Batman Hakkında

nereye

Kuruluş tarihine bakıldığı zaman yeni oluşumlu bir il olmasına rağmen, yerleşim yeri açısından geçmişinin Sümerlere kadar uzandığı görülmektedir. Sümerler zamanında kurulan bir yerleşim yeri bulgularına rastlanıldığı fakat bataklık üzerinde buraya denk gelinmesi sebebiyle net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle isminin de bu bataklık sebebiyle "Batman" olduğu rivayetler arasında söylenmektedir.

 Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Batman, köklü bir geçmişe sahiptir. Tarihi ve kültürel yerleri ile dikkat çeken Batman’a gezmek için seyahat eden kişilerin sayısı yüksektir.

Batman İklimi
nereye

Akdeniz ve Karasal iklimin karışımı olan bir yerde yer almasından dolayı karışık bir iklime sahip olmaktadır. Yıllık yağış miktarı 1000 mm civarına yaklaşmaktadır. Kışlar sert ve soğuk yaşanmaktadır. Yaz ayı sıcak olmakla birlikte yer yer sağanak yağışlar da bu ay içinde görülmektedir.

Batman'a Nasıl Gidilir?
nereye

Hava, demir ve karayolu ile ulaşım sağlanır. En ekonomik ulaşım yolu otobüs bileti alınarak yapılan karayoludur.Batman otobüs seferleri düzenli olarak sağlanır. Demiryolu ile Batman’a ulaşım sağlanabilirken her gün düzenlenen direkt ve aktarmalı uçuşlar ile de Batman’a gelinebilir.

Batman Mutfağı
nereye

Kavurma ve kebap başta olmak üzere Batman mutfağı genel olarak etli yemeklerden oluşmaktadır. Tandır ekmeği ise bu yöreye özgü tatlardan biri olmaktadır.

Batman Gezilecek Mekanlar
nereye

Batman’da gezilecek yerlerin başında Hasankeyf gelir. Jeopolitik özelliği ile dikkat çeken bu özel yeri mutlaka görmelisiniz. Memikan köprüsü, Malabadi köprüsü de gezilmesi gereken yerlerdir.

Batman Alışveriş
nereye

Dokumacılık, iğne oyası, örme işlerin popüler olduğu Batman’da yöresel alışveriş yapabileceğiniz birçok dükkân bulunur.

Batman Ulaşım Yolları
nereye

Batman şehir merkezine minibüs ve otobüs ile ulaşım sağlanır.

Haritada Batman

Batman Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
BATMAN - ŞANLIURFA 45 TL
BATMAN - KONYA 120 TL
BATMAN - KAYSERİ 90 TL
BATMAN - İZMİR 150 TL
BATMAN - İSTANBUL 150 TL
BATMAN - GAZİANTEP 55 TL
BATMAN - ESKİŞEHİR 130 TL
BATMAN - DİYARBAKIR 45 TL
BATMAN - BURSA 160 TL
BATMAN - ANTALYA 130 TL
BATMAN - ANKARA 120 TL
BATMAN - ADANA 80 TL