Adana Kalkışlı Otobüs Seferleri

Adana Hakkında

nereye

Türkiye'nin hem nüfus açısından hem de önemli ticaret merkezi olması açısından önemli şehirlerinden birisi olan Adana, 2 milyona yakın olan nüfusu ile oldukça kalabalık bir şehirdir. Akdeniz bölgesinde yer alan Adana, ılıman bir iklime sahip olmasının yanı sıra oldukça sıcakkanlı vatandaşları ile de pek çok turiste misafirperverliğini göstermektedir. 2 adet sahil ilçesine de sahip olan il, Seyhan Nehri etrafına kurulu bir konumdadır. Hem nehir etrafında kurulu olmasından hem de ılıman bir iklime sahip olmasından dolayı çeşitli meyve ve sebze yetiştiriciliği de bu bölgede sıklıkla yapılmaktadır. Seracılığın geliştiği bu bölgede özellikle karpuz ve kavun yetiştiriciliği öncelikli olarak yapılmaktadır.

Ayrıca, Çukurova ilçesinde verimli toprakların bolca bulunmasından dolayı bu bölgede başta pamuk olmak üzere zeytin, incir, muz ve diğer yaz meyveleri yetiştirilebilmektedir. Türkiye'nin en büyük 6. şehri olma özelliğini gösteren Adana ili, bir ticaret merkezi olarak da ülkemizde önemli bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra maden bakımından da zengin olan Adana ili, pek çok üretim alanında kullanılan ham maddelerin çıkış noktası olma özelliğini göstermektedir. Krom, demir, kurşun gibi değerli madenlerin çıkış yeri olan Adana, zenginlikleri sayesinde hem kültür hem de ticaret merkezi olarak anılmaktadır.

Adana ilinde kültürel doku ve tarihi yapı oldukça fazla bulunduğu için özellikle tatil mevsimlerinde bölgeye gelen yerli ve yabancı turist sayısı artmaktadır. Tur gezileri sayesinde de pek çok turistin uğrak yerlerinden birisi olan Adana ili özellikle yaz mevsiminin açılması ile birlikte diğer şehirlerden de günübirlik gazilere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, yaz sezonunda artan turist gezilerine bağlı olarak bu dönemlerde Adana otobüs bileti ve uçak bilet seferleri de artış göstermektedir. Özellikle, bu dönemde artan otobüs bileti satışları beraberinde otel ve diğer konaklama türlerinde rezervasyon artışları da sağlamaktadır.

Adana ili hem Akdeniz bölgesine hem de Doğu bölgesine komşu bir şehir olduğu için yemek kültürü de oldukça gelişmiş bir ildir. Yöresel yemeklerin dışında, zeytinyağlıları ve kebapları ile ünlü olan il, yöresel tatlıları ile de gelen turistlere leziz sunumlar yapabilmektedir.

Adana İklim
nereye

Adana Akdeniz İkliminin tüm özelliklerini taşıyan bir şehirdir. Oldukça sıcak geçen yaz günlerinde kışlar ise ılıman bir yapıda geçer. Yöreye neredeyse hiç kar yağmaz.

Adana'ya Nasıl Gidilir ?
nereye

Adana ili Türkiye'nin önemli ticaret ve kültür merkezlerinden olmasından kaynaklı ulaşım yolu gelişmiş bir şehirdir. Başta karayolu ulaşımı olmak üzere pek çok şehirden aktarmasız olarak gerçekleştirilen havayolu ulaşımı yapmak mümkündür. Ayrıca, demiryolu ulaşımı açısından da ön planda olan Adana ili, diğer şehirlerle tren yolculuğu yapılabilen bir konuma sahiptir. Adana ili merkezine yaklaşık olarak 5 km uzaklıkla bulunan şehirlerarası otogar farklı pek çok otobüs seferlerinin düzenlenmesine ev sahipliği yapmaktadır. Hemen hemen her otobüs firmasının direkt olarak seferleri bulunduğu Adana ili, diğer şehirlerden karayolu ile gelecek turistleri ağırlamaktadır. Otogarın şehir merkezine yakın mesafede bulunması taksi ya da dolmuş gibi toplu taşımalar sayesinde şehir merkezine kolaylıkla ulaşım sağlamaktadır.

Havayolu ulaşımı ise Türkiye'de en sık yapılan yolculuklar arasında 7. sırayı almaktadır. Yoğun şekilde yapılan uçak seferleri gün içerisinde hem gidiş hem de dönüş bileti olanakları sunmaktadır. Ayrıca, aktarmasız olarak yapılabilen uçak seferlerinde yoğunluk ticari ilişkilere, fuarlara ve yaz sezonuna göre değişiklik göstermektedir.

Demiryolu ulaşımı ise Mersin ve Elazığ arasında gün içersinde hizmet vermektedir. Özellikle, Adana iline yakın mesafede oturan kişilerin tercih edeceği tren yolculuğu gün içerisinde farklı saat ve zamanlarda yapılan seferlerle birlikte yerli ve yabancı turistin de tercih ettiği ulaşım türlerinden birisidir.

Adana Mutfağı
nereye

Adana kendi adıyla anılan kebabı ile oldukça meşhurdur. Lakin Adana kebabı kebap yapan ellerden tatmak mühim. Ayrıca yörede Adana lahmacun, analıkızlı, mumbar, kırkkat, sarı burma, bicibici, kaynar ve misis ayranı özel yiyecek ve içeceklerini oluşturur. Aşlama ilk duyulduğunda bir yemek adı olarak düşünülse de meyan kökünden yapılan bir içecektir ve kola görünümündedir.

Adana Gezilecek Mekanlar
nereye

Adana ili kültürel dokusunun yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir ildir. Eşsiz manzarasının yanında pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bölge, gezilecek turistik mekanlar açısından da zengin bir konuma sahiptir.

 1- Taş Köprü: Seyhan Nehri üzerinde konumlanan Taş Köprü, Adana ilinin tarihi dokusunu en iyi yansıtan mekanlardan birisidir. 21 gözlü olarak bilinen köprü, zaman içerisinde çevresel faktörlerin etkili olmasından dolayı 14 gözlü olarak tarihi dokusunu korumaktadır. En eski körü olarak nitelendirilen Taş Köprü, Romalılar tarafından inşa edildiği için Romalıların pek çok tarihsel özelliğini de taşımaktadır.

 2- Ramazanoğlu Medresesi: Ramazanoğulalrı Beyliği tarafından yapılan medrese yeşillikler içerisinde sessiz ve huzur dolu bir yapıya sahiptir. Zaman zaman medrese içerisinde tasavvuf müzikleri çalan gençler sayesinde tarihsel izleri daha iyi görmek ve yaşamak mümkün hale gelmektedir.

 3- Büyük Saat Kulesi: Şehir meydanında yaklaşık olarak 32 metre yükseklikte bulunan büyük saat kulesi, görkemli ve tarihsel yapısı ile görülmeye değer kültürel miraslardan birisidir. Saat kulesinin yan kısmında bulunan Adana'nın ilk valisi olan Ziya Bey'in mezarı da pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Saat kulesinin diğer bir özelliği ise Türkiye'nin en uzun saat kulesi olma unvanını taşımasıdır.

4- Adana Merkez Parkı: Adana Belediyesinin hizmet verdiği adana merkez parkı, Türkiye'nin en büyük parkı olma özelliğini taşımaktadır. Şehir merkezini gezdikten sonra yeşillikler arasında rahat bir nefes almak için uğrayabileceğiniz mekanlardan birisi olan park, doğal güzelliklerin de en iyi yansıtıldığı alanlardan birisidir.

Adana Alışveriş
nereye

Adana turistik ve kültürel bir şehir olduğu için gerek ihtiyaçların karşılanması açısından gerekse hediyelik eşyaların alınabilmesi açısından büyük alışveriş alanlarına sahiptir. Şehir merkezinde bulunan mağazaların yanı sıra, geniş mağaza ağıyla dikkat çeken ünlü alışveriş merkezleri de vatandaşların ve turistlerin ihtiyaçlarını giderebilecek yerlerdendir. Adana Optimum Alışveriş ve Eğlence Merkezi, hem alışveriş yapabileceğiniz hem kafe ve restoranlarından faydalanabileceğiniz hem de aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz geniş bir alana sahiptir. İçerisinde bulunan çeşitli mağazaların yanı sıra eğlence alanları ile de oldukça ünlü bir alışveriş merkezidir.

Ayrıca, M1 Adana Avm de diğer alışveriş merkezleri arasında tüm ihtiyaçlarınızı karşılar bir niteliğe sahiptir. Çakmak Plaza Alışveriş merkezi de özellikle turistlerin hediyelik eşya ve yöresel ürünler bulabileceği bir alışveriş merkezidir. Ünlü alışveriş merkezlerinin yanı sıra şehir merkezindeki pasajlar sayesinde de tüm hediyelik eşya ve yöresel gıda alışverişinizi yapabilirsiniz.

Adana Ulaşım Yolları
nereye

Adana ili ulaşım konusunda hem turistlere hem de vatandaşlara büyük kolaylık sağlayan bir şehirdir. Karayolu ulaşımı en gelişmiş ulaşım türü olmasının yanı sıra diğer şehirlerden aktarmasız olarak uçak seferleri de yapılabilmektedir. Özellikle büyük şehirlerden direkt uçuşların olması turistler açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca, tüm otobüs ve uçak seferleri gidiş dönüş hizmeti vermenin yanı sıra gün içerisinde farklı saatlerde düzenledikleri seferlerle birlikte yoğun şekilde ulaşım ağını geliştirmiştir.

Farklı bir alternatif olarak demiryolu ulaşımını da vatandaşlar için aktif hale getiren Adana ili, özellikle yakın merkezlerden düzenledikleri tren yolculukları sayesinde ulaşımı hem rahatlatmış hem de daha aktif hale getirmiştir. Ulaşımın bu denli gelişmiş olması bölgeye gelen turistlerin de sayısını artırmıştır. Şehir içi ulaşım ise havaalanı, gar ve otogarlardan taksi, dolmuş, şehir içi toplu taşıma araçları ile sürdürülmektedir. Şehir içi tur otobüslerinin de etkin olduğu ilde herhangi bir ulaşım problemi yaşanmamaktadır. Bu açıdan hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşım yolları oldukça gelişmiş şekilde devam etmektedir.

Adana'ya Gelipte Kesinlikle Yapmadan Gitmemeniz Gerekenler
nereye

- Adana Kebabı yemek

 - Şalgam içmek

 - Yöresel yemeklerin tadına bakmak

 - Bici bici yemek

 - Narenciye ürünlerinden almak

 - Şehir turu atmak

 - Seyhan barajını görmek

 - Çukurova Üniversitesini gezmek

 - Real Alışveriş Merkezini görmek

Haritada Adana

Adana Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ADANA - ŞANLIURFA 120 TL
ADANA - KONYA 110 TL
ADANA - KAYSERİ 55 TL
ADANA - İZMİR 160 TL
ADANA - İSTANBUL 140 TL
ADANA - GAZİANTEP 70 TL
ADANA - ESKİŞEHİR 110 TL
ADANA - DİYARBAKIR 120 TL
ADANA - BURSA 140 TL
ADANA - ANTALYA 100 TL
ADANA - ANKARA 100 TL