Bolu Kalkışlı Otobüs Seferleri

Bolu Hakkında

nereye

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu, topraklarının yarısından fazlasının ormanlarla kaplı olması sebebiyle yemyeşil bir ilimizdir. İl sınırlarındaki göl ve akarsuların mevcudiyeti yeşille birleştiğinde eşsiz bir doğal güzellik ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden Bolu'ya hem yaz hem de kış mevsimlerinde insanlar akın etmektedir.

Bolu tarihinde bilinen ve bu bölgeyi yerleşim yeri olarak kullanan ilk medeniyet Hititlerdir. Bereketli topraklara sahip olan bu şehir Hititlerden sonra da Frigler ve Pers Krallığı gibi birçok medeniyete de yurt olmuştur. Zaman içerisinde Roma İmparatorluğunun da hakimiyetine girmiş olan şehir Türklerin Anadolu'nun kapılarını aralamış olduğu Malazgirt Zaferinden sonra Türkmen boylarına yerleşke olmuştur. Şehir Osman Gazi dönemi ile birlikte ise Osmanlı egemenliği altına alınmıştır.

Bolu İklim
nereye

Konumu itibari genellikle Karadeniz Bölgesi İklimine sahip olan Bolu; Marmara Bölgesi ve İç Anadolu Bölge'sine çok yakın olması sebebiyle bu bölgelerin iklimsel özelliklerinden de etkilenmektedir. Bu nedenle bu ilimizde zaman zaman iklim değişken bir yapıya bürünebilmektedir.

Bolu’ya Nasıl Gidilir?
nereye

Bolu ülkenin önemli kavşak noktaları arasında yer alıyor. Ankara'nın bazı ilçeleri ile sınır komşusu olan şehir ile Ankara Arasındaki mesafe 180 km'dir. Ankara'dan şehre giriş yapmak için Bolu Dağı Tüneli kullanılıyor. Böylece yolculuk daha konforlu ve daha kolay oluyor. Bunun yanı sıra şehirden D100 kara yolu ve TEM geçiyor. Bu iki otoyol şehre ulaşımda büyük avantaj sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra Ankara Esenboğa Havalimanı ya da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı şehre geçiş yapmak için de başka bir alternatif olarak düşünülebilir.

Bolu Mutfağı
nereye

Bolu mutfağı oldukça zengindir. Ovmaç çorbası, yayla çorbası, Abant kebabı, Kartaklaya kebabı, Yedigöller kebabı, Mengen pilavı, bolu köftesi, paşa pilavı, kabaklı gözleme, Bolubeyi tatlısı, saray helvası, kaldırık dolması, keş, kedi batmaz gibi birçok lezzete sahiptir.

Bolu Gezilecek Mekânlar
nereye

Bolu oldukça eski bir tarihe sahip olması nedeni ile şehrin zengin bir kültür mirası da bulunuyor. Bu zenginlikleri keşfetmek isteyenlerin öncelikle uğrayacakları mekanların başında Bolu Müzesi geliyor. Müzede hem arkeoloji hem de etnografya salonu bulunuyor.

Arkeoloji salonunda Friglerden Urartulara kadar pek çok medeniyetten günümüze gelen kalıntılar sergileniyor.

Şehirde Bizans döneminden kalma eseler de görmek mümkündür. Özellikle Gerede Asar Kalesi bunlardan biridir. Asar Kalesi ile Ulusu deresi altında bulunan bir geçitten bahsedilir. Düşman işgali söz konusu olduğunda şehir halkı bu geçitten kaleye ulaşarak şehri korumaktaydı. Bolu'da Osmanlıya ait olan ve dönemin en güzel örnekleri arasında sayılabilecek olan eserler de vardır. Bunlardan biri de Yıldırım Beyazıt Camidir. Nakış işlemeleri ile süslenmiş olan bu cami tek kubbeye sahiptir.

Kadı Cami, Saraçhane Cami, İmaret Cami ve Ilıca Cami gibi görülmeye değer pek çok Osmanlı dönemi eseri şehirde bulunuyor. Bolu denince pek çok kişinin aklına Abant ve Yedi Göller gelmektedir. Şehrin ciğerleri arasında bulunan bu iki mekan özellikle yakın şehirlerden hemen hemen her hafta sonu birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Kartalkaya Kayak Merkezi de şehrin kış turizmine büyük katkı sağlayan mekanlar içinde sayılır.

Manevi bakımdan da önemli kentlerden biri olan Bolu'da Fatih Sultan Mehmet Han'ın hocalığını yapmış olan İstanbul'un fethinde Eyüp Sultan Hazretlerinin kabrinin bulunmasına destek veren Akşemseddin'in Türbesi bulunuyor. Ayrıca Akşemseddin'in oğullarına ait sandukalar da yine türbe içerisindedir.

Seben Kaya Evleri Akkaya Travertenler ve Mudurnu Evleri şehirde görülmeye değer mekanlar içinde bulunuyor.

Bolu Alışveriş
nereye

Şehirde otantik ve Bolu'ya özgü ürünlerin satıldığı yerlerin başında Aşağı Taş Han geliyor. 1800'lü yıllarda yapılmış olan bu han günümüzde de halen popüleritesini koruyor ve turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Bunun yanı sıra Mudurnu ve Gerede ilçelerine ait çarşılarda da yöreye özgü ürünleri bulmak ve hediyelik alışveriş yapmak mümkündür.

Bolu Ulaşım Yolları
nereye

Bolu bulunduğu konum itibari ile transit geçiş noktası olma özelliğine sahiptir. Bu neden ile şehirden gün içinde binlerce araç geçiş yapmaktadır. Şehre giriş yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği alternatif ise kara yoludur. Bolu otobüs bileti alarak ulaşım sağlanabilecek olan Bolu'da demir yolu ağı bulunmuyor. Ayrıca şehre ait henüz bir hava limanı da bulunmadığı için uçuş seferleri de bulunmuyor. Fakat alternatif olarak çevre illere hava yolu ile ulaşım sağlayarak yine otobüs bileti alıp şehre daha hızlı bir ulaşım imkanı sağlanabilir.

Haritada Bolu

Bolu Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
BOLU - ŞANLIURFA 150 TL
BOLU - KONYA 9 TL
BOLU - KAYSERİ 110 TL
BOLU - İZMİR 100 TL
BOLU - İSTANBUL 70 TL
BOLU - GAZİANTEP 140 TL
BOLU - ESKİŞEHİR 60 TL
BOLU - DİYARBAKIR 170 TL
BOLU - BURSA 60 TL
BOLU - ANTALYA 90 TL
BOLU - ANKARA 50 TL
BOLU - ADANA 100 TL