZMİR - KONYA 90 TL
İZMİR - KAYSERİ 110 TL
İZMİR - İSTANBUL 110 TL
İZMİR - GAZİANTEP 135 TL
İZMİR - ESKİŞEHİR 60 TL
İZMİR - DİYARBAKIR 170 TL
İZMİR - BURSA 110 TL
İZMİR - ANTALYA 70 TL
İZMİR - ANKARA 100 TL
İZMİR - ADANA 160 TL