Mersin Kalkışlı Otobüs Seferleri

Mersin Hakkında

nereye

İçel konum olarak hem tarihi hem de plaj turizminin ortak noktası durumundadır. Antalya ve Adana gibi illere yakın olması sebebiyle de farklı doğal güzellikleri bir arada yaşamak ve farklı medeniyetlerin kalıntılarını yakından görmek isteyen pek çok yerli ve yabancı turist İçel (Mersin) iline gezi düzenlemektedir.

Plaj ve yaz sezonunun açılması ile birlikte artan nüfus farklı mevsimlerde işçi göçünü de yoğun şekilde almaktadır. İşçi göçü ve turistik gezilerin yoğun olduğu yaz mevsiminde de duruma bağlı olarak Mersin otobüs bileti satışları daha fazla olmaktadır. Sadece yaz aylarında değil, her mevsimde gezilip görülebilen doğal güzellikler, leziz yemekler ve muhteşem tarihi ile Türkiye'nin tüm güzelliklerini ortaya koyan İçel (Mersin) ili, nüfusu ile de oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Genç nüfusun ağırlıkta olduğu bölgede toplam nüfus 1.7 milyon kişidir.

Ilıman bir iklime sahip olmasından kaynaklı seracılık faaliyetleri de oldukça gelişmiştir. Ilıman iklimde yetişen pek çok ürün İçel (Mersin) ilinde kolaylıkla yetişebilmektedir. Ayrıca, ilin konumu sebebiyle sadece seracılık değil, İç Anadolu bölgesinde yetişen pek çok tahıl ürünü de yine bu bölgelerde kolaylıkla yetişebilmektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgede genel olarak zeytin, incir, muz, nar ve kayısı gibi nadide meyveler yetişmekte, gelen turistler doğal güzellikleri yakından görebilmektedir.

İçel (Mersin) ili yöresel mutfağı ile de turistlerin gözde mekanları arasında yer almaktadır. Özellikle Mersin iline has olan Tantuni, farklı pek çok ilde yapıldığı gibi turistlerin de bu il sınırları içerisinde en fazla tükettiği yiyeceklerden birisidir. Bu açıdan pek çok restoran ve kafede Mersin iline özgü Tantuni bulmak mümkün hale gelmiştir. Bu yiyeceklerden hariç Mersin bölgesine özgü yapılan içli köfteye benzer Kerebiç de bölgede meşhur olan yiyecekler arasındadır.

Mersin İklim
nereye

Mersin'de yer alan iklim genel olarak sıcak bir iklimdir. Klasik Akdeniz iklimine sahip olan bu yerde yazlar sıcak ve kurak kışlar ise ılık geçmektedir. Özellikle yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir.

Mersin Mutfağı
nereye

Mersin mutfağında ilk dikkat çeken yemek Mersin tantunisidir. Tantuni dışında ise fındık lahmacun, kebap, humus ve yöresel çorba çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca cezerye, şalgam, bici bici, atom ve kerebiç gibi yöreye özgü olan tatlar bulunmaktadır.

İçel (Mersin) Nasıl Gidilir?
nereye

İçel (Mersin) iline yolculuk yapacak kişilerin en fazla tercih ettikleri ulaşım türü karayolu ulaşımıdır. Farklı illerden aktarmasız şekilde yapılabilen otobüs seferleri sayesinde il mesafe durumuna göre farklı zaman dilimlerinde bölgeye ulaşım yapılabilmektedir. Genel olarak, yaz aylarında bölgede turist yoğunluğu aktif şekilde arttığı için hem otobüs seferleri artırılmakta hem de otobüs bileti satışlarında mevsime bağlı olarak bir artış görülmektedir. İçel (Mersin) konumu nedeniyle Adana, Niğde ve Konya şehirlerine daha yakın mesafededir. Bu şehirlerden hususi araç kullanılarak da bölgeye ulaşım sağlanabilir. Fakat, büyük şehirlerle yani Ankara, İstanbul ve İzmir gibi metropol şehirlerden ulaşım süresi biraz daha fazladır.

Ulaşımın sadece karayolu ile yapılması bölgeye düzenlenen turistik gezileri de olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Çünkü, zaman ve mesafe açısından avantaj sağlayan havayolu ulaşımının yani bir havaalanının İçel(Mersin)'de bulunmaması ulaşımı kısıtlayan faktörlerdendir. Adana ve Mersin arasındaki karayolu ulaşımı daha kısa olduğu için havayolunu tercih etmek isteyen kişiler öncelikli olarak Adana Havaalanını kullanarak, Adana'dan Mersin iline yolculuk yapabilir. Böylece, özellikle büyük şehirlerden gelecek kişiler aktarmasız şekilde önce Adana iline gelebilir, ardından Mersin iline devam edebilir. Böylece, zaman ve mesafe açısından da bir avantaj yakalanabilir.

İçel (Mersin) Gezilecek Mekanlar
nereye

Mersin ili mütevazi bir deniz turizmini sınırları içerisinde barındırırken, farklı medeniyetlerinde izlerini halen taşımaktadır. Bu açıdan hem doğal güzellikler hem de tarihi dokunun bir araya geldiği illerden biri olan İçel (Mersin) ili, pek çok görkemli güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

 1- Kleopatra Kapısı: Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın bu kapıdan geçtiği ve bölgede farklı medeniyetleri yaşattığı için adını Mısır Kraliçesinden alan bu kapı, şehir merkezinde bulunan en görkemli tarihi dokuyu oluşturmaktadır. Bu tarihi yapı İçel'in bir Antik kent olarak da anılmasına ve bölgeye farklı turist topluluklarını çekebilmesine yardımcı olmaktadır.

 2- Tarihi Tarsus Evleri: Cumhuriyeti yıllarının izlerini taşıyan Tarsus evleri, tarihi dokunun ve o yıllara ait izlerin en iyi yansıtıldığı alanlardan birisidir. Bölgeye yakın olması açısından da yerli ve yabancı turisti ağırlayan Tarsus evleri, son zamanlarda restorasyon çalışmaları ile de ön plana çıkmaktadır.

 3- Tarsus Şelalesi: Tarsus ve Mersin'in doğal güzelliklerini en iyi yansıtan Tarsus Şelalesi, temiz havası ve muhteşem görüntüsü ile turistlerin uğrak yerlerinden birisidir. Berdan Çayı üzerinde bulunan bu şelale, yılın belli aylarında su seviyesini yükseltiyor ya da azaltıyor. Özellikle haftasonu yoğun bir ilgi ile karşılaşan Tarsus Şelalesi doğal güzelliklerin tarihi eserler ile birleştiği bir noktada da bulunmaktadır. Şelale üzerinden suyun çekilmesi ile birlikte sularla kaplı alanda Roma dönemine ait mezar kalıntıları da görülmektedir. Bu açıdan özellikle tarihi bir gezi düzenlemek isteyen turistler şelaleyi genel olarak suların çekildiği zamanlarda ziyaret etmektedir.

 4- Atatürk Evi Müzesi: Atatürk'ün eşi ile birlikte konakladığı bina 1992 yılında müzeye çevrilmiş ve pek çok değerli eşya müzede sergilenmeye başlanmıştır. Şehrin ortasında Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Evi Müzesi, şehre gelen pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

 5- Marina: 1.000 adet yat kapasitesine sahip olan Mersin Marina, kafe ve restoranları ile de pek çok kişinin ortak buluşma alanlarından birisidir. Geniş alanı ve marina içerisinde yer alan farklı konseptli eğlence mekanları ile de turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Marina içerisinde bulunan eğlence mekanları, mağazalar, kafe ve yiyecek alanları doğal güzellikler ile birlikte keyifli vakit geçirmek isteyen pek çok kişiyi ağırlamaktadır.

İçel (Mersin) Alışveriş
nereye

İçel (Mersin) özellikle bölgeye gelen turistler tarafından tercih edilebilecek pek çok alışveriş merkezine sahiptir. Sokak mağazalarının ve sahil kenarında yer alan küçük butiklerin yanı sıra merkeze yakın durumdaki alışveriş merkezleri de büyük ilgi görmektedir. Kapasite olarak pek çok farklı mağazayı içerisinde barındıran alışveriş merkezleri hem bölge halkının hem de turist olarak farklı şehirlerden gelen kişilerin ihtiyaçlarını karşılar niteliktedir.

Mersin Forum ve Soli Center alışveriş merkezi, il sınırları içerisinde en fazla tercih edilen alanlardan birisidir. Bu alışveriş merkezlerinin yanı sıra özel ve hediyelik eşya satan pek çok pasaj şehir merkezinde bulunmaktadır. Hediyelik eşya konusunda en fazla tercih edilen yerler ise Mehmet Tuncer Çarşısı ve Prestige Plaza'dır. Bu alanlarda kişiye uygun hediyelik eşyaları bulabileceğiniz gibi bölgedeki yöresel ürünlere de sahip olabilirsiniz.

İçel (Mersin) Ulaşım Yolları
nereye

İçel iline ulaşımda en fazla tercih edilen yol, karayolu ulaşımıdır. Her mevsimde direkt olarak karayolu ulaşımı sayesinde bölgeye erişim sağlayabilirsiniz. Farklı otobüs firmalarının düzenledikleri seferler yardımı ile ulaşım kesintisiz olarak her mevsim devam etmektedir. Ayrıca, kıyı bölgelerden gelecek kişiler özel tekne ya da yatlar aracılığı ile de Mersin Marina'ya ulaşım sağlayabilir. Bölgede şuan için herhangi bir havaalanı bulunmamasından kaynaklı havayolu ulaşımı sağlanamamaktadır.

Sadece Mersin iline yakın şehirlere havayolu ulaşımı ile gelerek, daha sonra karayolu ulaşımını kullanarak bölgeye erişim sağlanabilir. İçel (Mersin) ilinde şehir içi taşımacılık oldukça gelişmiştir. Bölgede otogar ve diğer ilçelerden dolmuş ya da otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bunların yanı sıra taksi, deniz taşımacılığı ve toplu taşıma faaliyetleri de il sınırları içerisinde oldukça gelişmiş durumdadır. Bu açıdan şehir içi ulaşım yolları oldukça aktif şekilde hizmet vermektedir.

Haritada Mersin

Mersin Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
MERSİN - ŞANLIURFA 70 TL
MERSİN - KONYA 65 TL
MERSİN - KAYSERİ 55 TL
MERSİN - İZMİR 160 TL
MERSİN - İSTANBUL 140 TL
MERSİN - GAZİANTEP 99 TL
MERSİN - ESKİŞEHİR 130 TL
MERSİN - DİYARBAKIR 80 TL
MERSİN - BURSA 130 TL
MERSİN - ANTALYA 100 TL
MERSİN - ANKARA 70 TL
MERSİN - ADANA 30 TL