Kayseri Kalkışlı Otobüs Seferleri

Kayseri Hakkında

nereye

Kayseri Anadolu'nun en güzel ve en nadide şehirlerinden sadece bir tanesidir. Kayseri genellikle yemekleri, mantısı, sucuk ve pastırması ile ünlü olarak bilinmektedir. Ancak tarihten bu yana önemli bir ticaret merkezi olması ile de çok sayıda ziyaretçisi olan bir şehirdir. Toplamda 16 adet ilçesi bulunan bu şehir oldukça güzel gezilecek yerlere de sahiptir. Şehrin tüm güzelliklerini görmek ve Kayseri'yi en iyi şekilde tanımak oldukça heyecan verici olmaktadır. Erciyes Dağı eteklerine kurulan şehir Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini taşımaktadır. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan şehir Türkiye'nin en hızlı şekilde büyüyen ve gelişen şehirleri arasında yerini almaktadır.

Kayseri İklim
nereye

Çok etkili bir kara ikliminin görüldüğü Kayseri'de yazlar tam bir yaz havasında geçer ki oldukça sıcak bir dönemdir, kış ayları ise kar yağışlı ve oldukça soğuk bir havaya hakim olur.

Kayseri’ye Nasıl Gidilir?
nereye

Kayseri her çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bir şehirdir. Otobüs firmalarının kesinlikle güzergahında bulunan bir şehirdir. Aynı zamanda coğrafi açıdan da merkezi bir noktada yer alması nedeni ile farklı illerden ulaşımın oldukça kolay olduğu bir şehirdir. Türkiye'nin her şehrinden Kayseri'ye özel araçla gitmek de mümkün olmaktadır. Hem kara yolu hem de hava yolu ulaşımının mümkün olduğu şehre giderken en uygun bileti bulmak da keyifli bir yolculuk sağlayacaktır. En rahat şekilde Kayseri'ye gitmek için en uygun Kayseri otobüs bileti edinerek oldukça rahat bir yolculuk yapmak mümkün olmaktadır.

Kayseri Mutfağı
nereye

Pastırması ve mantısı ile meşhur olan şehrin farklı tatları da oldukça lezzetlidir. Çiğ börek ve yağ mantısı gibi lezzetlerin yanında nohut yahnisi ve kuru fasulyesi de oldukça meşhur yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır.

Kayseri’de Gezilecek Mekânlar
nereye

Kayseri tarihi açıdan oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Ev sahipliği yapmış olduğu uygarlıkların yaşamını ve kültürünü yansıtan oldukça çeşitli mimari yapıları da bünyesinde barındırmaktadır. Osmanlı mimarisinde Mimar Sinan memleketi olan Kayseri de çeşitli eserlerini görmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bir ticaret merkezi olması nedeni ile han, hamam, pazar, kervansaray ve cami örneklerini görmek de mümkündür. Kayseri oldukça zengin kültürlerin bir arada bulunduğu şehir olarak gezilecek ve görülecek yerleri ile de her yıl oldukça çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Anadolu tarihini ve çeşitli kültürlerin izlerini bu yerlerde açıkça görme fırsatını da tüm ziyaretçilerine sunmaktadır.

Geçmiş tarihlerde yaşayan uygarlıkların izlerini taşıyan çeşitli kalıntıların sergilendiği Kayseri Arkeoloji Müzesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Müzede şehirde yapılan kazılarda çıkan ve tarihe ışık tutan çeşitli objeler ve buluntular sergileniyor. Müze oldukça etkili bir şekilde gezintiye imkan sunuyor ve sergilenen her şeyin incelenmesine olanak sunuyor.

Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve oldukça etkileyici bir mimariye sahip olan Kurşunlu Camii de görülmesi gereken yapıların başında geliyor. Etkileyici bir görüntüsü olan cami aynı zamanda oldukça net bir şekilde klasik Osmanlı mimarisinin izlerini görmek mümkün olmaktadır. Adı Hacı Ahmed Paşa Camii olan bu yapı kubbesinin kurşundan inşa edilmiş olması nedeni ile Kurşunlu Camii olarak bilinmekte ve tabir edilmektedir.

Kayseri'nin tarihi değerlerinden birisi olan Hunat Hatun Külliyesi ise şehrin tarihi dokusuna Selçuklu dönemi mimarisinin en önemli, katkısını sağlıyor. Bu külliye medrese, hamam, cami ve türbeden oluşmaktadır. Külliye avlusunda çeşitli atölyeler ve hediyelik eşya satan dükkanları bulmak da mümkün oluyor.

Tarihi ve kültürü ile her zaman önemli bir yere sahip olan Kayseri Gevher Nesibe Şifahanesi olarak bilinen Tıp Merkezi ile de tüm ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Selçuklu Dönemine ait olan bu esere II. Kılıçarslanın kızı olan ve kanser hastalığı sonucunda vefat eden Nesibe Sultan adına kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır. Bu müze ziyaretçilerine müzikle tedavi verilen hasta odalarını gezmek mümkün olmaktadır.

Atatürk Müzesi olarak hizmet veren konak ise Kayseri'nin gezilecek olan yerleri arasında yerini alıyor. 1919 yılında Atatürk'ün Kayseri'ye geldiğinde iki gece konaklamış olduğu konak ise ziyaretçilerine Atatürk Müzesi olarak kapılarını açmaktadır.

Erciyes Dağı Kayseri'nin en önemli simgelerinden olarak her ziyaretçinin mutlaka uğradığı yerlerin başında geliyor. Kış sporu açısından ziyaretçilerine imkan sunun Erciyes Dağı Kayak Merkezi her yıl çok sayıda ziyaretçi tarafından tercih ediliyor. Kasım ayının gelmesi ile merkezde kayak sezonu açılmakta ve Nisan ayı ortalarına kadar bu eğlence devam etmektedir. Yaz aylarında ise Erciyes Kayak Merkezi ziyaretçilerine doğa sporları yapma imkanını sunmaktadır. Dağın zirvesinde yapılan yürüyüşler her gelen ziyaretçiyi son derece memnun etmektedir.

Sultan Sazlığı Milli Parkı da kesinlikle görülmesi gereken bir yer olarak ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Tatlı ve tuzlu suyun bir arada bulunduğu Sultan Sazlığı kuş göç yolu üzerinde olması ile de oldukça zengin bir görsel şova ev sahipliği yapmaktadır. Kuş türü bakımından zengin olması nedeni ile de Manyas Kuş Cennetinden sonra Türkiye'nin ikinci kuş cenneti olarak ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

Bunlara ek olarak Soğanlı Harabeleri, Döner Kümbet, Kayseri Kalesi, Ali Dağı Yeraltı Şehri, Karpuzbaşı Şelaleleri ve Kültepe Örenyeri gibi birçok tarihi alanı görmek mümkün oluyor. Kayseri bu tüm güzellikleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçisini en güzel şekilde ağırlamaktadır. Bunun yanında her yerde Kayseri'ye özgü lezzetlerin sunulduğu kafe restoranlarda ziyaretçilerin mutlaka uğramak istediği mekanlar olarak hizmet vermektedir.

Kayseri Alışveriş
nereye

Kayseri her yıl giderek artan ziyaretçi sayısına her yıl kendini geliştirerek oldukça misafirperver bir şekilde karşılık vermektedir. Kayseri'nin yöresel lezzetleri ile tanışanlar için şehirden boş ayrılmakta mümkün olmamaktadır. Oldukça kaliteli ve organik olan ürünlerin bulunması da mümkün olmaktadır. Pazar günleri Kocasinan'da Çarşamba günleri de Talas'da düzenlenen organik pazarlar şehrin en çok tercih edilen alışveriş noktalarının başında gelmektedir. Oldukça farklı ve organik olan ürünleri de Kayseri yöresine ait ürünleri de burada bulmak mümkün olmaktadır. Her ziyaretçi dönüş zamanı geldiğinde bu pazarları görmek ve dönüş alışverişini yapmak istemektedir.

Kayseri de meşhur olan bir üründe Yahyalı ve Büryan Halıları olarak biliniyor. Her ziyaretçinin görmek istediği ve bir tane de olsa almak istediği ürünlerin başında gelmektedir. Ayrıca hediyelik eşyaları da birçok noktada bulmak ve değerlendirmek mümkün olmaktadır. Kayseri ye gelip de sucuk ve pastırma ya da mantı almadan gitmek istemeyenler de şehrin hemen hemen her noktasında istediği ürünü bulabilmesi ve satın alabilmesi mümkün olmaktadır. Kayseri gezintisi sonrasında güzel bir alışveriş yaparak eli boş dönmeyen tüm ziyaretçilerine en güzel imkanları sunan şehir ziyaretçilerini memnun ve mutlu bir şekilde uğurlamaktadır.

Kayseri Ulaşım Yolları
nereye

Kayseri Türkiye'nin her yerinden çok kolay bir şekilde gidilebilecek en güzel şehirlerden bir tanesi olmaktadır. Herkes kendi planına uygun olan otobüs bileti seçeneklerini değerlendirerek en güvenli şekilde şehre ulaşabiliyor. Aynı zamanda şehir içi ulaşımın rahat olması da şehri ziyarete gelenlere büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Şehir içinde çeşitli gezilecek noktalara sürekli olarak ulaşımın sağlanması son derece memnun edici olmaktadır. Tramvay, otobüs ve dolmuşlar ile ulaşımda süreklilik sağlanmaktadır.

Akıllı Şehir Kayseri uygulaması ise Kayseri Büyük Şehir Belediyesi tarafından kullanıma sunulmuş olan bir uygulama olarak ziyaretçilerin raht bir şekilde gezintilerini tamamlamalarına büyük ölçüde yardımcı oluyor. Hem şehre ulaşım hem de şehir içinde ulaşımın rahat ve konforlu olması sayesinde Kayseri'nin güzelliklerinden herkesin faydalanması mümkün oluyor. Şehir ziyaretçilerin güvenli ve keyifli vakit geçirmeleri açısından son derece gelişmiş olması ile de tercih ediliyor.

Haritada Kayseri

Kayseri Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KAYSERİ - ŞANLIURFA 70 TL
KAYSERİ - KONYA 100 TL
KAYSERİ - İZMİR 120 TL
KAYSERİ - İSTANBUL 120 TL
KAYSERİ - GAZİANTEP 55 TL
KAYSERİ - ESKİŞEHİR 90 TL
KAYSERİ - DİYARBAKIR 90 TL
KAYSERİ - BURSA 100 TL
KAYSERİ - ANTALYA 110 TL
KAYSERİ - ANKARA 80 TL
KAYSERİ - ADANA 60 TL