Şanlıurfa Hakkında

nereye

Peygamberler şehri olarak anılan Şanlıurfa’nın tarihi çok eskilere dayanır. 1087 yılında Türk topraklarına katılan şehrin tarihi ve kültürel yerlerine hayran kalacaksınız. Türkiye’nin en büyük 7.kenti olan Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alır.

Şanlıurfa İklim
nereye

Şanlıurfa'da karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazlar uzun ve sıcak, kışlar aşırı soğuktur. Günlük ve yıllık sıcaklık farkı çok fazladır. Sıcaklık ortalaması en yüksek şehirlerden bir tanesidir. Şanlıurfa ikliminin tanıtıcı bitkileri arasında semizotu, hardal, papatya ve lale yer almaktadır.

Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir?
nereye

Şanlıurfa’ya seyahat etmek isteyen kişiler için her gün düzenlenen otobüs seferleri bulunmaktadır. Ekonomik otobüs bileti ile uygun bir karayolu yolculuğu yapabilirsiniz. Uçak ile Şanlıurfa’ya seyahat etmek isteyenler, GAP Havaalanına direkt ya da aktarmalı uçuşları tercih edebilir. Tren ya da özel araç ile de kente ulaşım sağlanabilir.

Şanlıurfa Mutfağı
nereye

Şanlıurfa denilince akla ilk olarak eşsiz damak tadı gelmektedir. Urfa'nın eşsiz yemekleri arasında şıllık tatlısı, ciğer kebabı, aya köftesi, çiğ köfte ve yuvalak yemeği gelmektedir.

Şanlıurfa’da Gezilecek Mekânlar
nereye

Balıklıgöl: Şanlıurfa’nın sembolü haline gelen Balıklıgöl, hem yabancı hem de yerli turistlerin en çok gezdiği yerlerden biridir.

Halfeti: Saklı cennet olarak anılan Halfeti, Şanlıurfa’da en çok gezilen yerlerden biridir. Merkeze 112 km mesafesi bulunan Halfeti’yi mutlaka görmelisiniz.

Harran: Etimolojik yapısı ile dikkat çeken Harran, medeniyetlerin bir araya gelidiği en özel yerlerden biridir.

Şanlıurfa Alışveriş
nereye

Şanlıurfa’da birçok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Urfa City, Novada Park, Abide Park ve Piazza AVM gibi yerlerde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca Bedesten ve Hanlarda bulunan dükkânlardan da istediğiniz şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Şanlıurfa Ulaşım Yolları
nereye

Şanlıurfa’da şehir içinde ulaşım minibüs, otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Şehir içinde turistik yerlerin birbirine yakın olması nedeni ile yürüyerek de tarihi alanlar istenildiği gibi gezilebilir. Araç kiralamak da bir diğer alternatiflerden biridir.

Haritada Şanlıurfa

Şanlıurfa Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ŞANLIURFA - KONYA 120 TL
ŞANLIURFA - KAYSERİ 70 TL
ŞANLIURFA - İZMİR 150 TL
ŞANLIURFA - İSTANBUL 150 TL
ŞANLIURFA - GAZİANTEP 70 TL
ŞANLIURFA - ESKİŞEHİR 130 TL
ŞANLIURFA - DİYARBAKIR 40 TL
ŞANLIURFA - BURSA 140 TL
ŞANLIURFA - ANTALYA 130 TL
ŞANLIURFA - ANKARA 130 TL
ŞANLIURFA - ADANA 80 TL