Aksaray Hakkında

nereye

Aksaray 400 binin üzerindeki nüfusu ile Türkiye'nin önemli şehirlerinden bir tanesidir. Şehrin tarihi milattan önce 8 binli yıllara dayanır. Birçok farklı medeniyetin ev sahipliği yaptığı şehirde onlarca farklı kültürdeki yapı ve tarihi eser dikkat çekmektedir. Şehirde ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İlde özellikle arpa, şeker pancarı, patates ve keten kenevir yetiştiriciliği yapılır. Hayvancılık olarak da küçükbaş hayvancılık faaliyetleri bulunur.

Aksaray’ın İklimi
nereye

Aksaray Orta Anadolu'da yer alan bir ildir. Şehirde fazla sert olmayan karasal iklim etkilidir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ise kurak geçer. Şehirde bitki örtüsünü bozkır oluşturmaktadır.

Aksaray’a Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye'nin her bölgesinden Aksaray'a kara yolu ile ulaşmak mümkün. Hava yolu ile gitmek isteyenler ise, Nevşehir Kapadokya ya da Kayseri havalimanlarına ulaştıktan sonra otobüs bileti alarak kara yolu ile yolculuklarına devam edebilirler. Özel araçla da kara yolunu kullanarak Aksaray'a gitmek elbette mümkün.

Aksaray Mutfağı
nereye

Aksaray Orta Anadolu'da yer alan bir ildir. Şehirde fazla sert olmayan karasal iklim etkilidir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ise kurak geçer. Şehirde bitki örtüsünü bozkır oluşturmaktadır.

Aksaray Gezilecek Mekanlar
nereye

Aksaray'da gezilecek mekan sayısı oldukça fazla. Bahattin Samanlığı Kilisesi, tarihi alan olan Acemhöyük, Karagedik Kilisesi, Belisırma Köyü bunlardan başlıcalarıdır. Ayrıca yakın bölgelerde bulunan Aşıklı Köyü, Kırkdamaltı Kilisesi, Aziz Gergorius Kilisesi, Ziga Kaplıcaları, Hasan Dağı, Güzelyurt Evleri, Güvercin Kayası, Ala Kilise, Eğri Minare, Sümbüllü Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Çanlı Kilise, Manastır Vadisi keyif alarak ve tarihi mekanlar gezmek isteyenler için ideal alternatifler.

Aksaray’da Alışveriş
nereye

Alışveriş için vakti olanların Aksaray'da almak isteyeceği başlıca hediyelik eşyalar köpük ve saray helvası, sele sepeti, Güzelyurt çinisi ve çömleği, Taşpınar halısı olacaktır.

Aksaray Ulaşım
nereye

Türkiye'nin pek çok bölgesinden kara yolu aracılığıyla kolayca Aksaray'a gidilebilir. İstanbul Aksaray arası ortalama 711 km.'dir. İzmir'le Aksaray arası ise, 722 km.'dir. Ankara ve Kayseri, İstanbul ve İzmir'e göre Aksaray iline daha yakın olan şehirler. Kayseri Aksaray arası yaklaşık olarak 146 km. Ankara Aksaray arası da yaklaşık olarak 260 km.'dir. Ulaşım için hava yolunu kullanmak isteyenler, Kapadokya ve Kayseri havalimanlarından bir tanesine ulaştıktan sonra, yolculuklarına taksi veya otobüs ile devam edebilirler.

Haritada Aksaray

Aksaray Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
AKSARAY - ŞANLIURFA 120 TL
AKSARAY - KONYA 40 TL
AKSARAY - KAYSERİ 50 TL
AKSARAY - İZMİR 100 TL
AKSARAY - İSTANBUL 100 TL
AKSARAY - GAZİANTEP 100 TL
AKSARAY - ESKİŞEHİR 80 TL
AKSARAY - DİYARBAKIR 130 TL
AKSARAY - BURSA 90 TL
AKSARAY - ANTALYA 80 TL
AKSARAY - ANKARA 45 TL
AKSARAY - ADANA 120 TL