Sakarya Hakkında

nereye

Sakarya, Türkiye'nin en uzun 3. nehri olarak kabul edilen, Sakarya nehrinin hemen kıyısında kurulu bir konuma sahiptir. Bu açıdan, gerek doğal güzellikleri gerekse temiz havası ile hafta sonu fırsatlarını değerlendirebilecek bir yapıdadır. Ticarete de konu olan pek çok sanayi tesisi ile beraber, Ankara ve İstanbul arasında önemli bir ticaret merkezi olarak yer almaktadır. Çatalca ve Kocaeli bölümünde yer alan il, nüfus olarak da oldukça yoğun bir kapasiteye sahiptir. 1 milyona yakın nüfusu olan il, hizmet ve sanayi alanında yoğun olarak faaliyet göstermektedir.

Hafta sonu kaçamaklarına ev sahipliği yapan, temiz havasıyla birlikte insana huzur veren Sakarya ili özellikle nehir kıyısındaki işletmeleri ve konaklamaları ile ünlüdür. Turistik gezilerin çoğu nehir kenarında geçmekte ve doğal güzelliklere şahitlik etmektedir.

Sakarya İklim
nereye

Sakarya'nın Karadeniz'de kalan kıyılarında ve doğusunda Karadeniz iklimi etkilidir. Bu ilimizin güneyi ve batısında ise Marmara bölgesi iklimi etkilidir.

Sakarya’ya Nasıl Gidilir?
nereye

Sakarya ili ulaşım açısından büyük şehirlere yakın mesafede bulunduğu için oldukça aktiftir. Özellikle, Ankara-İstanbul arasında bulunan Sakarya iline karayolu bağlantısı ile ulaşım sağlanabilir. Kocaeli ve Sapanca konumunda yer alan Sakarya iline tüm şehirlerarası terminallerden direkt olarak ulaşım sağlanabilmektedir. Gün içerisinde farklı saatlerde düzenlenen seferlerle otobüs yolculuğu yapabilirsiniz.

Özellikle, yaz aylarında doğal güzelliklerin daha gözle görülür hale gelmesinden dolayı bu mevsimlerde turist sayısı oldukça fazla olmaktadır. Yaz mevsiminde bu nedenle otobüs bileti satışları da oldukça artmaktadır. Sakarya otobüs bileti satışlarındaki artış hafta sonları da devam etmekte, kısa bir tatil yapmak isteyen tatilciler hafta sonu Sakarya'ya akın etmektedir. Diğer bir ulaşım şekli olarak demiryolu ulaşımı da tercih edilebilir. İstanbul ve Ankara arasında bulunan hızlı tren ile Sakarya'ya oldukça kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz.

Sakarya Mutfağı
nereye

Dartılı keşkek, Islama Köfte, Çerkez Tavuğu, Kara Lahana Haşlaması, Hamsili Pilav ve Kuymak Sakarya mutfağının öne çıkan yemekleri arasında bulunmaktadır. Sakarya denildiğinde ilk akla gelen tatlı çeşitleri arasında ilk sırayı kabak tatlısının çeşitli tarifleri alır. Sakarya'da tatlı kültürü önemli bir yere sahiptir. Sakarya'nın özellikle de Sapanca ilçesi hafta sonu tatilcilerinin kahvaltı için önemli uğrak noktaları arasında yerini almış durumdadır.

Sakarya’da Gezilecek Mekânlar
nereye

Sakarya ili, doğal güzellikleri ve temiz havası ile ön plana çıkan bir şehirdir. Şehir merkezinde bulunan mekanların yanı sıra şehirden biraz uzaklıktaki doğal manzaraları da turistlerin uğrak yerleri arasındadır.

 1- Deprem Müzesi: Tarih sevenlerin gezmekten keyif aldığı yerlerden birisi olan müzeler, Sakarya ili içerisinde de zamanında yaşanan acı depremlerin izlerini sergileyen bir yapıya sahiptir. Özellikle, 1999 yılında yaşanan deprem felaketlerine ait fotoğrafların sergilendiği müzede, suni deprem mekanizmaları da bulunmaktadır.

 2- Sakarya Müzesi: Atatürk'ün ve annesinin konakladığı bina, Atatürk Evi olarak müze haline getirilmiştir. Tarih sevenler için tasarlanan müzede eski uygarlıklara ait pek çok farklı parçada sergilenmektedir.

 3- Gölkent: Muhteşem manzarası ve göl kenarının eşsiz güzelliği ile doğa sevenlerin buluştuğu yerlerden birisidir.

 4- Karasu Plajı: Yaz mevsiminde aktif hale gelen plaj, temiz suyu ve yüksek dağları ile hem muhteşem bir görsellik sunmakta hem de tatilcilerin keyifli bir tatil geçirmesine olanak tanımaktadır.

Sakarya Alışveriş
nereye

Şehir merkezinde ve turistik gezilerin düzenlendiği ilçelerde pek çok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Özellikle, şehir merkezindeki cadde üzerinde hediyelik eşya ya da yöresel ürün alışverişi yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra merkezde Ada Avm, Parkshop Avm gibi daha geniş ve kapsamlı mağazalardan oluşan alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bu alanlarda hem ihtiyaçlarınızı giderecek alışverişler yapabilir hem de alışveriş merkezleri içerisinde yer alan eğlence mekanlarından faydalanabilirsiniz.

Sakarya Ulaşım Yolları
nereye

Sakarya iline ulaşım yolları iki farklı şekilde yapılmaktadır. Oldukça merkezi bir konumda olduğu için sıklıkla düzenlenen otobüs seferleri karayolu ulaşımı sayesinde yapılırken, hızlı tren ise demiryolu ulaşımı ile sağlanmaktadır. Şehirlerarası ulaşım oldukça gelişmiş ve hızlı bir şekilde sürdürülmektedir. Şehir içi ulaşım ise genel olarak ilçeler arasında dolmuşlarla yapılırken şehir merkezinde toplu taşıma ve ticari taksiler kullanılmaktadır. Otogar ve tren garının şehir merkezine olan yakınlığı sayesinde kısa mesafe ile istenilen yere erişim mümkün hale gelmiştir.

Haritada Sakarya

Sakarya Otobüs Firmaları

Sakarya Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
SAKARYA - ŞANLIURFA 140 TL
SAKARYA - KONYA 120 TL
SAKARYA - KAYSERİ 140 TL
SAKARYA - İZMİR 65 TL
SAKARYA - İSTANBUL 70 TL
SAKARYA - GAZİANTEP 130 TL
SAKARYA - DİYARBAKIR 170 TL
SAKARYA - BURSA 33 TL
SAKARYA - ANTALYA 105 TL
SAKARYA - ANKARA 80 TL
SAKARYA - ADANA 120 TL