Konya Kalkışlı Otobüs Seferleri

Konya Hakkında

nereye

Konya Türkiye'nin en büyük yüz ölçümü olan şehri olarak ve Anadolu'nun en güzel ve en önemli şehirlerinden birisidir. Şehir oldukça büyük olduğu için de toplamda 31 adet ilçesi bulunmaktadır. Konya Mevlana Celaleddin Rumi'nin memleketi olması nedeni ile de Mevlana Celaleddin Rumi ile bütünleşmiştir. Tarihe yapmış olduğu tanıklık ile de çok önemli bir yere sahiptir. Konya Büyük Şehir statüsünü 1987 yılında kazanmıştır.

Tarih öncesi çağlardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan şehir oldukça zengin kültür ve tarihi ile çağlar öncesinden günümüze ışık tutmaktadır. Oldukça zengin bir kültürel yapıya sahip olan şehir son derece güzel ve gelişmiş olması ile her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Konya İklimi
nereye

Konya'da karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışlar sert, soğuk ve kar yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11,5°C’dir.

Konya Nasıl Gidilir?
nereye

İç Anadolu bölgesinde yer alan Konya'ya ulaşım son derece kolaydır. Ancak ulaşım süresi çıkılacak olan şehre göre farklılık göstermektedir. Rahat ve kaliteli bir yolculuk için en doğru Konya otobüs bileti bulunduğunda ise bu süreç de oldukça keyifli olmaktadır. Kara yolu ulaşımının rahatlıkla sağlanacağı Konya'ya hava yolu ve demir yolu ile de rahatlıkla ulaşım söz konusu olmaktadır. Türkiye de İç Anadolu da yer alan şehre her şehirden ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir. Aynı zamanda kişisel araçları ile yolculuk yapmak isteyenler için de fırsat sunulmaktadır.

Konya Mutfağı
nereye

Konya ülkemizin en ünlü mutfaklarından birine sahiptir. Etli ekmek en çok bilineni olmasına rağmen; su böreği, Mevlana böreği, çebiç, bamya çorbası, fırın kebabı, papara, sac arası ve höşmerim tatlısı gibi lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Konya Gezilecek Mekanlar
nereye

Konya Türkiye'nin en büyük ve en önemli şehirleri olması özelliği ile her yıl gelen binlerce ziyaretçisi için son derece etkileyici bir gezinti imkanı sunmaktadır. Kültürü ve tarihe ışık tutması ile oldukça özel bir yere sahip olan Konya'da çok sayıda gezilecek ve görülecek yerler bulunmaktadır. Konya'ya gelen herkes dolu dolu bir gezinti yapmanın tadına varmaktadır.

Kültürel değerleri ile de yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda turiste kapılarını açmaktadır. Hem şehrin büyük olması hem de çok fazla sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış olmasının vermiş olduğu tüm zenginlikleri görebilmek için 3 ya da 4 gün bir süre gerekmektedir. Tarihi yapıların zengin olması tarihi kültürün hissedilmesi ve son derece etkileyici mimari ve manzaraların seyredilmesi için Konya son derece etkileyici bir şehir olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Mevlana Celaleddin Rumi türbesi ve müzesi ilk olarak görülmek istenen ve görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Oluşturduğu hoşgörü anlayışı ile tüm insanlığa etkili bir şekilde mesajlar veren Mevlana Türbesi 1926 yılından bu yana tüm ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Karatay Medresesi ise Selçuklu dönemine ait olan en önemli eserlerin başında yer alarak gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yerini almaktadır.

Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılan medrese son derece etkileyici mimarisi ile görülmeye değer yerlerdendir. Konya Selçuklu ilçesinde yer alan Alaaddin Tepeside bulunan İnce Minerali Medrese ise oldukça etkileyici mimarisi ile her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği yerler arasındadır. Bu medrese taş ve ahşap eserler müzesi olarak da hizmet vermekte ve çok sayıda esere ev sahipliği yapmaktadır.

Konya merkeze oldukça yakın mesafede olan Sille Köyü ise çok sayıda ziyaretçiye tarihin kokusunu hissettiriyor olması ile bilinmektedir. Sokakları, evleri, evlerin ve konakların mimarisi ile geçmiş yıllara ışık tutan bu belde her ziyaretçinin keyifle gezindiği bir yer olmaktadır. Dünyanın en eski manastırı olarak bilinen Ak Manastır da bu köyde bulunmaktadır. Tarihi açıdan oldukça zengin olan köy tarihe yolculuk noktasında hem yerli hem de yabancı turistler açısından akına uğramaktadır. Aynı zamanda temiz havası ve manzarası ile de gezinti sırasında büyük bir keyif alınmasını sağlamaktadır.

Konya'nın Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük tarihin en eski yerleşim yeri olması özelliği ile ziyaretçilerin görmeden Konya'dan ayrılmayacağı bir yerdir. Çatalhöyük 202 yılında da UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır. Hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin kesinlikle görmek isteyeceği bir yer olarak her yıl binlerce ziyaretçisi ile buluşmaktadır. Çatalhöyük 2 adet höyük ve 18 adet Neolitik kent yerleşiminden oluşmaktadır. Gelen ziyaretçilere de bu harika tarihi yerleşim yerini görme imkanı sunulmaktadır.

Alaaddin Tepesi ise Konya'nın Selçuklu ilçesinde yer alan bir tepe olarak ziyaretçileri ile buluşmaktadır. Bu tepe 20 metre yüksekliği ile höyük olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda bu tepenin ilk çağların yerleşim yerlerinden olduğu bilinmektedir. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Alaaddin Camii de bu tepede ziyaretçilerine kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Aynı zamanda dinlenme ve manzara seyretmek için de uygun ortamlar oluşturulmuştur.

Osmanlı Döneminin mimarisini ve tarihini yansıtan ve Konya'ya etkileyici bir siluet kazandıran Aziziye Camii de Konya merkezde yer almaktadır. Türk Barok mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Aziziye Camii 16. yy da Şeyh Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Ancak bir yangın geçiren Camii 1867 yılında Sultan Abdülaziz’in annesi tarafından tekrar inşa edilmiştir. Her yıl binlerce ziyaretçisi ile de buluşmaktadır. Devasa pencerelere sahip olması ile de son derece aydınlık bir Camii’dir.

Mevlana ile olan aşkı ile bilinen ve Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin en yakın dostu hocası olan Şems-i Tebrizi' nin türbesi ve camii de Karatay ilçesinde yer almaktadır. 13. yy da inşa edilen cami ve türbe son derece etkileyici atmosfere sahiptir. Tüm ziyaretçilerin mutlaka gördüğü en özel yerlerden sadece birisidir.

Konya da gezmek ve her yeri görmek için Tuz Gölü'nü, Kilistra Antik Kenti'ni Yerköprü Şelalesini ve Maram Bağlarını da eşsiz manzaraları ile ziyaret etmek gerekmektedir. Oldukça keyifli bir gezinti de bu yerleri görmek ve eşsiz manzaralarının tadına varmak Konya'yı gezmenin en güzel yanlarını oluşturmaktadır.

Konya Alışveriş
nereye

Konya da gezinti yapmak kadar alışveriş yapmak da kolay olmaktadır. Çok sayıda dükkan ve mağazanın bulunduğu şehir her açıdan ziyaretçilerini memnun edebilmektedir. Hem gezinti sırasında oluşabilecek ihtiyaçları alabilmek hem de dönüşte hediye alabilmek için çok sayıda dükkan hizmet sunuyor. Gezinti sırasında da mekanlarda çeşitli hediyelik eşya satan dükkanları bulmak son derece kolaylık sağlamaktadır.

Kadınlar Pazarı, Hatun Pazarı gibi alışveriş için son derece etkili alanları bulmak da mümkün olmaktadır. Bu alanlarda Konya'ya özgü olan lezzetleri de rahatlıkla alabilmek mümkün olmaktadır. Çeşitli alışveriş merkezleri de tüm ziyaretçilere rahat alışveriş yapabilme olanağını sunmaktadır. Konya son derece gelişmiş bir şehir olarak ve tarihi zenginliği çok büyük olan bir şehir olarak tüm ziyaretçilerin beklentilerine cevap vermektedir.

Konya Ulaşım Yolları
nereye

Konya ' ya keyifli bir yolculukla gelen her ziyaretçi şehir içinde ulaşımında son derece kolay olmasından memnuniyet duymaktadır. Konya'ya uygun bir otobüs bileti ile kolaylıkla ulaşan gezginler Konya içerisinde gezilecek yerlere de çeşitli imkanlarla ulaşabilmektedir. Tramvay ve otobüs hattı sürekli olarak şehrin her noktasına ulaşımı sağlamaktadır. Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi ise şehrin ziyaretçilerini en iyi şekilde yönlendirmektedir. Keyifli bir gezinti için son derece etkileyici bir yöntem olarak ta cihazlara indirilen uygulama sistemleri rahat bir gezintiyi mümkün hale getirmektedir. Konya her anlamda ziyaretçilerine etkili bir gezinti için gerekli olan imkanları sunmaktadır.

Haritada Konya

Konya Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KONYA - ŞANLIURFA 130 TL
KONYA - KAYSERİ 555 TL
KONYA - İZMİR 99 TL
KONYA - GAZİANTEP 100 TL
KONYA - ESKİŞEHİR 65 TL
KONYA - DİYARBAKIR 130 TL
KONYA - BURSA 80 TL
KONYA - ANTALYA 90 TL
KONYA - ADANA 80 TL