Eskişehir Kalkışlı Otobüs Seferleri

Eskişehir Hakkında

nereye

Eskişehir İç Anadolu Bölgesinde bir ilimizdir. Yüz ölçümü 13.652 km2’dir. 1825 yüksekliğinde olan Türkmendağı da bu ilimizde bulunmaktadır. Öğrenci şehri olarak da bilinmektedir. 2 üniversitenin öğrencilerini gecenin ve gündüzün her vakti şehir sokaklarında bolca görebilirsiniz. Ayrıca hamam kültürünü o kadar benimsemişlerdir ki Hamam Yolu adında bir caddeye sahiptirler.

Eskişehir Türkiye'nin en güzel ve en kıymetli şehirlerinden sadece bir tanesidir. Son derece mütevazı olan şehir Yunus Emre ve Nasrettin Hoca gibi önemli kişilerin yurdu olarak tarihten günümüze uzanmaktadır. Çeşitli uygarlıkların izlerini taşıyan bir tarihi de yansıtmaktadır. İlk çağlardan bu yana Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi izlerini şehirde görmek mümkün olmaktadır. Eskişehir eskiyi ve geçmişi anımsatırken sürekli bir gelişme ve modernleşme ile yaşamın en kaliteli şekilde sürdürülmesine olanak sağlayan bir şehir olmaktadır. Tarihi yansıtan ve Türk kültürünün yaşatıldığı en güzel şehirlerarasında yerini almaktadır. Gezilecek ve görülecek yerleri ile her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste de kapılarını açmaktadır.

Eskişehir İklim
nereye

Eskişehir’de bulunduğu konum ve denize olan uzaklığı gibi sebeplerden dolayı karasal iklim hakimdir. Eskişehir’de kışları genellikle kar yağışlı veya parçalı bulutlu geçmektedir. Yazları ise sıcak geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı yaklaşık 11 derecedir.

Eskişehir'e Nasıl Gidilir ?
nereye

Eskişehir kara yolu ulaşımı ile çok rahatlıkla gidilebilecek bir konumda bulunmaktadır. Doğru bir otobüs bileti ile şehre ulaşmak mümkün olmaktadır. Demir yolu ulaşımı için de uygun olan Eskişehir'e çok kolay bir ulaşım sağlanmaktadır. Bu noktada da Ankara'ya gelen kişi Ankara Eskişehir arası hızlı trenle ulaşım çok daha kolay olmaktadır. Türkiye'nin en etkili ulaşımının sağlandığı noktalarından biri olan şehre yolculuk yapmak isteyenler istedikleri ulaşım yolu ile rahat bir yolculuk yapma imkanını da bulabilmektedir. Bu ulaşım yollarına ek olarak kişisel araçlarla da rahatlıkla yolculuk yapılacak bir güzergaha sahiptir. Eskişehir'in güzelliklerini görmek isteyenler için yolculuk son derece rahat ve kolay olabilmektedir.

Eskişehir Mutfağı
nereye

Eskişehir mutfağı balaban köftesi, yulaflı büryanı, çiböreği, göceli tarhanası, kıygaşası, met helvası ve haşhaşlı gözlemesiyle zengin bir mutfağa sahiptir.

Eskişehir Gezilecek Mekanlar
nereye

Tarihi açıdan oldukça zengin bir geçmişe sahip olan Eskişehir gezilecek yerleri ile de ziyaretçilerine eşsiz bir gezinti imkanı sunmaktadır. Tarihi kazılar sonucunda çıkarılan ve çok geniş bir şekilde çeşitli uygarlıkların izlerini taşıyan kalıntıların sergilendiği müzeleri bulunmaktadır. Oldukça etkileyici gezinti yerleri ile tüm ziyaretçilere keyifli bir gezinti imkanı sunmaktadır.

Odunpazarı Evleri Osmanlı mimarisinin izlerini taşımakta ve tarihini yansıtmaktadır. Tarihi evler gezilirken ziyaretçilerine Osmanlının kültürünü ve yaşantısını hissettirmektedir. Tam anlamı ile Türk Mimarisi eseri olan evlerin kerpiçten yapıya ve ahşap çatılara sahip olduğu görülmektedir. Hem estetik bir görüntüye sahip olan hem de tarihi ve yaşanmışlığı simgeleyen bu evler Türkmen ve Osmanlı yaşantısını her bir karesinde hissettirmektedir.

UNESCO Dünya Miras Listesine giren bu evlerden bir tanesi ise 2007 yılında açılmış olan Türkiye'nin ilk cam sanatları müzesi olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Diğer bir gezilecek mekan ise şehrin ortasında akan Porsuk Çayı olmaktadır. Eskişehir' e can veren bu çay aynı zamanda şehrin en çok hareketliliğe sahip olan yeri olarak tüm ziyaretçilerin ilk olarak uğradığı yerler arasında ilk sırada bulunmaktadır. Sakarya Nehrinin en uzun kolundan birisi olan Porsuk Çayı Eskişehir'e de can suyu olmaktadır. Bu çay aynı zamanda Kızıltaş suyu ve Byatçık Deresinden beslenmektedir. Şehre oldukça etkili bir görüntü kazandıran bu çay hem spor yapmaya uygun olması hem de eşsiz bir manzara fırsatı sunması ile tüm ziyaretçilerin ve şehir sakinlerinin uğrak noktası olmaktadır.

Yine ilk yerleşim yeri olması ile bulunan Odunpazarı semtinde bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi de gelenlerin görmeden gidemeyeceği yerler arasındadır. Vezir Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan bu camii Mimarının Osmanlı mimarları arasından Acem Ali olduğu bilinmektedir. Camii kubbesinin kurşun kaplama olması da bu isimle anılmasında etkili olmaktadır. Camii, şadırvan, imarethane ve iki tane de kervansaray bu külliye içerisinde yer almaktadır. Kervansarayları ise Mimar Sinan tarafından yapılmış olduğu bilinmektedir. Eskişehir Sanatları Çarşısı da külliyenin bir bölümünde yer almaktadır.

Lüle Taşı Müzesi ise dünyanın ilk Lüle Taşı Müzesi olarak tüm ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Lüle Taşı Müzesi içerisinde Eskişehir lüle taşı madeni hakkında çok fazla bilgiye ulaşılabilmektedir. Lüle taşından yapılmış olan çok sayıda eserin ziyaretçileri ile buluştuğu müzede kimi zaman ney dinletileri de yapılmaktadır.

Balmumu Heykel Müzesi de Odunpazarı evlerinden birisinde bulunmaktadır.

Canlılık hissi veren bu müzeyi ziyaret edenlerin sayısı da oldukça fazladır. Çok sayıda eserin yer aldığı müzede fotoğraf çekimine de imkan sunulmaktadır. Eskişehir ve Odunpazarı evlerini ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı yerlerden birisi de bu müze oluyor. Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri bu müzeyi ziyaret etmek mümkün olmaktadır.

Han Antik Kent ise oldukça ilgi çekici olan ve Arkeolojik bir kent olarak tüm ziyaretçilerini kabul ediyor. Kayalara oturmuş bir yer altı galerisi olan bu kenti gezmek ise oldukça keyif verici olmaktadır. Kat kat gezinti imkanı veren bu kentin en alt tabakası ise temiz yeraltı su kaynakları ile bağlantılıdır. Yer altına oyularak yapılmış üç oda şeklinde ziyaretçileri karşılamaktadır.

Eskişehir'in en güzel ve gezilmesi gereken yerlerinden birisi ise Balıkdamı Kuş Cenneti olmaktadır. Üç ayrı kıtaya ait kuş türlerinin konaklama merkezlerinden olan bu bilge eşsiz bir manzara özelliği ile bilinmektedir. Eskişehir'e gelen kuş meraklılarının ilk olarak gezintiye dahil edeceği ve en güzel kuş türlerinin gözlenmesine olanak sunan bir yerdir.

Midas Anıtı olan Yazılıkaya olarak da bilinen yapı ise Eskişehir'in en önemli yapıtlarından birisi olmaktadır. Oldukça etkileyici ve devasa boyutta olan bu anıt görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Frig Kaya türünün en etkileyici örneği olarak Eskişehir ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Eskişehir Alışveriş
nereye

Tüm gezginlerin istediği gezip gördükleri yerlerde rahat bir alışveriş imkanı bulmaktır. Eskişehir de oldukça keyifli bir gezinti sonucunda dönmeden önce hediyelik eşya ve çeşitli alışveriş imkanını da bulmak mümkün oluyor. Şehir Espark ve Kanatlı Alışveriş Merkezlerinde alışveriş yapma imkanını bulan tüm ziyaretçiler rahatlıkla ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ayrıca Hamam Yolu olarak adlandırılan yerde de çok çeşitli şekilde alışveriş yapma imkanı veren dükkanlar yer alıyor. Bu dükkanlarda hem genel ihtiyaçlar doğrultusunda alışveriş yapma fırsat bulunmaktadır hem de Eskişehir'i tanıtan çeşitli hediyelik eşya alımı mümkün olmaktadır.

Meşhur Lüle taşından yapılmış olan hediyelik eşyalar tüm ziyaretçilerin kesinlikle almak isteyeceği ürünler arasında yerini almaktadır. Aynı zamanda meşhur met helvası da Eskişehir'in eşsiz bir lezzeti olarak satılmaktadır. Güzel bir gezi de kaliteli bir alışveriş yapma fırsatını da sunan Eskişehir her yıl giderek artan ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlamaktadır.

Eskişehir Ulaşım Yolları
nereye

Eskişehir Türkiye'nin en güzel ve bir o kadarda sakin ve canlılığı ile bilinen bir şehri olarak çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. İyi bir otobüs bileti bularak kolaylıkla ve rahat bir yolculukla şehre ulaşmak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda hızlı tren seçeneği ile de ziyaretçilerine konforu sunmaktadır. Türkiye'nin her yerinden kolay ve rahat bir yolculukla gelen tüm ziyaretçiler aynı zamanda da şehir içinde kolay bir ulaşım ile karşılaşmaktadır. Şehir içi ulaşımda otobüs ve tramvay ile rahatlıkla her yere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Yine minibüs ve dolmuşlar da sürekli olarak seferleri ile ulaşımın sürekliliğine yardımcı olmaktadır. Oldukça uygun tutarlar ile bu ulaşım kanallarını kullanmak ve şehrin her noktasına kolaylıkla ulaşmak mümkün olmaktadır. Böylece Eskişehir tüm ziyaretçilerine eşsiz bir gezinti için tüm imkanları sunmaktadır.

Haritada Eskişehir

Eskişehir Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ESKİŞEHİR - ŞANLIURFA 120 TL
ESKİŞEHİR - KONYA 65 TL
ESKİŞEHİR - KAYSERİ 90 TL
ESKİŞEHİR - İZMİR 60 TL
ESKİŞEHİR - İSTANBUL 50 TL
ESKİŞEHİR - GAZİANTEP 120 TL
ESKİŞEHİR - DİYARBAKIR 140 TL
ESKİŞEHİR - BURSA 40 TL
ESKİŞEHİR - ANTALYA 67 TL
ESKİŞEHİR - ANKARA 80 TL
ESKİŞEHİR - ADANA 100 TL