Denizli Kalkışlı Otobüs Seferleri

Denizli Hakkında

nereye

Denizli Ege bölgesinde yer alan nüfusu bir milyonun üzerinde olan büyük bir şehirdir. Şehirde ekonomik hayat çeşitlilik göstermektedir. Geçmişte şehirde tarım ve hayvancılık ön planda iken günümüzde bu sektörlerin yerini sanayi ve ticaret sektörleri almaktadır. Özellikle tekstil alanında Türkiye'nin en önemli illerinden bir tanesidir. Şehrin en önemli simgesi Horoz'dur.

Denizli İklim
nereye

Ege bölgesinde olmasının etkisi ile şehirde Akdeniz iklimi egemendir. Dolayısı ile yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin ve yağışlı geçer. Bitki örtüsü maki olan Denizli'de üzüm, kavun, karpuz ve zeytin üretimi yapılmaktadır.

Denizli'ye Nasıl Gidilir?
nereye

Ege bölgesinin iç kesiminde yer alan Denizli, isminin tam aksine denize kıyısı bulunmayan bir ilimizdir. Denizli'ye ulaşmak isteyenler karayolu ve havayolu üzerinden bu yolculuklarını gerçekleştirebilirler. Denizli’ye demiryolları üzerinden ulaşım da mümkündür. Karayolunu seçecek olanlar otobüs bileti ile bu yolculuklarını sağlayabilir. Ayrıca Denizli'ye varan karayolları kullanılarak özel araçlarla da Denizli'ye ulaşılabilir. Merkezi bir konumda olan Denizli'ye İzmir, Aydın, Nazilli seferler yapan trenlerin seferleri mevcuttur. İzmir, Denizli tren seferleri haftanın her günü belli saatlerde yapılmaktadır. Denizli ve İzmir arasındaki tren yolculuğu yaklaşık olarak dört saat civarında sürmektedir.

Denizli'ye uçak yolculuğu yapmak isteyenler, Denizli Çardak Havalimanı üzerinden gerçekleştirilen uçak seferlerini kullanmaktadır. Yılın her döneminde ve her gün düzenlenen bu uçak seferleri için de kolaylıkla uçak bileti bulunabilir.

Denizli Mutfağı
nereye

Ege'nin önemli kentlerinden biri olan Denizli'de geleneksel yemekler arasında Denizli usulü tarhana çorbası, keşkek, arabaşı, yen böreği ve kuyu kebabı gibi tatlar bulunmaktadır.

Denizli Gezilecek Mekanlar
nereye

Tarihte birçok medeniyetin hakimiyetinde kalan Denizli'de günümüzde birçok tarihi ve kültürel mekan bulunmaktadır. Denizli ziyaretinde bulunan turistler öncelikle bu mekanları gezmektedir. Bu mekanların başında Hierapolis Antik Kenti bulunmaktadır. Tarihin eski çağlarında Frigyalılar tarafından geliştirilen bu kent, zamanın en hareketli şehirlerinden biriydi. Hatta bu kentin ilk kuruluşunun Bergama Krallığı zamanında gerçekleştiği düşünülmektedir. Varlığını uzunca bir süre korumuş olduğu bilinen Hierapolis kenti, Antik Romalılar ve antik dönem sonrası Hristiyanlık çağında da önemli bir dini merkez olarak kabul edilmiştir. Günümüzde de bu kentten kalan eserler, halen varlığını sürdürüyor. Bu kent ziyaret edildiğinde özellikle zamanında gladyatör dövüşleri ve antik tiyatro eserlerinin sahnelenmesi için kullanılan antik tiyatro ilgi görmektedir.

Denizli adıyla birlikte anılan Pamukkale, şehri ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı bir mekandır. Pamukkale'de yakın yerde yer alan Kleopatra Havuzu, turistlerin ilgi odağıdır. Ayrıca bembeyaz görünümü ve şifalı suları ile Pamukkale travertenleri, yerli ve yabancı çok sayıda turistin hayranlığını kazanmaktadır. Denizli'de Pamukkale dışında birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Buradan hareketle Denizli ziyaretçileri Honaz Dağı ve Mili Parkı, Keloğlan Mağarası, Ornaz Vadisi gibi alanlarda doğa ile baş başa vakit geçirebilirler.

Denizli Alışveriş
nereye

Denizli özellikle tekstil alanında verdiği ürünler ile öne çıkan bir ilimizdir. Bölgeyi ziyaret eden turistler öncelikle Denizli'nin meşhur havlularından satın alırlar. Ayrıca halı, kilim gibi el dokuması ürünlerin de ayrı bir yeri bulunmaktadır. Özellikle günümüzde sağlıksız kumaşlardan, kimyasal boyalar kullanılarak üretilen tekstil ürünlerinin yanında, Denizli'de üretilen kumaşlar ve çeşitli ürünler büyük bir ilgi görmektedir.

Denizli'yi ziyarete den kimseler Pamukkale hatırası olarak evlerine götürecekleri veya eşe dosta hediye edecekleri birçok hediyelik eşyayı da buradan satın alabilirler. Tabii Denizli hatırası olarak saklanabilecek Denizli horozu çağrışımlı objeler de oldukça ilgi görmektedir. Denizli'de üretilen toprak çanak çömlekler, cam ürünleri de bu yolculuktan satın alabileceğiniz ürünlerdir.

Denizli mutfak ürünlerinde de bazı özel tatlara sahiptir. Tamamen organik bir yoğurt türü olan yanık yoğurt, isli olarak hazırlandığından bu isimle anılmaktadır. Yörük kültürüne ait olan bir tat olan yanık yoğurt, Denizli'yi ziyaret edenlerin satın aldığı ürünler arasındadır. Ayrıca Çivril elması ve ceviz de Denizli'den satın alınabilir.

Denizli Ulaşım Yolları
nereye

Denizli'ye karayolları ile ulaşmak isteyenler, Denizli otobüs bileti alarak veya kendi araçlarıyla bölgeye Ankara, İzmir ve İstanbul'dan sağlanan karayollarını kullanabilirler. Bölgeler arasındaki geçiş güzergahları üzerinde olan Denizli'ye, demiryolu ve havayolu ile kolaylıkla ulaşım elde edilmektedir. Doğuda Afyon ve Burdur, batıda Manisa ve Aydın, güney bölgesinde Muğla ve kuzey bölümünde Uşak ile komşu olan Denizli'ye tüm bu iller üzerinden de hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor.

Haritada Denizli

Denizli Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
DENİZLİ - ŞANLIURFA 130 TL
DENİZLİ - KONYA 100 TL
DENİZLİ - KAYSERİ 120 TL
DENİZLİ - İZMİR 40 TL
DENİZLİ - İSTANBUL 100 TL
DENİZLİ - GAZİANTEP 120 TL
DENİZLİ - DİYARBAKIR 150 TL
DENİZLİ - BURSA 90 TL
DENİZLİ - ANTALYA 55 TL
DENİZLİ - ANKARA 70 TL
DENİZLİ - ADANA 120 TL