Isparta Kalkışlı Otobüs Seferleri

Isparta Hakkında

nereye

Gülü ve el dokuması halıları ile meşhur olan Isparta ili Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca kayak turizmi için uygun olan şehirlerden birisidir. Davras dağının bulunmasından dolayı kayak turizmi gelişmiştir.

Isparta İklim
nereye

İklim olarak Akdeniz iklimi ve Orta Anadolu iklimi arasında yer alan bir geçiş iklimine sahiptir. Kışları serin ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Isparta’ya Nasıl Gidilir?
nereye

Güller diyarı olarak bilinen Isparta, Akdeniz bölgesinin iç kısmında yer almaktadır. Milattan öncesinde 2000'li yıllarda bir yerleşim merkezi olarak kullanılan Isparta, tarihte çok sayıda medeniyetin hakimiyetinde kalmıştır. Lidyalılar, Persler ve Büyük İskender'in himayesinde bulunan bu il, göller yöresi olarak anılması, verimli toprakları ve iklim özellikleri dolayısıyla önemli bir yaşam alanı olarak kabul görmüştür. Isparta'nın tarihteki ilk ismi Sporda'dır. Isparta Afyon, Konya, Burdur ve Antalya ile çevrelenmiştir. Birçok tarihi ve doğal güzelliği ile her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

Coğrafi konumu itibariyle Isparta, Akdeniz bölgesi, Ege bölgesi ve İç Anadolu bölgesinin bağlantı noktaları üzerinde bulunmaktadır. Dolayısıyla bu bölgeye ülkemizin birçok ilinden kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Yılın her zamanında karayolları kullanılarak Isparta'ya ulaşmak mümkündür. Çok sayıda otobüs firmasının Isparta'ya yolculuk için satışa sunduğu Isparta otobüs bileti seçenekleri mevcuttur. Bunun dışında Isparta'ya ulaşmak isteyen kimseler, kendi araçlarıyla da kolaylıkla seyahat edebilir. Isparta'da hizmet sunan Süleyman Demirel Havalimanı aracılığıyla da Isparta'ya seyahat edilebilmektedir. Bu havalimanına gerek yurt içinden gerekse yurt dışından çeşitli uçuş seferleri düzenlemektedir.

Isparta Mutfağı
nereye

Yörede çorbalar ve et yemekleri oldukça meşhurdur. Ayrıca balık yemekleri de oldukça lezzetlidir. Bazı yemek isimleri banak, sulu bamya, tutmaç çorbası, kabune pilavı, fırın kebabı, sazan balığı dolması ve bakla boranisi şeklindedir. Ayrıca gülden yapılmış olan reçel, lokum ve daha birçok farklı ürün Isparta'da bulunmaktadır.

Isparta’da Gezilecek Mekânlar
nereye

Isparta'nın tarihi çok eskilere dayandığı için bu şehirde, günümüzde halen ayakta kalmayı başaran antik kentler yer almaktadır. Bu kentler içerisinde en çok ilgi göreni Antiocheia antik kentidir. Helenistik çağdan kalma olan bu kent, Seleukios adı verilen bir hanedanlık tarafından kurulmuştur. Bu kentte o dönemin mimari özelliklerini ve duvarların üzerinde o dönemlerde son derece yaygın olan gladyatör dövüşlerine ilişkin kabartmaları görebilmek mümkün.

Ayrıca Isparta'da ikinci bir antik kent olan Adada antik kenti de ziyaret edilebilir. Isparta'nın Yalvaç bölgesinde yer alan Men tapınağı da bir diğer tarihi değerdir. Bu tapınağın Milattan önceki dönemlerde, çok eski çağlarda yapıldığı bilinmektedir. Hatta yapılan araştırmalara göre milattan önce 4.yüzyıla kadar uzanan bir geçmişinin olduğundan bahsedilmektedir.

Isparta, müzeler yönünden de zengin bir ilimizdir. Yalvaç Müzesi, Isparta Müzesi, Uluborlu Müzesi kentin binlerce yıl öncesine dayanan tarihinden izlerin sergilendiği mekanlardır. Isparta yalnızca tarihi güzellikleri ile değil, doğal güzellikleriyle de turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Isparta'da yer alan Eğridir Gölü ve göl üzerinde yer alan Can Ada ile Yeşil Ada muhteşem doğası ile beğeni kazanmaktadır. Ayrıca gölün çevresinde birçok piknik ve kamp alanı bulunmaktadır. Gül yetiştiriciliği ile ünlenen Isparta'da gül toplama mevsimi olan Mayıs ayında gül bahçelerine düzenlenen turlar da ilgi çeker. Gül hasadına katılan turistler, Mayıs ayının sonlarına doğru yapılan Gül Festivaline katılma şansına da sahipler.

Isparta Alışveriş
nereye

Isparta'da alışveriş söz konusu olduğunda elbette akıllara ilk olarak gülden üretilen ürünler gelmektedir. İlin en önemli geçim kaynağı olan gülden, çeşitli ürünler üretilmektedir. Gül suyu, gül kolonyası, gül kremi gül sabunları, güllü lokum, gül reçeli ve gül şurubu gibi birbirinden güzel kokan ürünler Isparta'yı ziyaret eden turistlerin mutlaka satın aldığı şeylerdir. Ayrıca Isparta'da yalnızca gül ürünleri değil, el emeği göz nuru olan dokuma halılar da ilgi görmektedir. Deri ve keçeden üretilen birçok hediyelik eşya da Isparta'dan alınabilir.

Isparta Ulaşım Yolları
nereye

Isparta'ya ulaşmak isteyen ziyaretçiler, bu konuda bir hayli şanslıdır. Çünkü Isparta bölgelerin birleşim noktasında olduğundan dolayı ulaşım hayli kolaydır. Bölgeye Antalya tarafından gelecek olanlar, yeni açılan Dereboğazı yolunu kullanabilir. Bunun dışında İstanbul Ankara ve İzmir üzerinden birçok ana yol üzerinden, gerek otobüs bileti satın alarak gerekse şahsi araçlar ile Isparta'ya ulaşım sağlanmaktadır.

Haritada Isparta

Isparta Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ISPARTA - ŞANLIURFA 110 TL
ISPARTA - KONYA 60 TL
ISPARTA - KAYSERİ 110 TL
ISPARTA - İZMİR 75 TL
ISPARTA - İSTANBUL 90 TL
ISPARTA - GAZİANTEP 110 TL
ISPARTA - DİYARBAKIR 130 TL
ISPARTA - BURSA 7 TL
ISPARTA - ANTALYA 50 TL
ISPARTA - ANKARA 80 TL
ISPARTA - ADANA 100 TL