Malatya Kalkışlı Otobüs Seferleri

Malatya Hakkında

nereye

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Malatya gelişmişlik düzeyi ile Doğu'nun Paris'i olarak adlandırılır. Kayısı ihtiyacının hem Türkiye hem de dünya için ciddi bir kısmını karşıladığı şehrin ceviz ve endüstriyel ihraçları da oldukça fazladır.

Yıllar boyunda tarih sayfalarında yerini alan Malatya, doğal ve kültürel güzellikleri ile ön plandadır. Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan şehre her yıl yerli ve yabancı ziyaretçiler uğramaktadır. Kültür ve ticaret alışverişlerinin yapıldığı yolların tam kavşak noktasında bulunan Malatya’nın bu özelliği kentin tarihi önemini artırmıştır.

Tarihi Hititlere kadar dayanan Malatya, her dönemde önemli yerler arasında bulunmuştur. Osmanlı döneminden de izler taşıyan kentteki tarihi dokuya hayran kalacaksınız. Tarihi güzellikleri kadar yemek kültürü ile de ziyaretçilerini etkilemektedir.

Malatya İklim
nereye

Kara ikliminin oldukça etkin olduğu Malatya'da yazlar fazlasıyla sıcak kışlar ise oldukça soğuk ve kar yağışlı geçer. Yağan kar uzun süre yerde kalır ve don olayları da fazlaca görülür.

Malatya Nasıl Gidilir?
nereye

Doğu Anadolu’nun engebeli arazisi nedeni ile eskiden ulaşım zor olan Malatya’ya günümüzde rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Malatya’nın merkezine 5 km mesafede bulunan Şehirler Arası Otobüs Terminali aracılığı ile otobüs bileti alarak Türkiye’nin her yerinden şehre ulaşmak mümkündür. Otogara ulaşmak için şehir içi otobüs, minibüs ve taksi kullanılabilir.

Havayolu ile Malatya’ya ulaşım yapılabilmektedir. Merkeze 30 km uzaklıkta bulunan Erhaç Havaalanı üzerinden istediğiniz zaman Malatya’ya ulaşabilirsiniz. Malatya’ya çevre illerden demiryolu ile de ulaşım mümkündür.

Malatya Mutfağı
nereye

Ekşili köftesi Malatya mutfağının bulgurla yapılan sadece bir yemeğidir. Yüzden fazla bulgur yemeğine sahip olan bu şehirde karın mumbar, cevizli kömbe, analıkızlı, kiraz yaprağı sarması, dut yaprağı sarması, fasulye yaprağı sarması gibi değişik lezzetlere sıkça yer verilir.

Malatya Gezilecek Mekanlar
nereye

Malatya’da gezilebilecek birçok yer bulunur. Her mevsim seyahat edebileceğiniz kentte mutlaka gezmeniz gereken yerler şunlardır:

  • Günpınar Şelalesi: Malatya’nın Darende ilçesinde yer alan Günpınar Şelalesi, merkeze 7 km uzaklıktadır. Pamukkale’yi andıran şelaleye hayran kalacaksınız.
  • Hasan Gazi Türbesi – Şehitlik Anıtı: Bugüne kadar şehit olan Darendeli askerlerin defnedildiği özel yerlerden biridir. Malatya’ya gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.
  • İnönü Müzesi: Elazığ ile Malatya karayolu üzerinde bulunan İnönü müzesinde İsmet İnönü’ye ait birçok eser sergilenmektedir.
  • Levent Vadisi: Akçadağ ilçesinde bulunan Levent Vadisi’nde sayısız mağara bulunmaktadır. Çok yüksek uçurumların bulunduğu yerleri gördüğünüzde görüntüye hayran kalacaksınız.
  • Malatya Müzesi: Merkezdeki Kernek Meydanında bulunan Malatya müzesi, 1971 yılında açılmıştır. Antik kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği bu yeri mutlaka görmelisiniz.
Malatya Alışveriş
nereye

Malatya’da alışveriş yapmak isteyenler için birçok seçenek bulunmaktadır. Esnaflar Çarşısı, Şire Pazarı, Bakırcılar Çarşısı gibi yerlerde hediyelik eşyalar ya da yöresel ürünler için alışveriş yapabilirsiniz.

Malatya Ulaşım Yolları
nereye

Malatya’da şehir içi ulaşım, Büyükşehir Belediyesinin hizmetleri ile sağlanmaktadır. Trambüs, belediye otobüsü, dolmuş ve taksiler ile istediğiniz yerlere gidebilirsiniz.

Haritada Malatya

Malatya Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
MALATYA - ŞANLIURFA 45 TL
MALATYA - KONYA 90 TL
MALATYA - KAYSERİ 60 TL
MALATYA - İZMİR 140 TL
MALATYA - İSTANBUL 140 TL
MALATYA - GAZİANTEP 45 TL
MALATYA - ESKİŞEHİR 120 TL
MALATYA - DİYARBAKIR 40 TL
MALATYA - BURSA 130 TL
MALATYA - ANTALYA 130 TL
MALATYA - ANKARA 100 TL
MALATYA - ADANA 70 TL