Giresun Kalkışlı Otobüs Seferleri

Giresun Hakkında

nereye

Giresun Karadeniz Bölgesinin, Doğu Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Yüzölçümü 317 km²' dir. Fındığı ile meşhurdur.

Karadeniz'in doğayla iç içe olan şehri Giresun, Türkiye'nin en temiz havasına sahip ili olarak da seçilmiştir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarih kokan atmosferiyle de yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle, yaylalarıyla ön planda olan Giresun ili, yayla sezonunun açılmasıyla birlikte tur ve farklı doğa gezilerinin ilk mekanlarından olmaktadır. Yayla sezonunun açılmasının ardından şehre düzenlenen geziler arttığı gibi, Giresun otobüs bileti satışlarında da gözle görülür bir artış olmaktadır.

Giresun İklim
nereye

Giresun ilinde iki farklı iklim görülmektedir. Kıyı tarafları her zaman ılık ve yağışlı olmaktadır. Kelkit Havzası (Giresun Dağları'nın güneyi) taraflarında ise yazları sıcak kışları soğuk geçmektedir Kıyı bölgelerinde yağış 1300 ila 1760 milimetre arasında iken, güney tarafında 564 milimetredir. Giresun kıyı bölgesi Türkiye'nin en çok yağış alan ikinci bölgesidir.

Giresun’a Nasıl Gidilir?
nereye

sadaGiresun ili, Karadeniz'in zor yollarına rağmen ulaşım imkanlarını geliştirmiş bir şehirdir. Karayolu ile şehre ulaşmak isteyenler Karadeniz sahil yolu üzerinden ulaşım imkanı sağlamaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin ilk deniz doldurma işlemi yapılarak açılan havalimanı olan Giresun Havalimanı da Giresun iline gitmek isteyen kişilerin tercih edebileceği ulaşım yollarındandır.

Giresun Mutfağı
nereye

Giresun Karadeniz yöresinin en lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Fasulye diblesi, taflan tuzlusu kavurması, mısır unu ekmeği, merevcen, pazı mücveri, galdirik mıhlaması, ısırgan otu çorbası, pancar sarması, hamsi böreği, galdirik turşusu, sakarca gibi lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır.

Giresun’da Gezilecek Mekânlar?
nereye

1-Giresun Adası: Karadeniz'in en ünlü adasından olan Giresun Adası, mitolojiye de konu olan bir adadır. 40.000 metrekarelik alanda bulunan ada, belgesellere konu olan tarihiyle de her yıl farklı turist akınına uğramaktadır.

2-Giresun Kalesi: Pontus Kralı tarafından yaptırılan kale, Giresun ilinin en gözde tarihi miraslarından birisidir. Kale içerisinde Gazi Osman Ağa'nın da mezarı bulunduğundan Osmanlı ile ilgili izleri de görmek mümkündür.

Giresun Alışveriş
nereye

Giresun, deniz kenarında yer alan pek çok mağazaya sahiptir. Bunların yanı sıra şehir merkezinde farklı markaların birleştiği alışveriş merkezlerini de bulmak mümkündür. G-city Avm ve Sabah Avm tüm ihtiyaçları karşılar nitelikte bir mağaza ağına sahiptir.

Giresun Ulaşım Yolları
nereye

Giresun ili, şehir içi ve şehirlerarası ulaşım yollarını geliştirmiş bir şehir durumundadır. Giresun iline karayolu ile ulaşılabileceği gibi aktarmasız olarak büyük şehirlerden havayolu ulaşımı da tercih edilebilir. Şehir merkezinde yer alan otogardan şehre taksi ya da otobüs firmalarına ait servisler kullanılabilir.

Haritada Giresun

Giresun Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
GİRESUN - ŞANLIURFA 120 TL
GİRESUN - KONYA 130 TL
GİRESUN - KAYSERİ 103 TL
GİRESUN - İSTANBUL 130 TL
GİRESUN - GAZİANTEP 120 TL
GİRESUN - ESKİŞEHİR 115 TL
GİRESUN - DİYARBAKIR 130 TL
GİRESUN - BURSA 130 TL
GİRESUN - ANKARA 90 TL
GİRESUN - ADANA 110 TL