Yalova Hakkında

nereye

Türkiye'nin Marmara Bölgesinin güneydoğu bölgelerinde yer almaktadır. Yalova'nın batısında ve kuzeyinde Marmara denizi, güneyinde Bursa, doğusunda Kocaeli ve Gemlik Körfezinde yer almaktadır. Doğu boylamlarında 29-61, kuzey enlemi ise 39-40 arasındadır. Yalova ili denize 2 metre yüksekliğinde. Ülkemizin 847 km alanı ile en küçük yüz ölçüme sahip ilidir. Yalova ili dağlık bir araziye sahiptir.

Yalova İklimi
nereye

Marmara bölgesinin güneydoğu bölgesinde bulunan Yalova şehri iklimi Makro - klima tipi olarak; Karadeniz ve Akdeniz geçiş arasında yer almaktadır. İklimi kimi dönemlerde karasal özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Yalova ili yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.

Yalova’ya Nasıl Gidilir?
nereye

İstanbul, İzmit ve Bursa'ya yakın bir il olan Yalova'ya otobüs bileti satın alarak kara yolu ile rahatlıkla gidilebilir. Yakın olduğu illere ortalama 2 saat uzaklıkta olan Yalova, kısa süreli tatiller için değerlendirilebilecek bir alternatif.

Yalova Mutfağı
nereye

Tarıma elverişli ilimiz olan Yalova birçok yemeyi ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle Yalova çorbası, milföylü Yalova kebabı, Yalova köftesi, termal tatlı, yaprak pidesi, altın balık marin ve pavli yemekleriyle ülkemizde birçok ile göre oldukça güzel yemekleri vardır.

Yalova Gezilecek Mekânlar
nereye

Yalova'da gezilebilecek pek çok yer bulunur. Bunlardan başlıcaları: Sudüşen Şelalesi, Erikli Yaylası, Yürüyen Köşk, Üvezpınar, Karaca Arboretumu, Delmece Yaylası, Erikli Şelalesi, Armutlu Kaplıcaları'dır.

Yalova Alışveriş
nereye

Yalova'nın doğal ürünleri hediye almak isteyenler için ilk tercihler arasında yerini almaktadır. Ayrıca iğne oyası ürünleri de hediyelik eşya olarak tercih edilebilir. Çınarcık işi olarak bilinen iğne oyalı ürünler adeta birer sanat eseridir.

Yalova Ulaşım Yolları
nereye

Yalova'ya en kolay kara yolu ulaşım araçlarıyla gidilir. İster otobüs ister özel araçlarla kısa süren seyahatten sonra Yalova'nın tadı çıkartılabilir.

Haritada Yalova

Yalova Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
YALOVA - ŞANLIURFA 150 TL
YALOVA - KONYA 85 TL
YALOVA - KAYSERİ 120 TL
YALOVA - İZMİR 7 TL
YALOVA - İSTANBUL 50 TL
YALOVA - GAZİANTEP 150 TL
YALOVA - ESKİŞEHİR 50 TL
YALOVA - DİYARBAKIR 160 TL
YALOVA - BURSA 30 TL
YALOVA - ANTALYA 80 TL
YALOVA - ANKARA 80 TL
YALOVA - ADANA 140 TL