Erzurum Kalkışlı Otobüs Seferleri

Erzurum Hakkında

nereye

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir il olan Erzurum bölgedeki en kalabalık şehir sıralamasında üçüncü sırada yer alır. Kayak merkezleri ile oldukça soğuk bir bölge olmasına rağmen turizm açısından canlılığını hiç yitirmez.

Erzurum İklim
nereye

- 45 derecelere kadar düşen hava ile iklimi konusunda fikir sahibi olmak mümkündür. Kara ikliminin en sert halinin görüldüğü Erzurum'da yazlar da en az kış ayları kadar sıcak geçer.

Erzurum’a Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye'nin sevilen şehirlerinden birisi olan Erzurum Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir yerdir. Özellikle kayak ve kış sporları yapmak isteyen kişiler için ideal bir şehirdir. Çünkü Doğu Anadolu bölgesinin önde gelen kayak merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Hem Türkiye'den hem de yurt dışından birçok turist burayı ziyaret ederek eğlenceli kış aktivitelerini yapmaktadır. Bu şehirde Nisan ortalarına kadar kayak yapma şansınız bulunmaktadır.

İklim olarak bakıldığında ise şiddetli bir iklimin hakim olduğu görülmektedir. Bahar ayları genel olarak yağışlıdır ve yaz ayları sıcak geçmektedir. Kış ayları ise oldukça soğuk geçmektedir ve ciddi derecede kar yağışı görülmektedir.

Erzurum'a gitmek isteyen kişiler için hem hava yolu ulaşımını hem de kara yolu ulaşımını kullanmak mümkündür. Havadan veya karadan güven içerisinden bu şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle havalimanı adına oldukça gelişmiş bir ildir. Eski tarihlerden beri Doğu Anadolu Bölgesi'ne hizmet veren Erzurum Havalimanı şu anda günümüze uygun olan ve en iyi şekilde hizmet veren havalimanlarından biridir. Uçmaktan hoşlanmayan kişiler için ise Erzurum Şehirlerarası Otobüs Terminali bulunmaktadır. Bu terminal sayesinde otobüs bileti alabilir ve güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Türkiye'nin her yerinden Erzurum iline ve Erzurum ilinden Türkiye'nin her noktasına otobüs seferi bulabilirsiniz.

Erzurum Mutfağı
nereye

Cağ kebabı Erzurum'un en enfes tatlarından birisidir. Ancak her bölgede yapılacak kadar genişlemiş bir üne sahip olsa da Erzurum'da cağ kebabı yemeyenlerin bu yemeği tattım demesi yanlış olur. Aşotu çorbası, kadayıf dolması, lalangası ve çiriş yemekleri ile hem sağlıklı hem de enfes bir mutfak kültürüne sahip bir yöredir Sivas.

Erzurum Gezilecek Mekânlar
nereye

Erzurum'a giden kişilerin gezmesi gereken yerlerin başında Palandöken Dağı gelmektedir. Kayak merkezi ve kış sporları için vazgeçilmez yerlerden birisi olan bu dağı mutlaka görmelisiniz. Ayrıca göze hoş gelen Erzurum evleri de gezilmesi gereken mekanlardan biridir. Diğer gezilecek yerler ise; Erzurum Kalesi, Atatürk Evi, Kent Meydanı, Nene Hatun Tarihi Milli Parkı, Üç Kümbetler, Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese gibi yerlerdir.

Turistik açıdan oldukça önemli olan Erzurum aynı zamanda tarihi açıdan da oldukça önemli bir yerdir. Birçok kale, çeşme, tarihi bina, turistik alan ve medrese gibi yapılar bu şehirde bulabileceğiniz mekanlardır. Gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisi olan Tortum Şelalesi ise Türkiye'nin en önemli doğa alanlarından biridir. Bu şelaleyi görmeden sakın Erzurum'dan geri dönmeyin. Bu yerler dışında daha birçok önemli mekan ve doğa alanları Erzurum ilinde sizleri beklemektedir. Bütçenize en uygun olan Erzurum otobüs bileti ile bu muhteşem yeri sizlerde ziyaret edebilirsiniz.

Erzurum oldukça farklı bir yemek kültürüne sahiptir. Bu yemek kültürü sayesinde oldukça keyif alabilirsiniz. Özellikle meşhur Cağ Kebabı herkesin mutlaka yemesi gereken bir lezzettir. Ayrıca lor dolması ve kadayıf dolması yemekleri de oldukça farklı lezzetlerdendir. Özel bir su böreği yemek isteyen kişiler içinde harika bir su böreği bulunmaktadır. Ekşili dolma, ayran aşı, kesme çorba ve daha birçok lezzet sizleri beklemektedir. Gezerken bu lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz.

Erzurum Alışveriş
nereye

Erzurum kuyumculuğu ve Oltu Taşı yapımı ile ünlü olan bir yerdir. Burayı ziyaret eden kişiler altın, gümüş, Oltu taşından yapılmış olan bileklik, küpe, tespih, tarak, yüzük vb. eşyalar satın alabilirler. Özellikle Rüstem Paşa Bedesteni alışveriş yapmak için oldukça uygun olan bir yerdir. Ayrıca AVM tarzında birçok mekanda bulunmaktadır. Bu AVM'LER ile keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz.

Erzurum Ulaşım Yolları
nereye

Erzurum, ülkenin diğer noktalarına ve çevre illere Havayolu, Karayolu ve Demiryolu sistemleri ile bağlıdır. Bu ulaşım yolları sayesinde Erzurum'u ziyaret edebilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Erzurum'a en yakın olan il Bayburt ilidir. Ayrıca komşu illeri arasında Bingöl, Ağrı, Erzincan ve daha birçok il bulunmaktadır. Doğu Anadolu'da görülmesi gereken ve gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Erzurum'u mutlaka ziyaret edin.

Haritada Erzurum

Erzurum Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ERZURUM - ŞANLIURFA 110 TL
ERZURUM - KONYA 120 TL
ERZURUM - KAYSERİ 110 TL
ERZURUM - İZMİR 130 TL
ERZURUM - İSTANBUL 140 TL
ERZURUM - GAZİANTEP 100 TL
ERZURUM - ESKİŞEHİR 130 TL
ERZURUM - DİYARBAKIR 80 TL
ERZURUM - BURSA 170 TL
ERZURUM - ANTALYA 160 TL
ERZURUM - ANKARA 140 TL
ERZURUM - ADANA 120 TL