Amasya Kalkışlı Otobüs Seferleri

Amasya Hakkında

nereye

Karadeniz Bölgesinde bulunan ilin kendi bünyesinde 7 bağlı ilçe bulunmaktadır. Strabon isminde bir coğrafyacı ile bu ismini vermiş olmaktadır. Milattan öncesi çağlara kadar geçmişi bulunan il, Osmanlı zamanında da devletin en gözde şehirlerinden biri olarak varlığını devam ettirmiş olmaktadır. Önemli savaşlara ev sahipliği yapan il, tarih boyunca ön planda yer almıştır.

Amasya'nın İklimi
nereye

Amasya ilinde Karadeniz iklimi ile eşdeğer olarak yıl boyunca yüksek miktarda yağış görülmektedir. Yağışlara bağlı olarak ise ormanlık alan bakımından da il zengin bir alan kaplamaktadır.

Amasya'ya Nasıl Gidilir?
nereye

Amasya Orta Karadeniz de yer alan ve İç Anadolu'yu Karadeniz ile bağlayan bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle de son derece rahat bir ulaşım ağına sahiptir. İyi bir otobüs bileti alarak rahat bir yolculuk ile şehre ulaşmak mümkün olmaktadır. Hava yolu ve demir yolu ile de ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Amasya Mutfağı
nereye

Amasya, özellikle çorbaları ile ün salmış bir il olmaktadır. Bakla dolması, etli bamya, keşkek, mıhlama gibi lezzetler de Amasya mutfağının diğer lezzetleri olmaktadır.

Amasya'da Gezilecek Mekanlar
nereye

Tarihi zenginliği ve kendine özgü kültürünün yanında Karadeniz havasının hissedildiği bir şehir olması nedeni ile her yıl çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

Harşene Dağı üzerinde kurulmuş olan Amasya Kalesi etkileyici bir görüntüye sahiptir. Amasya kalesi yüzyıllar boyunca Amasya'nın en önemli mekanlarından birisi olarak varlığını korumakta ve ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Alçak Köprü Amasya ya Roma döneminde kazandırılmış olan ve Kızıl Irmak üzerinde kurulmuş olan tarihi bir köprü olarak Amasya ya hizmet vermektedir. Ziyaretçilerin Amasya Kalesine ulaşmasında da aracı olmaktadır.

Yalıbolu Evleri ise Yeşilırmak kıyısına dizilmiş olan muhteşem bir görsellik sağlayan evlerden oluşmaktadır. Amasya için son derece etkili bir kazanım sağlayan bu evler her yıl binlerce ziyaretçi ile buluşmaktadır. Bu evler Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu çerçevesinde korunmaktadır.

II. Beyazıt Camii ve Külliyesi ise son derece muhteşem bir manzara ile Osmanlı mimarisini günümüze taşımaktadır. Oldukça etkileyici yapısı ile dikkat çeken caminin L şeklinde olan avlusunda ise Maket Amasya Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Kapı Ağası ( Büyük Ağa) Medresesi, Şehzadeler Müzesi, Amasya Saat Kulesi, Arkeoloji Müzesi, Kral Kaya Mezarları ise tarihe ışık tutan ve oldukça büyüleyici yapıları ile ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Amasya ve tarihi hakkında bilgi edinme noktasında büyük bir fırsat sunmaktadır.

Amasya'da Alışveriş
nereye

Amasya ya özgü lezzetleri almak isteyenler için çeşitli alışveriş imkanları sunulmaktadır. Ayrıca süs eşyaları ile de Amasya hatıralarının satışının yapıldığı çok sayıda dükkan bulunmaktadır. Alışveriş son derece keyifli bir gezinin parçası haline gelmektedir.

Amasya Ulaşım
nereye

Amasya'ya en güzel gezi için uygun olan Amasya otobüs bileti alımı ile oldukça rahat bir yolculuk ile ulaşılmaktadır. Aynı zamanda halk otobüsleri ile rahatlıkla şehri gezmek mümkün olmaktadır. Gezilecek yerlerin çoğunun şehir merkezinde olması da yürüyerek gezebilme imkanını da sunmaktadır.

Haritada Amasya

Amasya Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
AMASYA - ŞANLIURFA 90 TL
AMASYA - KONYA 98 TL
AMASYA - KAYSERİ 70 TL
AMASYA - İZMİR 120 TL
AMASYA - İSTANBUL 130 TL
AMASYA - GAZİANTEP 90 TL
AMASYA - ESKİŞEHİR 100 TL
AMASYA - DİYARBAKIR 100 TL
AMASYA - BURSA 100 TL
AMASYA - ANTALYA 109 TL
AMASYA - ANKARA 60 TL
AMASYA - ADANA 95 TL