Uşak Hakkında

nereye

Uşak İç Batı Anadolu'da yer alan önemli şehirlerden bir tanesidir. Hızla gelişmekte bir şehir olan Uşak ili her alanda gelişmeye başlamıştır. Özellikle şehirde zengin yer altı kaynaklarının olması yatırımcıları bu bölgeye yönlendirmektedir. Uşak'ta bulunan civa, magnezyum ve uranyum madenleri Türkiye rezervleri içinde önemli bir yere sahiptir.

Uşak İklim
nereye

Uşak genelinde etkili olan iklim tipi karasal iklimdir. Kışlar oldukça soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. En sıcak ay olan Temmuz'da sıcaklık ortalaması 25 derecedir. En düşük sıcaklıklar ise -24 dereceye kadar düşmektedir.

Uşak'a Nasıl Gidilir?
nereye

Uşak şehir merkezine giderek keyifli bir gezinti yapmak isteyenler için çeşitli ulaşım araçlarını kullanmak mümkün olmaktadır. Kara yolu ulaşımında otobüs seferleri düzenli olarak sağlandığı için uygun otobüs bileti bulmak çok kolay olmaktadır. Özel araçla ulaşımda oldukça kolay olmaktadır. Demir yolu ve hava yolu ile ulaşım da tercih edilen ulaşım yolları arasında yer almaktadır.

Uşak Mutfağı
nereye

Uşak denildiğinde akla genelde geleneksel mutfağı gelmektedir. Uşağın geleneksel yemekleri arasında keşkek, yöresel tarhana çorbası, katmer, döndürme böreği, çömlek kebabı, alacetene ve muska böreği yer almaktadır.

Uşak Gezilecek Mekanlar
nereye

Uşak hem kültürel ve doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçi ile buluşmaktadır. Rahat bir yerleşim yeri olması nedeni ile tarih boyunca çok fazla uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Şifalı Kaplıcaları, Atatürk ve Etnografya Müzesi, Blaundus Antik Kenti, Clandras Köprüsü gibi tarihe ışık tutarken son derece eşsiz birer manzara olarak ziyaretçilerin gezinti listesine eklemiş olduğu yerler bulunmaktadır. Ege Bölgesinin oldukça güzel bir şehri olan Uşak'ta bulunan bu yerler tüm ziyaretçiler için keyifli bir gezinti imkanını sunmakta ve şehrin çok daha güzel bir atmosfere sahip olmasını sağlamaktadır.

 

  • Ulubey Kanyonu Dünya'nın en büyük ikinci Türkiye'nin de en büyük kanyonu olarak Uşak'ta ziyaretçilerini karşılamaktadır. Eşsiz bir doğa güzelliği olan bu kanyonda farklı sporların yapılması da mümkün olmaktadır.
  • Uşak Arkeoloji Müzesi günümüze kadar yapılan kazılarda çıkan buluntular ile Uşak tarihine ışık tutmaktadır. İlgi çeken çeşitli eserlerin ziyaretçileri ile buluşmasını sağlamaktadır.
  • Paşa Hanı ise Kral Yolu üzerinde yer alan Uşak için son derece etkili bir mimari ile tarihi değerleri kazandırmaktadır. Eşsiz mimariye sahip olan han Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından Fransız bir mimara 1893 yılında yaptırılmıştır.

 

Uşak Alışveriş
nereye

Uşak yöreye özgü lezzetlerin ve çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı dükkanları ile ziyaretçilerine keyifli birer alışveriş imkanı sunmaktadır. Ayrıca Uşak'a özgü olan halı ve kilimleri de bu dükkanlarda bulmak ve kolaylıkla satın almak mümkün olmaktadır. Hem hediyelik eşyaları hem de yöreye özgü lezzetleri oldukça uygun fiyatlara temin etmek mümkün olmaktadır.

Uşak Ulaşım Yolları
nereye

Uşak'ta keyifli bir gezinti yapmak isteyen gezginler için en güzel mekanları görmek ve bu mekanlara ulaşmak oldukça kolay olmaktadır. Otobüs ve minibüs seferleri sürekli olarak ulaşımı sağlamaktadır.

Haritada Uşak

Uşak Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
UŞAK - ŞANLIURFA 140 TL
UŞAK - KONYA 999 TL
UŞAK - KAYSERİ 120 TL
UŞAK - İZMİR 80 TL
UŞAK - GAZİANTEP 130 TL
UŞAK - DİYARBAKIR 150 TL
UŞAK - ANKARA 100 TL
UŞAK - ADANA 130 TL