Bursa Kalkışlı Otobüs Seferleri

Bursa Hakkında

nereye

Marmara Denizinin güney kesiminde yer alan Bursa, Marmara Bölgesi’nin ikinci büyük şehridir. Türkiye’nin de 4.büyük şehri olan Bursa metropol konumunda bulunan kentlerden biridir. Özellikle Osmanlı dönemi için ayrı bir değeri olan kentin hem doğal güzellikleri hem de tarihi güzellikleri dikkat çekicidir. Osmanlı Devletinin ilk başkenti olan Bursa, köklü bir tarihi yansıtmaktadır. Dünya yaşanabilir şehirler sıralamasında dünya genelinde 26.olan kentte hanlar, hamamlar, camiler ve tarihi köyler çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Birçok medeniyete ve bu medeniyetlerin dinlerine ev sahipliği yapmış olan Bursa’da birçok farklı kültürü aynı anda görmek mümkündür. Anadolu’nun en önemli başkentlerinden olma özeliğini daima elinde tutan Bursa, ekonomik açıdan da Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden olması nedeni ile ticaret ve ulaşım son derece gelişmiştir.

Marmara ile Ege bölgelerinin geçiş alanında bulunduğu için karmaşık bir iklime sahip olan Bursa’da genelde ılıman bir iklim görülür. Kuzey kesimleri genelde ılıman iklime sahipken güney kesimleri Uludağ nedeni ile sert bir iklim ile karşılaşmaktadır. Temmuz – Eylül ayları arasında en sıcak dönemlerini yaşayan kentte Şubat ve Mart ayları en soğuk dönemlerdir.

Sadece yapıları ile dikkat çekmeyen şehirde Karagöz Gölge Oyunu da son derece popülerdir. Ayrıca Uludağ’da kış sporları yapılması, Kestane şekeri ile İskender kebabı gibi lezzetlerinin olması ile dünya genelinde bir ün kazanmıştır. Birçok kültüre ev sahipliği yaptığı için yemek kültürü de son derece gelişmiştir.

Bursa’ya özgü saray yemekleri oldukça meşhurdur. Kenti gezmeye gelen sayısız turistlerin büyük bir oranı, Bursa’nın mutfağına hayran kalmaktadır. En ünlü lezzeti İskender Kebaptır. Bunun dışında cantık da denilen tahinli pide çok meşhurdur. Sabah kahvaltıları ile de popüler olan kentte özellikle Cumalıkızık ve Trilye Çamlı Kahve gibi yerler kahvaltıları ile ünlüdür.

Bursa İklim
nereye

Yeşilin her tonunu bulmanın mümkün olduğu il Bursa'nın ılıman bir iklime sahip olduğu düşünülür ancak bu durum bazı zamanlarda bir ucunun Marmara denizine yaslanması bir ucunun ise Uludağ'ın çetin soğuğu ile karışık bir hal alabilmektedir.

Bursa’ya Nasıl Gidilir?
nereye

Birçok anayol hattı üzerinde yer alan Bursa’da ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Hava yolu, kara yolu ve deniz yolu ile ulaşımın mümkün olduğu kente her yıl sayısız turist gelmektedir. Bu da ulaşım yollarının daha da gelişmesini sağlar.

Karayolu ile Bursa’ya seyahat etmeyi planlayan kişiler,uygun Bursa otobüs bileti ile istedikleri zaman kente yolculuk yapabilirler. Ticaretin ve sanayinin gelişmiş olması nedeni ile Bursa’ya Türkiye’nin her yerinden ulaşım mümkündür.

Hemen her gün düzenlenen otobüs seferleri sayesinde ekonomik olan otobüs bileti, karayolu ile ulaşımı sevenlerin imdadına yetişiyor. Otobüs yolculuğu ile Bursa’nın çevresinde bulunan illeri ve ilçeleri de yakından görme şansı elde edebilirsiniz.

Kendi aracı ile Bursa’ya seyahat etmek isteyenler, yaşadıkları şehirden en yakın karayoluna geçerek yönlendirmeler sayesinde kente ulaşabilir. İstanbul tarafından yolculuk yapanlar, İzmit yolundan Yalova – Bursa yoluna geçebilir. Bu güzergâhta araba vapuru kullanmak ta seçenekler arasında bulunmaktadır. Ankara’dan gelenler de İzmit yolunu takip ederek Bursa’ya ulaşabilir.

Deniz yolu ile Bursa’ya gelmek isteyenler, İstanbul – Yenikapı ile Mudanya – Güzelyalı hattını kullanarak hızlı feribot seferleri ile kısa sürede kente ulaşır. Havayolu ile gelmeyi tercih edenler ise Bursa Yenişehir Havaalanını kullanmalıdır. Merkezin 40 km dışında olan havaalanından servisler ile merkeze kısa sürede ulaşmak mümkündür.

Bursa Mutfağı
nereye

Bursa'nın İskender Kebabı en meşhur yemeğidir. Her yerde yenebilecek İskender Bursa'da bir başkadır. Kıymalı cantık görünüm olarak lahmacuna benzese de çok ayrı bir lezzete sahiptir. Pideli köfte ve İnegöl köfte de köfte konusunda ne kadar iddialı gösterdiğini gösteren sadece iki yemeğidir.

Bursa Gezilecek Mekânlar
nereye

Osmanlı ve geçmiş tarihi dönemleri barındıran Bursa’da gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Her yıl ve her mevsimde sayısız turisti ağırlayan Bursa, zengin bir geçmişe sahiptir. Bursa’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler aşağıda sıralanmıştır.

Koza Han

1491 yılında inşa edilen Koza Han, köklü bir geçmişe sahiptir. Orhan cami ile Ulu cami arasında bulunan Koza Han, ipek böceği kozalarının satışının yapıldığı yerdir. Günümüzde tarihi dokusu ile en çok merak edilen yerlerden biridir. Bursa’ya gelen turistlerin mutlaka uğradığı ve çay eşliğinde tarihin izlerini incelediği önemli yerlerden biridir.

Cumalıkızık

Bursa’nın en özel yerlerinden biri olan Cumalıkızık, Kınalı Kar dizisi ile daha da popüler olmuştur. Uludağ’ın eteklerinde bulunan 5 Kızık köyden biri olarak bilinir. Tarih dokunun çok iyi bir şekilde korunduğu ender yerlerden biridir. Osmanlı dönemindeki sivil mimarinin en iyi yansıtıldığı yeri mutlaka görmelisiniz.

Yeşil Türbe

İsmi Yeşil Türbe olsa da, turkuaz tonlarının en güzel ve saf halini yansıtan bir yerdir. İznik Çini Sanatının en önemli yansıması olarak kabul edilen Yeşil Türbe, Bursa’nın tarihini en iyi şekilde yansıtıyor. 1421 yılında inşa edilen Yeşil Türbe, Bursa’nın sembollerinden biridir.

Saltanat Kapısı

Tarihi Tophane semtinde bulunan Saltanat Kapısı, Osmanlı Devletinin Bursa’ya giriş yaptığı kapı özelliğini taşımaktadır. Her Cuma mehter marşları ve ışık gösterileri ile muhteşem bir gösteri sunulmaktadır.

Ulu Camii

Bursa’nın en görkemli ve en popüler camilerinden biridir. Evliya Çelebi tarafından Bursa ilinin Ayasofya’sı olarak ilan edilmiştir. 1396 ile 1399 yılları arasında inşa edilen Ulu Camii, günümüzde sağlam yapısı ile tarihi dokuyu en iyi şekilde yansıtmaktadır. Bursa’ya gelenlerin mutlaka gezdiği yerlerden biri olan Ulu Camiyi gezi planlarınızda ilk sıraya yazmalısınız.

Hünkâr Köşkü

Bursa’nın tarihine ışık tutan yapılardan biridir. Önce Av Köşkü olarak inşa edilen köşk, Atatürk Köşkü ya da Cumhuriyet Köşkü olarak bilinir.

Tophane

Bursa’nın her yerini en güzel şekilde görebileceğiniz nadide yerlerden biridir. Giriş kısmında Orhan Gazi ve Osman Gazinin türbeleri bulunmaktadır.

Saitabat Şelalesi

Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bursa’ya 21 km mesafede bulunan şelalede hem tarihi dokuyu hem de doğanın güzelliklerini bir arada görebileceksiniz.

Tirilye

Birçok medeniyetin yerleşke olarak kullandığı Trilye, tarihi eserleri ve şirin sokakları ile popüler olmuştur. Özellikle yaz mevsiminde serin olması nedeni ile ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Uludağ

Dünya genelinde bilinen Uludağ, en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Kış turizmi açısından en önemli yerlerden biridir. Şehir merkezine çok yakın olan Uludağ özellikle Kış mevsiminde ziyaret edilmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Uludağ’ı mutlaka gezmelisiniz.

Bursa Alışveriş
nereye

Ticaretin kalbinin attığı Bursa’da alışveriş yapılabilecek birçok yer bulunmaktadır. Şehir merkezinde birçok alışveriş merkezi bulunsa da, hem turistler hem de yerel halk tarihi han ve çarşılarda alışveriş yapmaktadır.

Hemen her çarşıda Bursa ilinin ünlü ipek havluları görülmektedir. Ulucami Caddesi Çarşısı, birçok çeşidin bulunması nedeni ile alışveriş için yoğun ilgi ile karşılaşmaktadır. Marangoz ve bıçak çeşitleri için Kayhan Çarşısı tercih edilmektedir.

Bat Pazar Çarşısı ise ikinci el ürün arayanların adresi olmuştur. Yerel halk tarafından üretilen doğal yiyecekleri almak için Tuz Pazarı gezilmektedir. Bursa’nın popüler ipek havluları için Bursa Kapalı Çarşı tercih edilebilir.

Antika eşya arayışında olanlar Antikacılar Çarşısına gitmektedir. Aynalı Çarşı olarak da bilinen çarşıda çok güzel antika eşyaları inceleyebilirsiniz. Ünlü markaların ürünlerinin bulunabileceği Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi de en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Bursa Ulaşım Yolları
nereye

Şehir içi ulaşım seçeneklerinin geniş olduğu Bursa’da dolmuş, halk otobüsü, tramvay, minibüs, teleferik, metro ve taksiler ile istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Metro sistemi, doğu ve batı hattı olarak hizmet verir. Emek’ten başlayan hat, Arabayatağı hattında sona erer.

Haritada Bursa

Bursa Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
BURSA - ŞANLIURFA 150 TL
BURSA - KONYA 85 TL
BURSA - KAYSERİ 110 TL
BURSA - İZMİR 120 TL
BURSA - İSTANBUL 50 TL
BURSA - GAZİANTEP 144 TL
BURSA - ESKİŞEHİR 50 TL
BURSA - DİYARBAKIR 150 TL
BURSA - ANTALYA 85 TL
BURSA - ANKARA 80 TL
BURSA - ADANA 120 TL