Erzincan Kalkışlı Otobüs Seferleri

Erzincan Hakkında

nereye

Tulum peyniri ile meşhur olan Erzincan ili Doğru Anadolu bölgesinde bulunan bir yerleşim yeridir. Gürlevik şelalesi ve Ekşisu kaplıcası gibi iki önemli yer bu ilde bulunmaktadır. Ayrıca bölgede tarihi turizm oldukça gelişmiştir. Özellikle Mama Hatun Türbesi tarihi turizm açısından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Erzincan, Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biridir. İpek yolu üzerinde yer alan Erzincan, birçok uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle farklı yapıları barındırmaktadır.

Kültürel zenginliği, tarihi güzellikleri ve alışveriş olanakları ile tam bir turizm cenneti olan Erzincan’da yüzyıllar boyunca kültürel yaşam hâkim olmuştur. Genel olarak dağlar ve platolar ile kaplı olan kentte ovalar ile düzlükler çok sık görülmektedir.

Erzincan’ın İklimi
nereye

Kışların oldukça soğuk geçtiği Erzincan'da yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. Genel olarak karasal iklim etkisini göstermektedir.

Erzincan’a Nasıl Gidilir?
nereye

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Erzincan’a karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirden Erzincan’a seyahat edilecek ise istenen saatlerde otobüs bileti bulunarak ulaşım sağlanabilir. Ayrıca özel araçlar ile de kolaylıkla Erzincan’a ulaşabilirsiniz.

Demiryolu ile Erzincan’a gitmek için Ankara – Kars ekspresini kullanabilirsiniz. Havayolu aracılığı ile Erzincan’a ulaşmak mümkündür. Ankara ve İstanbul’dan direkt uçuşlar ile kısa sürede Erzincan’a ulaşabilirsiniz.

Erzincan Mutfağı
nereye

Erzincan mutfağında hem sebze yemeklerini hem de et yemeklerini sıklıkla görebilirsiniz. Ayrıca lezzetli olan birçok hamur işi de bulunmaktadır. Yöreye özel olan bazı yemekler arasında yaprak sarma, kesme çorba, su böreği, Kemah tiridi, Eğin kaburgası, keşkek ve kete gibi çeşitler bulunmaktadır.

Erzincan’da Gezilecek Mekanlar
nereye

-Altıntepe: Erzincan merkeze 15 km mesafesi bulunan Altıntepe, günümüze sağlam olarak ulaşabilen Urartu şehirlerinden biridir. Kazı ve araştırmalarda korunaklı tapınaklar, mezarlar ve konutlara rastlanmıştır.

-Otlukbeli Gölü: Çanağı ile oluşumu bakımından dünyada tek tip özelliğe sahiptir. Doğal anıt olarak nitelendirilen Otlukbeli Gölü, mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir.

-Munzur Dağları: Toros dağlarının uzantısı olan Munzur Dağları, Erzincan’ın güney kesiminde bulunur. 10 ayrı zirvesi bulunan bu dağları mutlaka görmelisiniz.

-Aygır Gölü: Erzincan’da mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerden biridir. Üzümlü ilçesinde bulunan Aygır Gölü, merkeze 45 km mesafededir.

-Ergan Kayak Merkezi: Merkeze 13 km mesafede bulunan kayak merkezi, özellikle kış mevsiminde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

-Kemah Kalesi: Kemah ilçesinde yer alan kale, çok eski yerleşim yerlerinden biridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kalede tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Erzincan’da Alışveriş
nereye

Erzincan gezinizde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz. Semt pazarları ve yöresel dükkânları gezerek istediğiniz eşyaları alabilirsiniz. Erzincanpark ve Ergan AVM’yi gezerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Erzincan Ulaşım Yolları
nereye

Erzincan’da şehir içi toplu ulaşım için minibüs ve halk otobüsleri kullanılmaktadır. Cankart ile sağlanan ulaşımlar ile istediğiniz yere en kısa sürede gidebilirsiniz.

Haritada Erzincan

Erzincan Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ERZİNCAN - ŞANLIURFA 100 TL
ERZİNCAN - KONYA 110 TL
ERZİNCAN - KAYSERİ 100 TL
ERZİNCAN - İZMİR 130 TL
ERZİNCAN - İSTANBUL 140 TL
ERZİNCAN - GAZİANTEP 100 TL
ERZİNCAN - ESKİŞEHİR 110 TL
ERZİNCAN - DİYARBAKIR 80 TL
ERZİNCAN - BURSA 120 TL
ERZİNCAN - ANKARA 999 TL
ERZİNCAN - ADANA 100 TL