Osmaniye Hakkında

nereye

Eski adı Cebelibereket olan Türkiye'nin 80. ili Osmaniye, Akdeniz Bölgesin' de yer alır. Tarım arazisi ve ormanlık alan bakımından zengin olan Osmaniye, Gaziantep, Hatay, Adana ve Kahramanmaraş'a komşudur. İskenderun Körfezi şehre 8 km. uzaklıktadır.

Osmaniye İklimi
nereye

Osmaniye'de genel olarak Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yaz ayları çok az yağış alır. Yazlar çok sıcaktır. Yağışlar kış aylarında yoğunlaşır. Kış Türkiye'nin gelenine göre oldukça ılık olarak geçer. Bu iklim yapısı ve geniş ovalarıyla tarımcılık bölgenin en önemli geçim kaynağını oluşturur.

Osmaniye Mutfağı
nereye

Osmaniye mutfağında bulgur ve baharat ön plandadır. En ünlü yemekleri arasında Ebegümecinden yapılan Ekşili Kömeç, ıspanak ve lor peynirden de yapılan Etli Kömbe, çok lezzetli bir et yemeği olan Kaburga Dolması, incir kozalağı ve keçi sütünden Teleme ve bir sebze yemeği olan Süllüm sayılabilir.

Osmaniye'ye Nasıl Gidilir ?
nereye

Eski tarihlerde Adana iline bağlanmış olan Osmaniye daha sonra il olmuştur ve şu anda Akdeniz Bölgesi'nin önemli şehirlerinden biri konumundadır. Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş illeri üzerinden buraya gidebilirsiniz.

Osmaniye Gezilecek Mekanlar
nereye

Karatepe-Aslantaş Millî Parkı, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi ve Osmaniye Masal Parkı başta olmak üzere daha birçok mekanı gezme şansınız vardır. Otobüs bileti alarak Osmaniye ilini sizlerde görmeye gidebilirsiniz.

Osmaniye Alışveriş
nereye

Alışveriş yapmak isteyenler için PARK328 AVM bulunmaktadır. Ayrıca birçok mağaza ve yöresel eşyalar satan dükkanlar bulunmaktadır.

Osmaniye Ulaşım Yolları
nereye

 Osmaniye'ye şehir dışından gelecek kişiler eğer hava yolunu tercih edecekse Adana'ya inmek zorundadır. Kara yolunu kullanacak kişiler ise direk olarak Osmaniye'ye ulaşabilir. Şehir içi ulaşım ise son derece kaliteli bir hizmet ile sağlanmaktadır.

Haritada Osmaniye

Osmaniye Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
OSMANİYE - ŞANLIURFA 70 TL
OSMANİYE - KONYA 100 TL
OSMANİYE - KAYSERİ 65 TL
OSMANİYE - İZMİR 120 TL
OSMANİYE - İSTANBUL 150 TL
OSMANİYE - GAZİANTEP 40 TL
OSMANİYE - ESKİŞEHİR 110 TL
OSMANİYE - DİYARBAKIR 90 TL
OSMANİYE - BURSA 145 TL
OSMANİYE - ANTALYA 140 TL
OSMANİYE - ANKARA 100 TL
OSMANİYE - ADANA 999 TL