Kırıkkale Hakkında

nereye

Bir İç Anadolu kenti olan Kırıkkale; Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat ve Kırşehir illeri ile komşudur. Bu iller ile komşu olması sebebi ile benzer iklimsel ve kültürel özelliklere sahiptir. Başka bir deyişle İç Anadolu illerinin genelinde benzer özelliklere rastlamak mümkündür. Kırıkkale'de Osmanlı mimarisinin korunarak günümüze ışık tutması gayesiyle; günümüze kadar gelmeyi başarmış, o dönemde inşa edilmiş birçok ev ve konak bulunmaktadır.

Kırıkkale İklim
nereye

Kent, ılıman iklim kuşağındadır. Denizlere uzak konumda olması, aynı zamanda bir bozkır olması sebebiyle günlük sıcaklık farklarının oluşmasından ötürü iklimi karasallaşma eğilimi göstermektedir.

Kırıkkale Mutfağı
nereye

Kırıkkale mutfağı denince akla; tereyağında ısıtılan naneli sos ile damakta enfes bir tat meydana getiren yoğurtlu tarhana, et ve bulgurun muhteşem karışıyla oluşan köfteciklerden oluşan sulu bir yemek olan turvalak ve yufka, yumurta ve tereyağının muhteşem birleşimi ile ortaya çıkan omaç gibi yemekler gelmektedir.

Kırıkkale'ye Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye'deki her yerden Kırıkkale'ye çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kırıkkale'ye otobüs ya da kendi aracınızla gidebilirsiniz. Eğer uçakla gitmek isterseniz kente en yakın havalimanı Ankara'dadır. Uygun otobüs bileti fiyatları ile keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Kırıkkale'de Gezilecek Mekanlar
nereye

Bir çok farklı kültürü bir arada barındıran Kırıkkale'de cami ve türbeleri ile ilgi görmektedir. Bunun yanı sıra tarihi köprü ve mağaraları da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Kırıkkale Alışveriş
nereye

El sanatları ile dokumacılık bu kentte çok geliştiği için buradan birbirinden güzel halılar satın alabilirsiniz. Şehirde ayrıca birçok alışveriş merkezinin bulunması, tüm marka ürünleri kolaylıkla bulabilmenize olanak tanımaktadır.

Kırıkkale Ulaşım Yolları
nereye

Kırıkkale'de otobüs, taksi, minibüs gibi toplu taşıma araçları kullanarak seyahat edebilirsiniz.

Haritada Kırıkkale

Kırıkkale Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KIRIKKALE - ŞANLIURFA 100 TL
KIRIKKALE - KONYA 60 TL
KIRIKKALE - KAYSERİ 70 TL
KIRIKKALE - İZMİR 90 TL
KIRIKKALE - İSTANBUL 110 TL
KIRIKKALE - GAZİANTEP 90 TL
KIRIKKALE - ESKİŞEHİR 80 TL
KIRIKKALE - DİYARBAKIR 130 TL
KIRIKKALE - BURSA 78 TL
KIRIKKALE - ANTALYA 85 TL
KIRIKKALE - ANKARA 90 TL