Antalya Kalkışlı Otobüs Seferleri

Antalya Hakkında

nereye

Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin altıncı büyük şehridir. Turizm sektöründe Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biridir. Doğa güzellikleri yönünden eşsiz bir şehirdir. Sunduğu tatil imkânları sayesinde dört mevsim turistlerin uğrak yeridir. Yaz mevsiminde çok yoğun göç alır.

Akdeniz bölgesinde önemli bir turizm alanına sahip olan Antalya, 630 km kıyı uzunluğu ile birlikte muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Bu açıdan Antalya hem deniz turizmi hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri ile Türkiye'nin en fazla turist çeken ili durumundadır. Sadece turizm cenneti olarak değil, iş ve tarihi doku olarak da son zamanlarda ön plana çıkan Antalya, gezilecek alanlar açısından da güçlü bir konuma sahiptir.

Ilık ve yumuşak iklimi sayesinde her mevsim yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya, ulaşım açısından da ziyaretçilerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Karayolu ulaşımı, havayolu ile desteklenmekte Antalya iline her mevsim ve saatlerde farklı seferlerle otobüs bileti kolaylıkla bulunabilmektedir. Yaz mevsiminde deniz ve plaj turizminin açılması ile beraber Antalya otobüs bileti satışlarındaki artış, diğer mevsimlerde iş ya da tarihi gezilerle desteklenmektedir.

Yaz turizminin yoğun şekilde yaşandığı Antalya ilinde konaklama türleri de oldukça gelişmiştir. Türkiye'nin en büyük ve lüks otellerinin bulunduğu bu bölgede, pansiyon, villa oteller ve butik oteller de farklı bütçeye sahip turistler için ideal konaklama türünü oluşturmaktadır. Ege mutfağının lezzetli ve sağlıklı yemeklerini de bulabileceğiniz Antalya ilinde farklı zeytinyağlı yiyecekler bulabilmeniz mümkündür. Sadece zeytinyağlı yemekler değil, Akdeniz bölgesinin yöresel pek çok yemeğini de il sınırları içerisinde tüketebilirsiniz.

Bölgede ılıman bir iklim söz konusu olduğu için yoğun olarak turunçgil, zeytin, incir ve muz gibi sağlıklı meyveler de bu bölgede yoğun şekilde yetiştirilmektedir. Yaklaşık olarak 2.3 milyon bir nüfusa sahip olan Antalya, özellikle yaz turizminin açılması ile beraber mevsimsel göç almaktadır. Gerek turistlik gezilerden dolayı gerekse mevsimsel işçi olarak gelen kişilerden dolayı yaz sezonunda il sınırları içerisinde nüfusun büyük ölçüde arttığı gözlemlenmektedir. Bu açıdan, oteller ve diğer konaklama türleri en fazla yoğunluğu yaz mevsiminde yaşamaktadır.

Antalya'nın İklimi
nereye

Şehirde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz iklimi hüküm sürer. Denize uzak iç kesimlerde ise yarı karasal iklim görülür. Yazın ortalama sıcaklık 32-34 °C, kışın ise 8-10 °C arasında değişir. Kışın çok nadir kar yağar. Bitki örtüsü ise makidir.

Antalya'ya Nasıl Gidilir?
nereye

Antalya ili ulaşım konusunda ziyaretçilerine büyük kolaylık sağlayan bir konumdadır. Antalya iline ulaşım sağlamak isteyen kişiler başta karayolu olmak üzere, havayolu ve deniz yolu ulaşımını rahatlıkla kullanabilmektedir. Her şehirden direkt olarak yapılan otobüs seferleri sayesinde farklı zaman dilimleri arasında bu ile ulaşabileceğiniz gibi havayolu ulaşımı ile de büyük şehirlerden aktarmasız olarak Antalya'ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Genel olarak yaz sezonunun açılması ile birlikte hem otobüs hem de uçak seferleri arttırıldığı gibi bu mevsimlerde yolcu sayısında da büyük bir artış gözlemlenmektedir. Yaz mevsiminin açılması ve turist yoğunluğunun hissedilmesi ile birlikte tüm ulaşım seferleri de bu doğrultuda artırılmakta ve genel olarak aktarmasız ve rahat bir şekilde turistlerin yolculuk yapması sağlanabilmektedir. Deniz yolu ulaşımı ise diğer ulaşım türlerine göre biraz daha kısıtlı olup, kıyı bölgesinden Antalya iline ulaşım sağlamak isteyen kişiler için daha uygun durumdadır.

Her ilden farklı seferler ve saatlerde düzenlenen ulaşım türleri, şehir dışında olduğu gibi şehir içinde de farklı vasıta yöntemleri ile desteklenmektedir. Havaalanından ya da otogarlardan taksi, dolmuş ve diğer toplu taşıma araçları ile şehir içi ulaşım da oldukça pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Antalya'nın Mutfağı
nereye

Domates cilvesi, burani, testi kebabı, alafaşı, piyaz, hibeş, göce çorbası, lapa dolması, hülüklü çorba, gökçesu pilavı, şilofta ve bastarya en ünlü yemekleridir.

Antalya'da Gezilecek Mekanlar
nereye

Türkiye'nin en sık tercih edilen kıyı bölgelerinden ve tatil cennetlerinden birisi olan Antalya'da doğal ve tarihi mekan oldukça fazla yer almaktadır. İle yapılan gezilerde hem ilin plaj ve deniz turizminden faydalanabilir hem de zamanında yoğun şekilde farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan tarihi dokusunu yakından görebilirsiniz.

Kaleiçi: Kaleiçi, Antalya'nın yerli ve yabancı turisti en fazla çeken tarihi yapılarından birisidir. Antalya'nın tarihi dokusu göz önüne alındığında ise akla gelen ilk tarihi ev yapısı Kaleiçi tarihi evleridir. Turistler açısından büyük ilgi gören Kaleiçi, konum olarak da pek çok turisti kendisine hayran bırakan bir yapıya sahiptir. Özellikle, Kaleiçi tarihi evlerinin hemen hemen her sokağı denize çıkış sağladığı için farklı bir doğal güzellik durumundadır. Sadece tarihi bir yapı olarak değil, farklı hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bir alışveriş sokağı olarak da değerlendirilebilen Kaleiçi, renkli ve lezzet dolu restoranları ile de pek çok turistin uğrak yeri sayılabilir.

Olympos Antik Kent: Yunanca anlamı ulu dağ olan, Olympos Antik Kenti, tanrıların şehri olarak da yabancı turistler tarafından bilinmektedir. Daha önceleri Likya medeniyetinin önemli bir şehri olan Olympos, Osmanlının Akdeniz hakimiyetini ele alması ile birlikte Türkiye'nin doğal güzellikleri arasındaki yerini almıştır. Sadece tarihi dokusu ile değil, doğal güzellikleri ve plaj olanakları ile de turistlere muhteşem bir manzara yaratan, Olympos Antik Kenti her turistin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir.

Yanartaş: Pek çok Yunan mitolojisine de konu olan Yanartaş, Çıralı plajına yakın bir konumda yer almakta ve doğalgaz sıkışması sonucunda taşlar arasından çıkan küçük alevlerle muhteşem bir görsellik yaratmaktadır. Bu doğal güzelliği görmek için küçük bir yürüyüş yapmanız gerekebilir. Taşlar arasından çıkan küçük yanardağlar, her zaman yandığı için turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Konyaaltı Plajı: Antalya plajı denilince ilk akla gelen yerlerden birisi de Konyaaltı plajıdır. En büyük sahil şeridine sahip olmasının yanı sıra halk tarafından da en fazla tercih edilen bir plaj olan Konyaaltı, yaz mevsiminde büyük bir yoğunluğa sahiptir.

İncekum Plajı: Antalya plajları arasında en fazla berraklığa ve temizliğe sahip olan plajlarından birisi de İncekum plajıdır. Özellikle, yaz mevsiminde kamp yapmak isteyen pek çok turisti ağırlayan İncekum plajı, manzarası ile de turistleri kendisine hayran bırakır durumdadır. Adından da anlaşılabileceği gibi ince kumlarla kaplı olan plaj, keyifli bir tatil yapmak isteyen turistler için ideal bir konumdadır.

Antalya'da Alışveriş
nereye

Antalya ili alışveriş merkezi ve sokak çarşıları ile birlikte geniş bir mağaza ağına sahiptir. Özellikle, sahil kesiminde yer alan sıralı mağazalar, yerli ve yabancı turist tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Akdeniz Bölgesinde yer alan en büyük alışveriş merkezlerinden birisine sahip olan Antalya, 80'e yakın mağazası ile Deep Outlet Center Avm ile de alışveriş kültürünü desteklemekte ve turistlere farklı seçenekler sunmaktadır. Antalya karayolları üzerinde de bulunan geniş kompleks alanlar turistler açısından oldukça fazla ilgi görmektedir. Turistik bir şehir konumunda yer alan Antalya'da farklı hediyelik eşya ve kültürel malzemeye de ulaşmak oldukça kolaydır. Bu tür hediyelik eşya için şehir merkezlerinde bulunan sokak çarşılarından ve pasajlarından yararlanılabilir.

Antalya Ulaşım Yolları
nereye

Antalya ulaşım yolları şehir içi ve şehirlerarası olarak değişiklik göstermektedir. Antalya'ya şehirlerarası yol ile ulaşım sağlayacak kişiler, zaman tasarrufu açısından uçak yolculuğunu tercih edebilirler. Farklı şehirlerden aktarmasız olarak gerçekleştirilecek otobüs seferlerinde ise ulaşım süresi mesafeye bağlı olarak biraz daha uzamaktadır. Kıyı kesimlerde bulunan kişiler ise özel yat seferleri ya da deniz taşımacılığı ile şehre ulaşım sağlayabilir. Şehir içi ulaşım ağı ise daha kolay ve kısa mesafelidir.

Özellikle, toplu taşıma araçlarının yoğun şekilde kullanıldığı bu şehirde, deniz otobüsleri de farklı saatlerde seferler yapmaktadır. Taksi, dolmuş, şehir içi otobüsü, tramvay ya da deniz taksileri ile şehir içinde kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Antalya'daki tüm plaj ve doğal güzelliklere şehir içi ulaşım sayesinde kolaylıkla ulaşabilir, tarihi doku yakından ziyaret edilebilir.

Haritada Antalya

Antalya Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ANTALYA - ŞANLIURFA 120 TL
ANTALYA - KONYA 65 TL
ANTALYA - KAYSERİ 120 TL
ANTALYA - İZMİR 90 TL
ANTALYA - İSTANBUL 115 TL
ANTALYA - GAZİANTEP 120 TL
ANTALYA - ESKİŞEHİR 67 TL
ANTALYA - DİYARBAKIR 130 TL
ANTALYA - BURSA 85 TL
ANTALYA - ANKARA 180 TL
ANTALYA - ADANA 120 TL