Rize Hakkında

nereye

Karadeniz'e sahili bulunmaktadır. Tarihsel geçmişine dair detaylı bilgi bulunmamaktadır. Bölgenin ormanlık olması sebebi ile bu alanda çalışma yapılmasını da kısıtlamaktadır. Tropikal meyvelerin yanı sıra özellikle çay üretimi ile Türkiye'de birinci sırada yer almaktadır. Çayın yurt için ve yurt dışında çok geniş bir kitleye ulaştığı görülmektedir.

Rize İklim
nereye

Her mevsim yağışlı olması sebebiyle aylar arasında sıcaklık bakımından bariz farklar bulunmamaktadır. Yağışa bağlı olarak denizellik etkisi hakim olmaktadır. Şehrin etrafı ormanlık alanlar ile çevrili bir vaziyette bulunmaktadır. Kış aylarında çok nadir de olsa sıcaklığın eksilere düştüğü dönemler de bulunmaktadır.

Rize’ye Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye'nin her bir tarafından kara yolu bağlantısına sahip olan Rize, Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Özel araçlar ile rahatlıkla ulaşılabilen Rize iline aynı zamanda otobüs firmaları ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Otobüs bileti temin ederek eşsiz doğa manzarasına ve güzelliklere sahip olan Rize'ye ulaşabilirsiniz. Rize yemyeşil doğası ile yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği iller arasında yer almaktadır.

Rize Mutfağı
nereye

Rize deyince olmazsa olmaz hamsili pilav olmaktadır. Hamsi ile ilgili her türlü yemek bulunmaktadır. Yemeğin üstüne de hamsi tatlısı olan hamsikoli iyi gitmektedir.

Rize’de Gezilecek Mekânlar
nereye

Ülkemizin en güzel şehirlerinden birisi olan Rize'de gezip görülecek çok fazla mekan bulunmaktadır. BU güzel mekanları görmek için bir gün gibi kısa bir süre yeterli olmamaktadır. Rize'ye yolu düşen herkesin mutlaka Gelintülü Şelalesi, Rize Müzesi, Ayder Yaylası, Zil Kalesi, Anzer Yaylası ve Fırtına Deresi gibi yerleri görmesi gerekmektedir.

Rize Alışveriş
nereye

Rize merkezinde yer alan esnaf dükkanları ve alışveriş merkezleri ziyaretçilerin rahat rahat alışveriş yapabilmesi için her türlü ürünün satışını yapmaktadır. Şemsiyeler ile özel olarak dizayn edilen sokaklar ve yöresel ürünlerin satışını yapan dükkanlar alışveriş yapmak için son derece yeterlidir.

Rize Ulaşım Yolları
nereye

Rize iline ulaşmak için demir yolu ve hava yolu seçeneği bulunmamaktadır. Trabzon iline hava yolu ile ulaşım sağlanmasının ardından kara yolu ile Rize iline ulaşmak mümkün olmaktadır. Meşhur ve güzel yaylalara sahip olan Rize'ye en rahat bir şekilde kara yolu ile ulaşım sağlamak mümkündür. Hem yaz hem de kış mevsimi için gidilmesi ideal olan bir yerdir.

Haritada Rize

Rize Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
RİZE - ŞANLIURFA 130 TL
RİZE - KONYA 161 TL
RİZE - KAYSERİ 110 TL
RİZE - İZMİR 160 TL
RİZE - İSTANBUL 175 TL
RİZE - GAZİANTEP 140 TL
RİZE - ESKİŞEHİR 117 TL
RİZE - DİYARBAKIR 130 TL
RİZE - BURSA 150 TL
RİZE - ANTALYA 150 TL
RİZE - ANKARA 110 TL
RİZE - ADANA 130 TL