Balıkesir Kalkışlı Otobüs Seferleri

Balıkesir Hakkında

nereye

Ege ve Marmara bölgelerine kıyısı olan Balıkesir Türkiye'de en kalabalık iller sıralamasında on yedinci sırada yer alıyor. İki denize birden kıyısı olan bu şehir sanayi bakımından olduğu kadar turizm alanında da oldukça gelişmiştir.

Hem Marmara hem de Ege denizine kıyısı bulunan Balıkesir, Türkiye’nin en kalabalık 17.kentidir. Kuzeybatıda bulunan Balıkesir birçok il ile komşudur. 20 ilçesi bulunan Balıkesir’e her yıl yerli ve yabancı turistler gezmek amacı ile gelmektedir.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde Ayvalık gibi önemli bir şehri bulunan Balıkesir, Yunanistan’ın Midilli Adasına komşudur. Kentte üç farklı iklim görülmektedir. Yazların sıcak ve kurak geçtiği Balıkesir’de kışlar ılık ve yağışlıdır.

Balıkesir'in İklimi
nereye

Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirde yazlar sıcak, kurak geçerken kışları ise ılıktır. Yağışların sıkça görüldüğü bu mevsimde don olayları da ara ara görülmektedir.

Balıkesir'e Nasıl Gidilir?
nereye

Balıkesir’e ulaşmak için istediğiniz güne otobüs bileti alarak karayolunu tercih edebilirsiniz. Karayolu ile seyahat ederken komşu illeri de görme şansı elde edebilirsiniz. İstanbul’dan deniz otobüsleri ya da feribot ile Bandırma’ya gidebilir oradan da Balıkesir’e ulaşabilirsiniz. Uçak seyahati yapmak isteyenler ise Edremit’te bulunan havaalanını kullanabilirsiniz.

Balıkesir Mutfağı
nereye

Birçok yörede yapılan keşkeğin piştiği asıl mutfak Balıkesir'dir. Yörede tirit de tüm ülkeye yayılmış olan ancak bu bölgede hakkını vererek pişirilen sağlıklı ve kolay bir yemektir. Saçaklı mantı ve tavuklu mantı gibi farklı tatlara da ev sahipliği yapan Balıkesir mutfağı Zerde tatlısı konusunda da oldukça iddialıdır.

Balıkesir'de Gezilecek Yerler
nereye

 -Ayvalık: Ege denizinin kıyısında bulunan Ayvalık, doğal ve tarihi güzellikleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Cunda ve Sarımsaklı bölgeleri ile popüler olan Ayvalık’ı mutlaka gezmelisiniz.

 -Akçay: Edremit merkezine 10 km mesafesi olan Akçay, turistik yerlerden biridir. İstanbul’a yakınlığı ile dikkat çeken ve her dönem ziyaretçi akınına uğrayan Akçay, ekonomik tatil fırsatları ile ön plandadır.

 -Erdek: Yaz turizmi denildiği zaman akıllara ilk gelen yer olan Erdek, mavi denizi ve yeşil doğası ile hem Yaz hem de Kış aylarında görülmeye değer yerlerden biridir.

 -Kuş Cenneti: Gönen, Manyas ve Bandırma arasında yer alan Kuş Cenneti, Türkiye’deki en küçük milli parktır. 09.00 – 18.00 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açan Kuş Cennetinde 266 kuş türü vardır.

 -Kazdağı Milli Park: Edremit ilçesinde bulunan Milli Parkta birçok ağaç türü bulunmaktadır. İçerisinde hayran kalacağınız Şahindere Kanyonu bulunan bu özel yeri mutlaka gezmelisiniz.

Balıkesir'de Alışveriş
nereye

Yörenin doğal ürünleri ve hediyelik eşyalarını alabileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır. Oya Pazarı bu alanlardan biridir. Dursunbey’de ise değerli taşlardan yapılmış olan takıları alabilirsiniz. Molida AVM ve Liman AVM gibi alışveriş merkezlerinde hem alışveriş yapabilir hem de yemek ya da kahve molası verebilirsiniz.

Balıkesir'de Ulaşım
nereye

Balıkesir’de BTT ile ulaşım sağlanmaktadır. BalKart alarak Balıkesir’in bütün noktalarına bu minibüsler ile ulaşabilirsiniz.

Haritada Balıkesir

Balıkesir Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
BALIKESİR - ŞANLIURFA 150 TL
BALIKESİR - KONYA 100 TL
BALIKESİR - KAYSERİ 110 TL
BALIKESİR - İZMİR 30 TL
BALIKESİR - İSTANBUL 90 TL
BALIKESİR - GAZİANTEP 150 TL
BALIKESİR - ESKİŞEHİR 55 TL
BALIKESİR - DİYARBAKIR 160 TL
BALIKESİR - BURSA 30 TL
BALIKESİR - ANTALYA 75 TL
BALIKESİR - ANKARA 80 TL
BALIKESİR - ADANA 130 TL