Nevşehir Hakkında

nereye

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Nevşehir eskiden Muşkara adı ile anılırdı. Yeni şehir anlamına gelen Nevşehir adını alarak günümüze kadar gelen kentte birbirinden güzel kaya kiliseleri bulunmaktadır. Kültür ve turizm bakımından son derece hareketli olan Nevşehir, her yıl sayısız turisti misafir etmektedir.

İlginç yüzey şekillerine sahip olan Nevşehir bu özelliği ile diğer illerden ayrılmaktadır. Ortaçağ zamanında bu bölgeye yerleşen Hristiyanlar hem barınmak hem de ibadet etmek için arazileri oyarak birçok yapılar elde etmişlerdir. Bu sayede Nevşehir geniş bir açık hava müzesi haline gelmiştir.

Nevşehir İklim
nereye

Yaz aylarının sıcak ve kurak kış aylarının ise ılık ve bolca yağışlı geçtiği kara ikliminin tüm özelliklerini taşıyan bu bölge aldığı yağış miktarının çok büyük bir kısmını geçiş dönemleri olan ilkbahar ve sonbaharda almaktadır.

Nevşehir’e Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye’deki en popüler turizm şehirleri arasında yer alan Nevşehir’e ulaşım son derece kolaydır. En kolay ulaşım yolu, uygun bir otobüs bileti alarak karayolu ile gelmektir. Türkiye’nin hemen her noktasından Nevşehir’e otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Diğer bir ulaşım yolu ise İstanbul – Nevşehir arası uçak seferleridir. Merkeze 30 km mesafede olan Tuzköy havaalanını kullanarak şehir merkezine servisler ile ulaşabilirsiniz. Kayseri’den de Nevşehir’e hava yolu ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Nevşehir Mutfağı
nereye

Aşure Nevşehir yöresine özel bir tatlı olsa da tüm yurtta pişer. Yolu düşenlerin aşureyi tam mutfağında yemesi tavsiye edilir. Nevşehir testi kebabı, Nevşehir tavası ve zerdi pilavı gibi birçok özel lezzete sahiptir.

Nevşehir Gezilecek Mekânlar
nereye

Nevşehir’de gezilecek yerler saymakla bitmez. Dünyanın sayılı miraslarını barındıran kentte hem doğal hem de kültürel zenginlikler sizleri bekliyor. Hem ülkemizin hem de Orta Anadolu’nun turizm merkezi sayılan Nevşehir’de gezilecek yerler şu şekildedir:

  • Kapadokya: Nevşehir’de gezilecek yerler listesinin başında Kapadokya gelir. Peri bacalarını barındıran Kapadokya’yı mutlaka yakından keşfetmeniz gerekir.
  • Göreme Açık Hava Müzesi: Türkiye’nin en önemli tarihi yerlerinden olan Göreme Müzesi, kaya yerleşim bölgelerinden biridir. Kayalardan oluştuğu için günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir.
  • Ihlara Vadisi: Nevşehir’de gezilmesi gereken yerler listesinde yer alan Ihlara Vadisi, en etkileyici yerlerden biridir. Tarihi dokusu ile herkesi etkileyen bu özel yere hayran kalacaksınız.
Nevşehir Alışveriş
nereye

Tarihi, kültürü ve doğası ile hayranlık uyandıran Nevşehir, alışveriş için de ideal seçenekler sunar. Kocabağ ve Turasan bölgelerinde bulunan dükkânlarda hem yöresel yiyecekler hem de hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Şehir merkezinde Forum AVM ve Nissara AVM gibi yerlerde de alışveriş yapabilirsiniz.

Nevşehir Ulaşım Yolları
nereye

Nevşehir genelinde ulaşım minibüs, dolmuş ve otobüsler ile sağlanır. Diğer bir seçenek ise taksilerdir.

Haritada Nevşehir

Nevşehir Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
NEVŞEHİR - KONYA 50 TL
NEVŞEHİR - KAYSERİ 20 TL
NEVŞEHİR - İZMİR 100 TL
NEVŞEHİR - İSTANBUL 110 TL
NEVŞEHİR - GAZİANTEP 8 TL
NEVŞEHİR - DİYARBAKIR 100 TL
NEVŞEHİR - BURSA 99 TL
NEVŞEHİR - ANTALYA 100 TL
NEVŞEHİR - ANKARA 60 TL
NEVŞEHİR - ADANA 6 TL