Kırşehir Kalkışlı Otobüs Seferleri

Kırşehir Hakkında

nereye

İç Anadolu Bölgesinin bir yerleşim yeri olan Kırşehir ili yaklaşık olarak yüz bin nüfusa sahiptir. Ahilik konusunda gelişmiş olan şehir küçük bir yer olmakla birlikte şirin yapısıyla dikkat çekmektedir. Yapılan çalışmalar ile birçok yenilik getirilen şehirde birde üniversite bulunmaktadır.

Kırşehir İklim
nereye

Kırşehir'de yer alan iklim genel olarak soğuktur. Özellikle kış aylarında yüksek miktarda kar yağışı görülmektedir. Yazları ise mevsim normallerine uygun olan bir sıcaklık bulunmaktadır.

Kırşehir Mutfağı
nereye

Kırşehir mutfağında yer alan yemekler arasında bakliyat ve et ürünleri oldukça fazladır. Yöreye özgü olan yemekler içerisinde çömlekte kuru fasulye, keşkek, kaburga kebabı, et yahnisi ve yoğurt çorbası başta olmak üzere daha birçok yemek bulunmaktadır. Ayrıca şehir içerisinde oldukça fazla olan döner ve çiğ köfte satan dükkanlar bulunmaktadır.

Kırşehir Mutfağı
nereye

Kırşehir mutfağında yer alan yemekler arasında bakliyat ve et ürünleri oldukça fazladır. Yöreye özgü olan yemekler içerisinde çömlekte kuru fasulye, keşkek, kaburga kebabı, et yahnisi ve yoğurt çorbası başta olmak üzere daha birçok yemek bulunmaktadır. Ayrıca şehir içerisinde oldukça fazla olan döner ve çiğ köfte satan dükkanlar bulunmaktadır.

Kırşehir'e Nasıl Gidilir?
nereye

Kırşehir Türkiye'de birçok ile ulaşım sağlanan Ankara-Kayseri Devlet Kara Yolu üzerinde yer alıyor olması ile çok rahat bir ulaşım imkanı bulunmaktadır. Düzenli otobüs seferlerinin sürekli olarak yapılması ise Kırşehir'e ulaşımı çok daha kolay hale getirmektedir. Uygun otobüs bileti bularak rahat bir yolculuk ile Kırşehir'e ulaşmak mümkün olmaktadır.

Kırşehir'de Gezilecek Mekanlar
nereye

Kırşehir çok sayıda Hacı Bektaş Veli, Ahmed-i Gülşehri, Cacabey gibi birçok değerli insanı yetiştirmiş şehirdir. Roma dönemine ait birçok tarihi yapıya sahip olması ile gelen ziyaretçilerine de eşsiz bir gezinti imkanı sunmaktadır.

Mucur Yeraltı Şehri yumuşak kayaların oyulması ile oluşturulmuş bir şehir olarak ziyaretçilerinin dikkatini çekmektedir. Kırşehir gezintisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ahi Evran Camii ve Türbesi ise şehir merkezinde bulunan ve görülmesi gerekenler listesinde yer alan yapılardandır. 1482 yılında Ahi Evran adına yaptırılmış olan camii ve türbe oldukça etkileyici bir mimariye sahiptir.

Ayrıca Cacabey Camii Medresesi de Selçuklu Döneminde yaptırılmıştır. Bir dönem gözlem evi olarak kullanılan medrese son derece etkili mimarisinde kesme taşlardan kare planının uygulandığı dikkat çekmektedir.

Hitit ve Frig medeniyetinin yaşamışlığını gösteren Çağırkan Kalehöyük ise ziyaretçileri oldukça etkilemektedir.

Üçayak kilisesi ise Bizans Döneminde inşa edilmiş ve iki farklı mezhebin bir arada ibadet etmesine olanak sağlamış bir yapı olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Kırşehir tüm güzellikleri ile birlikte bu tarihi görsellerini de her yıl binlerce ziyaretçesi ile buluşturmaktadır. Her ziyaretçi Kırşehir'in kültürünü ve tarihini hissedebilmektedir.

Kırşehir'de Alışveriş
nereye

Kırşehir'e gelen ziyaretçiler doğal taşlardan yapılan dekoratif eşyaları ve özel dokuma teknikleri kullanılarak yapılan seccade çeşitlerini mutlaka almak istiyor. Bu ürünleri ve bakır işleme eşyaları ise farklı konseptler ile oluşturulmuş dükkanlardan çok uygun fiyatlara almak mümkün olmaktadır. Kırşehir gerekli olan tüm alışveriş imkanını da ziyaretçilerine sunmaktadır.

Kırşehir'de Ulaşım
nereye

Kırşehir'e kolaylıkla ulaşabilen ziyaretçiler aynı zamanda kent içinde gezintilerini de çok rahat bir şekilde yapabilmektedirler. Şehir içi düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri ile çok rahat bir ulaşım fırsatı bulunmaktadır. Seferlerin düzenli ve sürekli olması ulaşımın sürekliliğini sağlamaktadır.

Haritada Kırşehir

Kırşehir Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KIRŞEHİR - ŞANLIURFA 90 TL
KIRŞEHİR - KONYA 50 TL
KIRŞEHİR - KAYSERİ 30 TL
KIRŞEHİR - İZMİR 90 TL
KIRŞEHİR - İSTANBUL 120 TL
KIRŞEHİR - GAZİANTEP 80 TL
KIRŞEHİR - ESKİŞEHİR 75 TL
KIRŞEHİR - DİYARBAKIR 110 TL
KIRŞEHİR - BURSA 90 TL
KIRŞEHİR - ANTALYA 100 TL
KIRŞEHİR - ANKARA 70 TL