Niğde Hakkında

nereye

İç Anadolu Bölgesi' nde yer alan bir il olmaktadır. Niğde'ye bağlı doğal güzellik olan Kapadokya da burada yer almaktadır. Termal sıcak su kaynakları, zengin ve köklü bir geçmişe sahip olması, doğal güzellikleri ile Türkiye'deki önde şehirler arasında yer almaktadır. Halkın geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır.

Roma döneminin önemli kentlerinden biri olan Niğde Hititler döneminde Nahita olarak adlandırılmıştır. Şehrin 10 bin yıllık bir geçmişi bulunuyor. Anadolu'nun ilk yerleşim merkezleri arasında yer alan şehir Doğu Roma yani Bizans döneminde oldukça gelişmiştir. Selçuklu Devletinin Anadolu üzerine yapmış olduğu akınlar ile şehir Selçuklu egemenliğine girdi.

Niğde İklimi
nereye

Bulunduğu bölgenin genelinde görülen karasal iklim il genelinde etkisini hissettirmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. 4 mevsim belirgin yaşanan ilde, kar yağışları kışın, yağmur yağışları da ilkbaharda etkisini göstermektedir.

Niğde Mutfağı
nereye

Yörenin meşhur yemekleri arasında Niğde tavası, çanak fasulyesi ve birden çok çorba çeşidi yer almaktadır. Tatlı olarak ise halveter ön plana çıkmaktadır.

Niğde'ye Nasıl Gidilir?
nereye

Niğde'ye Ankara üzerinden ulaşım sağlamak için D750 oto yolunun kullanılması gerekiyor. Aksaray üzerinden şehre giriş yapmak mümkün. İstanbul'da Niğde'ye gelmek isteyenler ise E80 üzerinden Ankara çevre yolunu geçerek Aksaray istikametinde devam etmeleri gerekir.

Niğde'de Gezilecek Mekanlar
nereye

Uzun yıllar Selçuklu hakimiyetinde kalan şehirde bu döneme ait eserler vardır. Alaaddin Cami ve Sungurbey Cami bunlardan biridir. Ayrıca şehirde Porsuk Höyük, Cımbar Vadisi, Güllüdağ ve Aladağlar Milli Parkı görülmeye değer mekanlar arasındadır.

Niğde'de Alışveriş
nereye

Niğde genellikle dünya çapında ün yapmış olan halıları ile meşhurdur. Bu yöreye özgü halıları gerek şehir merkezinde bulunan mağazalarda gerekse de şehir çıkışında kurulmuş olan halı fabrikalarında görmek mümkündür. Şehirde keçecilik de oldukça önemli bir yer tutarken keçeden yapılmış olan ürünler şehir merkezindeki birçok mağazada bulunabilir.

Niğde'ye Ulaşım Yolları
nereye

Ülkemizin hemen hemen her yerine olduğu gibi Niğde'ye de kara yolu ulaşımı kolaylıkla yapılır. Sadece kara yolu bakımından değil demir yolu bakımından da önemli bir kavşak noktasıdır. Bu neden ile otobüs bileti yerine tren bileti alarak da ulaşım sağlanabilir.

Haritada Niğde

Niğde Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
NİĞDE - ŞANLIURFA 80 TL
NİĞDE - KONYA 45 TL
NİĞDE - KAYSERİ 30 TL
NİĞDE - İZMİR 100 TL
NİĞDE - İSTANBUL 120 TL
NİĞDE - GAZİANTEP 70 TL
NİĞDE - ESKİŞEHİR 100 TL
NİĞDE - DİYARBAKIR 100 TL
NİĞDE - BURSA 110 TL
NİĞDE - ANTALYA 85 TL
NİĞDE - ANKARA 65 TL
NİĞDE - ADANA 40 TL