Manisa Kalkışlı Otobüs Seferleri

Manisa Hakkında

nereye

Ege bölgesinde yer alan Manisa Yontma Taş Devrine ait karakteristik kalıntılara sahip oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Fosiller ve diğer kalıntılar yanında yörenin eski sahiplerinin bıraktığı hala ayakta olan birçok esere sahiptir.

Manisa İklim
nereye

Ege'de bulunan diğer illere göre kara iklime yakın bir seyirde olsa da Akdeniz iklimine sahiptir. Özellikle kış aylarında soğuk kendisini en az karasal iklim kadar hissettirebilir.

Manisa Nasıl Gidilir?
nereye

Geçmişte şehzadeler şehri olarak tanımlanan Manisa, tarihin hemen her döneminde önemli bir bölge olmuştur. Ege Bölgesinin denize kıyısı olmayan iç kesimlerinde yer alan şehir, batısında İzmir, kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Kütahya ve Uşak, güneyinde ise Aydın ve Denizli ile komşudur. Tarihte Lidyalıların hakimiyetinde uzun bir zaman geçiren Manisa'da bu zamanlardan kalma birçok antik kent de bulunmaktadır.

Manisa'ya gitmek isteyen kimseler otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. Hemen her otobüs şirketinin sağladığı Manisa seferleri için otobüs bileti kolaylıkla bulunabilir. Manisa'ya uçak yolculuğu yapmak isteyenler en yakın kent olan İzmir'e uçakla giderek, sonrasında kara yolculuğu ile Manisa'ya ulaşabilirler. Aynı zamanda İzmir Limanı aracılığı ile yapılan gemi seferleri sonrasında, Manisa'ya karayolları üzerinden ulaşım mümkündür.

Manisa Mutfağı
nereye

Manisa kebabı ve Salihli odun köfte yörenin en meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Kapama ve Kula güveci de oldukça lezzetli yemekler arasında yer alır. Sinkonta ise bal kabağının soğan ve sarımsak ile buluştuğu değişik bir lezzet ancak tadına bakmadan ön yargılı olmamakta yarar var.

Manisa Gezilecek Mekanlar
nereye

Manisa hem tarihi hem de doğal güzellikleri yönünden önemli bir şehirdir. Osmanlı döneminde veliaht şehzadenin tahta geçmeden önce deneyim kazandığı sancak olan Manisa'da bugün Osmanlı döneminden kalan çok sayıda tarihi eser yer almaktadır. Padişah 3. Murat adına yapılan Muradiye Camisi bu tarihi eserlerden biridir ve Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Bölgede Yunan mitolojisinde çeşitli hikayelere konu olan bazı mekanlar da bulunmaktadır. Bunlardan biri Ağlayan Kaya olarak adlandırılan ilginç görünümlü kayadır. Efsaneye göre çocukları ile övünen Niobe, bu kibri yüzünden Zeus tarafından cezalandırılmış ve taşa dönüştürülmüştür. Ağlayan Kaya, hikayeye göre Niobe'dir. Manisa'da ziyaret edilecek mekanlardan bir diğeri de Spil Dağı ve Milli Parktır. Ayrıca şehirde Sart Antik kenti, Manisa Kalesi gibi yerler de görülmeye değer.

Manisa Alışveriş
nereye

Kenti ziyarete edenler, Manisa Yeni Han'dan birçok yöresel hediyelik eşyayı alabilirler. Manisa denildiğinde elbette akıllara hemen mesir macunu gelir. Bu çarşıda mesir macunu satın alınabileceği gibi çeşitli yöresel elbiseler, taş oymacılığı ile yapılan süs eşyaları, deri eşyalar satın alınabilir.

Manisa Ulaşım Yolları
nereye

Manisa, İstanbul ve Ankara'dan Ege bölgesine bağlanan karayollarının güzergahında yer almaktadır. İstanbul İzmir E 881 karayolu ve bu karayoluna diğer şehirlerden olan bağlantılar kullanılarak Manisa'ya ulaşılır. Ayrıca bölgeye Konya ve İzmir gibi illerden tren seferleri düzenlenmektedir.

Haritada Manisa

Manisa Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
MANİSA - ŞANLIURFA 140 TL
MANİSA - KONYA 130 TL
MANİSA - KAYSERİ 120 TL
MANİSA - İZMİR 130 TL
MANİSA - İSTANBUL 95 TL
MANİSA - GAZİANTEP 130 TL
MANİSA - DİYARBAKIR 8 TL
MANİSA - BURSA 70 TL
MANİSA - ANTALYA 90 TL
MANİSA - ANKARA 80 TL
MANİSA - ADANA 130 TL