Diyarbakır Kalkışlı Otobüs Seferleri

Diyarbakır Hakkında

nereye

Yirmi bir trafik kodlu Diyarbakır, Türkiye'nin en büyük on ikinci şehridir. TÜİK ADNKS son nüfus araştırmalarına göre şehrin nüfusu 1.699.901 olarak tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, bölgenin deniz seviyesinden yüksekliği ise altı yüz yetmiş beş metre olarak ölçülmüştür.

Türkiye’nin en kalabalık 12.kenti olan Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin orta kısımlarında yer almaktadır. Her dönemde farklı isimler ile anılan Diyarbakır hakkında Roma ve Bizans kaynaklarında da bilgilere rastlanmıştır. 7 500 yıllık bir geçmişi bulunan kentte birçok tarihi yer ile karşılaşabilirsiniz. Türkiye’nin doğusundaki en kalabalık şehir olan Diyarbakır’ın etrafında birçok şehir bulunmaktadır. Genelde dağlar ile çevrili olan şehrin ortası hafif çukur görünümündedir. Sert ve kurak bir yayla iklimi hâkim olan kentte yaz mevsimi çok sıcak ve kurak, kış mevsimi ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Diyarbakır İklimi
nereye

Diyarbakır ili, bulunduğu coğrafi bölge nedeniyle sert bir karasal iklimin etkisi altındadır. Bölgede yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.

Diyarbakır'a Nasıl Gidilir?
nereye

Diyarbakır’a hem havayolu hem karayolu hem de demiryolu ile ulaşım yapılabilmektedir. Her gün İzmir, Ankara ve İstanbul illerinden, belirli günlerde ise Adana ile Antalya’dan uçuş seferleri düzenlenmektedir. Havaalanı merkeze 6 km uzaklıktadır.

Demiryolu ile Diyarbakır’a gitmek için Adana – Elazığ, Batman, Kurtalan seferlerini tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlara otobüs bileti alarak karayolu ulaşımını kullanarak Diyarbakır’a ulaşabilirsiniz. Otogar şehir merkezine 4 km mesafededir. Özel araçlar ile de Diyarbakır’a kısa sürede ulaşmak mümkündür.

Diyarbakır Mutfağı
nereye

Diyarbakır ilinde yaşayan yerel halk, etnik köken bakımından oldukça çeşitlilik göstermesi nedeniyle mutfak kültürü de çeşitlilik göstermektedir. Enfes lezzetlere sahip Diyarbakır mutfağına örnek verilecek olursa meftune yemeği, nardanaşı, pıçık, kaburga dolması, duvaklı pilav yöreye özel lezzetlerden bazılarıdır.

Diyarbakır Gezilecek Yerler
nereye

9 bin yıllık tarihi bir geçmişi olan Diyarbakır’da gezebileceğiniz birçok yer bulunur. Her mevsim seyahat edilebilen kente özellikle yaz ve ilkbahar mevsimlerinde ziyaretçiler daha sık gelmektedir. Diyarbakır’a gittiğinizde gezmeniz gereken yerler şu şekildedir:

Diyarbakır Surları

Çin Seddinden sonra dünya genelindeki en uzun surlar buradadır. Üzerinde yer alan kabartmalar, kitabeler ve motifler ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Diyarbakır’a kadar gelenlerin mutlaka gezmesi gereken yerlerden biridir.

Hevsel Bahçeleri

Tarihi surlar ve Dicle Nehri arasında bulunan Hevsel Bahçeleri, 8000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Uzun zamandır şehrin bütün sebze ve meyve ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır’ın Osmanlılardan alınmasından sonra inşa edilmiştir. Uzun dönem tüccar hanı olarak kullanılan Hasan Paşa Hanı, en önemli tarihi ve turistik yerlerden biridir.

Diyarbakır Alışveriş
nereye

Bakırcılık, ipekçilik ve kuyumculuk alanında gelişmiş olan Diyarbakır’da çeşitli el sanatları ile karşılaşabilirsiniz. Çarşıya Şavuti ve Sipahi Pazarı gibi yerleri gezerek istediğiniz şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Merkezde bulunan AVM’leri de gezebilirsiniz.

Diyarbakır Ulaşım Yolları
nereye

Diyarbakır’ın merkezinde yaya olarak gezilebilir. Şehir içi ulaşımda dolmuş, belediye otobüsü ve minibüs gibi seçenekler kullanılabilir.

Haritada Diyarbakır

Diyarbakır Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
DİYARBAKIR - ŞANLIURFA 70 TL
DİYARBAKIR - KONYA 130 TL
DİYARBAKIR - KAYSERİ 100 TL
DİYARBAKIR - İZMİR 170 TL
DİYARBAKIR - İSTANBUL 160 TL
DİYARBAKIR - GAZİANTEP 50 TL
DİYARBAKIR - ESKİŞEHİR 140 TL
DİYARBAKIR - BURSA 160 TL
DİYARBAKIR - ANTALYA 130 TL
DİYARBAKIR - ANKARA 130 TL
DİYARBAKIR - ADANA 80 TL