Hatay Hakkında

nereye

Anadolu'da bulunan en eski yerleşim yerleri arasında sayılan Hatay'da günümüze kadar birçok medeniyet hüküm sürmüştür. Özellikle şehrin verimli topraklara sahip olması tarihsel süreç boyunca Hatay'ı her zaman gözde yerleşim merkezlerinden biri haline getirmiştir. Şehir aynı zamanda Akdeniz bölgesi ile Mezopotamya arasında kavşak olma görevini de üstleniyor. Hitit medeniyetinin egemenliğine girmenin yanı sıra şehir bir dönem de Mısır medeniyeti tarafından da yönetilmiştir.

Şehrin eski tarihi Milattan Önce 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Şehirde Sami-Aramilerden Persler dönemine kadar pek çok medeniyete ait olan kalıntıları görmek mümkündür. Zengin bir kültür mirasına sahip olan Hatay hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken şehirlerarasında ilk sıralarda yer alıyor.

Hatay İklim
nereye

Yazları sıcak ve kurak olan şehirde kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Bazı günlerde ise dört mevsimin aynı anda yaşandığı görülmüştür.

Hatay'a Nasıl Gidilir?
nereye

Hatay ile Ankara arası 680 km iken İstanbul'dan şehre ulaşmak için 1130 km yol kat etmek gerekir. Ayrıca İzmir ile Hatay arasında da 1090 km mesafe bulunuyor. Ankara'da şehre ulaşım sağlamak isteyen kişiler D750 oto yolunu kullanmaları gerekiyor. Aksaray ve Adana istikametinden devam edildiğinde Ankara'da şehre ulaşım yaklaşık olarak 7 saat sürmektedir. Hatay hem ticaret alanında hem de turizm alanında önemli bir şehir olduğu için ulaşımı da kolay bir şehirdir.

Hatay'da yakın iller arasında ise Adana, Antep ve Mersin gelmektedir. Adana'dan şehre ulaşım için ortalama 180 km yapmak gerekirken Antep'ten ise 190 km yol kat etmek gerekiyor. Şehir ile Mersin arasındaki mesafe ise sadece 265 km kadardır.

Hatay Mutfağı
nereye

Özellikle herkesin bayıla bayıla yediği Hatay usulü döner ilk başta gelen Hatay yemeklerinden birisidir. Nefis sosu ve kalın bir şekilde yapılan dürüm tarzı sayesinde hem lezzetli hem de doyurucu olan bir yemektir. Diğer yemekleri ise fellah köftesi, humus, biberli ekmek ve kağıt kebabı gibi yemeklerdir. Daha birçok farklı lezzeti bulabileceğiniz Hatay'da künefe yemek ise oldukça zevklidir.

Hatay Gezilecek Mekanlar
nereye

İçerisinde barındırdığı mistik mimari yapısı ile Hatay binlerce yıllık bir geçmişe ışık tutan şehirlerden biridir. Bu özelliği ile özellikle tarih meraklılarının akınına uğrayan şehir turizm potansiyeli bakımından oldukça hareketlidir.

Hatay ile özdeşleşmiş kentlerin başında St. Pierre Kilisesi geliyor. Bu kilise mağara özelliği de taşımanın yanı sıra dönemin Hıristiyanları için ilk toplanma yeri olarak da biliniyor. Kilisede bulunan taban mozaikleri görenleri kendine hayran bırakan türdendir.

 Her bir noktası tarih kokan şehirde görülmeye değer mekanlardan biri de Beşikli Mağarasıdır. Mağara Titus Tüneline oldukça yakındır. Ayrıca içerisinde 12 tane kime ait olduğu bilinmeyen mezar bulunuyor. Bu gizemli yapısı ile yerli yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Şehirde bulunan Payas Kalesinin ilk hali günümüze kadar ulaşmamış olsa da daha sonra Osmanlı Devleti döneminde kale yeniden inşa ettirilerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında kale önemli bir konaklama ve lojistik üs durumundadır. Bu özelliği ile de turizm bakımından özel bir değere sahiptir.

Mitolojiye ilgisi olanların ise sık sık ziyaret ettikleri yerlerin içerisinde Antakya Mozaik Müzesi bulunuyor. Müze içerisinde özellikle Roma ve Bizans dönemlerine ait olan birbirinden eşsiz mozaikler ile karşılaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra müze içerisinde Güneş Tanrısı Apollo ve mitolojik Olimpos Tanrılarına ait heykelleri görme imkanı da bulunuyor.

Şehre gizem katan mekanlardan bir diğer yapı ise St. Simon Manastırıdır. Samanlı dağı ve Asi nehri arasında kalan bu yapı Milattan Önce 6. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmıştır. Manastıra ismini vermiş olan Simon burada bir sütun üzerinde 40 sene boyunca yaşayarak ün kazanmıştır. Kesme taşlardan yapılmış olan manastır içerisinde kilisenin yanı sıra misafirhane, hamam ve mutfak gibi gün içerisinde ihtiyaç duyulabilecek olan pek çok yapı bulunuyor.

 Antakya Krallığı döneminde şehre inşa edilmiş olan Koz kalesi ise Haçlılar tarafından kullanılması ile biliniyor. Bunun dışında bu eşsiz yapı hakkında halen detaylı bir bilgiye erişilememiştir.

Hatay'a gelenleri Hatay'ı gerçekten tanımaları için mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de şüphesiz ki Titus Tünelidir. Samanlı dağında bulunan bu yapı görenleri kendine haran bırakan bir özelliğe sahiptir. Tünel şehri sel ve su baskının dan koruma adına Milattan Önce 300'lü yıllarda yapılmıştır. Ayrıca tünelin tamamlanması yüzyıllar sürmüştür. Dağın oyulması ile ortaya çıkarılan tünelin denize bakan tarafından kaya mezarları da bulunuyor.

Kayaların oyulması ile ortaya çıkarılmış olan bir başka yapı ise Kharon Cehennem Kayıkçısı'dır. Bir tür büst olan bu yapı Yunan mitolojisindeki karakterlerin hayat bulmuş halidir. Helenistik dönemde baş gösteren bir veba salgını esnasında salgını durdurabilmek adına dönemin kahinlerinden birinin fikrine dayanarak bu kabartma yapılmaya başlanmıştır. Salgının bitmesi ile birlikte kabartmalar da tamamlanamadan yarım bırakılmıştır.

Şehrin tarihi yapılarının dışında doğal güzellikleri de görülmeye değer niteliktedir. Özellikle Antakya'da bulunan Musa Ağacı bunlardan biridir. Efsanevi bir özelliği olan bu ağaç yaklaşık olarak 3 bin yıldır hayatını devam ettirmektedir. Şehirde denize girmek için ise Karaağaç Plajı ve Samandağ sahili en uygun yerler arasında bulunuyor.

Şehrin şifa kaynaklarının başında ise Erzin Başlamış Kaplıcaları geliyor. Kaplıcaların suyu sülfat ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Bu neden ile birçok hastalığa şifa olması ile biliniyor. Şifacı özelliği sayesinde kaplıcalar her yıl pek çok turisti ağırlıyor.

Doğal su kaynaklarına da sık sık rastlanan şehirde bu kaynakların en ünlüsü Batıayaz Yaylası olarak bilinir. Doğanın içinde sakin bir gün geçirmek isteyenler için Batıayaz Yaylası oldukça ideal bir seçenek olacaktır. Bu bölge Antakya'ya yaklaşık olarak 15 km kadar uzaklıkta bulunuyor.

Çevlik Ören Yeri, Asi nehri, Meryem Ana Havuzu, Habibi Neccar Cami, Kapalı Değirmenli Şelaleleri ve Harbiye olarak ün yapmış olan Daphne Hatay'da mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlar içinde sayılır.

Hatay Alışveriş
nereye

Hatay'da alışveriş denince akıllara Uzun Çarşı gelir. Oldukça eski bir tarihi olan bu çarşı özellikle İstanbul Kapalı Çarşı'ya benzetilir. Birbirinden farklı baharatları ve yöreye özgü ürünler burada bulmak mümkündür. Ayrıca çarşı içerisinde şehrin en leziz yemeklerini de tatma imkanı bulunuyor. Çarşı içerisinde kuyumculardan hediyelik eşya satan mağazalara kadar pek çok farklı alanda hizmet sağlamakta olan dükkanları yan yana bulmak mümkün.

Şehrin en hareketli çarşısı olarak bilinen Uzun Çarşı hem yerli hem yabancı turistlerin en çok rağbet ettiği yerler arasında sayılıyor. Bunun yanı sıra şehirde modern bir biçimde dizayn edilmiş olan AVM'ler bulmak da mümkün. Fakat şehre özgü ürünler ile iç içe olmak isteyenler Uzun çarşının yanı sıra Antakya ve Harbiye'deki mağazaları da gezmelidir.

Hatay Ulaşım Yolları
nereye

Hatay otobüs bileti alarak ülkenin her yerinden ulaşım sağlama imkanı bulunuyor. Fakat bazı şehirden otobüs yolculuğu ile ulaşım oldukça zaman alabilir. Bu gibi durumlarda otobüs bileti yerine alternatif olarak uçak bileti alınabilir. Böylece hızlı bir ulaşım sağlanmış olur. Hatay Havalimanı 2007 yılından bu yana hem iç hatları ile hem de dış hatları ile hizmet vermektedir.

Antakya ilçesinde bulunan alan şehir merkezine 25 km uzaklığındadır. Hava limanından şehir merkezine ulaşım imkanları da oldukça zengindir. Uçak yolculuğu ile İstanbul'dan 1 saat 30 dakikada Ankara'dan ise 1 saat 15 dakika içinde şehre ulaşma imkanı sağlanıyor. Kara yolu ulaşımında da oldukça kaliteli yollara sahip olan şehir aynı zamanda demir yolu bağlantısına da sahiptir. Demir yolu ile İskenderun limanına kadar ulaşma imkanı söz konusudur.

Haritada Hatay

Hatay Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
HATAY - ŞANLIURFA 60 TL
HATAY - KONYA 85 TL
HATAY - KAYSERİ 70 TL
HATAY - İZMİR 130 TL
HATAY - İSTANBUL 140 TL
HATAY - GAZİANTEP 40 TL
HATAY - ESKİŞEHİR 100 TL
HATAY - DİYARBAKIR 80 TL
HATAY - BURSA 120 TL
HATAY - ANTALYA 110 TL
HATAY - ANKARA 90 TL
HATAY - ADANA 50 TL