Muğla Hakkında

nereye

Muğla Ege ile Akdeniz'in birleştiği noktada yer alan bir şehirdir. Şehir genelde tatil beldeleri ile ünlüdür ve bu tatil beldeleri sayesinde şehirde yeni iş kolları ortaya çıkmıştır. Muğla'da ekonomik yaşam turizm, tarım ve özellikle hayvancılığa dayalıdır. Şehirde yapılan arıcılık faaliyetleri ile Türkiye ekonomisindeki yeri çok önemlidir. Diğer sanayi yatırımları da Muğla'da hızla artmaktadır.

Muğla İklim
nereye

Akdeniz ve Ege'nin kesiştiği noktada bulunan Muğla'da doğal olarak Akdeniz iklimi etkilidir. Güneşli gün sayısının fazla olduğu şehirde yazlar sıcak, kışlar yağışlı geçer. Yörede egemen olan bitki örtüsü makidir.

Muğla’ya Nasıl Gidilir ?
nereye

Muğla Ege ve Akdeniz bölgelerinin birleşme yerinde bulunmaktadır. Türkiye'nin güneybatı bölgesinde yer alan bir şehirdir. Hem Ege hem de Akdenize kıyısı vardır. Komşuları ise burdur, Denizli, Antalya ve Aydın illeridir. Ülkemizde bulunan en uzun sahil şeridi Muğla'dadır.

Şehirde Akdeniz iklimi yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Yazları oldukça sıcak ve kuraktır, kışları ise ılık bir hava şartı hüküm sürerken bol yağmur alır. Her sene Muğla binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. En sık gelinen ve önerilen tarihler ise sıcakların arttığı yaz aylarıdır. Güneşli günlerde Muğla kıyılarının tadını çıkarmak olduça keyifli bir deneyimdir. Doğa merkezli tatil yapmak isteyen kişiler için ise ilkbahar ayları daha sık tercih edilmektedir.

Muğla'ya ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır. Şehre deniz, kara ve hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Hava yolu için Muğla'da kullanılan Bodrum, Dalaman ve Milas olmak üzere 3 havalimanı bulunmaktadır. Uçak ile şehre ulaşım sağlandıktan sonra, uçuş şirketlerinin sağladığı servis hizmetleri kullanılarak veya belediye otobüsleri ile gidilecek ilçeye ulaşım sağlanmaktadır.

Muğla'ya karayolu ile de ulaşılabilir. Muğla Otobüs bileti hemen her ilden sürekli olarak bulunabilmektedir. İstanbul - Muğla arası ortalama olarak 8 saat sürmektedir. Yaz aylarında her gün birkaç sefer düzenlenmektedir. Sefer bulma konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

İL'e ulaşmanın bir diğer yolu ise deniz ulaşımıdır. Çevrede bulunan tatil yörelerinden ve Ege adalarından feribotlar deniz otobüsleri gelmektedir. Bunlar kullanılarak Muğla'ya ulaşmak mümkündür. Yolculuk oldukça keyifli geçmektedir. Feribot ve deniz otobüsü hızlı ulaşım sağlamaktadır. Muğla'ya hangi ulaşım şekli ile gelinirse gelinsin, yaz ayları için otobüs bileti, uçak bileti gibi biletleri önceden almak yararlı olacaktır.

Muğla Mutfağı
nereye

Muğla mutfağı denildiği zaman akla ilk olarak ekşili balık, döş dolması, keşkek ve çökertme kebabı gibi tatlar gelmektedir.

Muğla’da Gezilecek Mekânlar
nereye

Muğla gezilecek alanlar bakımından ülkemizin en zengin şehirlerinden biridir. Kültürel olarak ve tarihi açıdan oldukça nadir eserleri bünyesinde barındıran Muğla, gezilmeye doyulamayacak güzellikte bir kenttir. Muğla'nın merkez bölgesi ayrı, ilçeleri ayrı birer turizm cennetidir. Şehir merkezine ulaşan kişiler öncelikle Osmanlı döneminden kalan mimari yapıları gezerek inceleyebilir, sonrasında ise iyi bir plan yaparak doğal güzellikler sırasıyla gezilebilir.

Kurşunlu Camii

Kurşuncu Camii, Osmanlı döneminde yapılan mimari eserlerin en estetik görünenlerinden bir tanesidir. Bir bakan kişi Osmanlı'nın sanatına hayranlık duymaktadır. Cami Menteşe Balıbey mahallesi içerisinde bulunmaktadır.

Cami 1493 yılında Esseyyid Şucaeddin Bey'in emri üzerine yaptırılmıştır. Tamamen klasik Osmanlı mimarisi izleri taşımaktadır. İbadethane olarak kullanılmaya başlanmadan önce, otuz dersliği bulunan bir medrese olarak kullanılmıştır. Cami bu dönemlerde pek çok öğrenci için ilim yuvası olmuştur. 1900 yılında Şerif Efendi'nin isteği ile son cemaat bölümü ve minaresi eklenmiştir. Minaresi Hacı İsmail tarafından yaptırılmıştır.

Şeyh Camii

Cami konum olarak Muğla Çarşısında bulunmaktadır. Caminin ismi Şeyh Bedrettin Cami olarak da geçmektedir. Bu camii ve benzerleri, önemli kişilerin adı anılarak insanlara hizmet edilmesi için yapılmış yapılardır. 1565 yılında yaptırılan camii, seneler boyunca birçok kez onarım görmüştür. Minaresi 1800'lü yıllarda yapıya eklenmiştir.

Camiinin bulunduğu alan epey büyüktür. İçerisinde yapıya adını veren Şeyf Bedrettin başta olmak üzere, birçok Osmanlı büyüğünün mezarı bulunmaktadır. 1671 yılında Evliya Çelebi tarafından ziyaret edilmiştir. 1750'li yıllarda iki hücreli bir medrese olarak da hizmet vermiştir.

Konakaltı Hanı

Han, konaklama amacı ile inşa edilmiştir. Muğla ismi zikredildiğinde akla gelen ilk isimlerden biridir. Ahşap mimari ile oluşturulmuş yapı oldukça sade ancak son derece de etkileyicidir. Yapı içerisinde ahşap doku ve beyaz boya iç içe geçerek, ince bir işçilik örneği sunmaktadır. Manteşe yöresine gelen tüccar ve mevsimlik işçiler için kullanılmıştır. Alt kat konaklayan kişilerin hayvanlarının kalması için ahır ve gıda ambarı olarak düzenlenmiştir. Diğer bölümleri ise zaman içerisinde dükkan olarak kullanılmıştır.

Konakaltı Han Müştakbey Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra ilk yıllarda Muğla Oteli olarak adlandırılmıştır. Günümüzde yapı içerisinde kültürel, sanatsal ve sosyal aktiviteler düzenlenmektedir. Bunların dışında Büyük Yalan adlı dizinin çekiminde de bu yapı kullanılmıştır.

Muğla Evleri ve Bacaları

Muğla evlerinin diğer bölgelerdeki evlerden ayrı tutulmasının en büyük sebebi baca kısımlarıdır. 1940'lı dönemlere kadar bu civardaki evlerin damı topraktan yapılıyordu. Bu sebeple bacaların ortaya çıkması kiremitli çatıların kullanılmaya başlanmasına denk gelmektedir. Muğla bacası iklim olarak bol yağış alan ve az rüzgarlı bölgeler için geliştirilmiştir, halk arasında bu hava tipine " deli memet " denmektedir. Baca tipinin Rum ustalar tarafından icat edildiği tahmin edilmektedir.

Muğla Müzesi

Kültürel bir Muğla gezisinde kesinlikle uğranması gereken bir mekan da Muğla Müzesi'dir. Müze, Müştakbey Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Bir zamanlar cezaevi olarak hizmet vermiş olan bina 1993 yılı itibari ile Kültür Merkezi Binası'na çevrilmiştir. 1994 yılından beri aktif olarak ziyaretçi kabul etmektedir.

Müze içerisinde üç ana bölümün yanı sıra bir de sanat galerisi bulunmaktadır. İçerisinde 5460 parça eser sergilenmektedir. Sergilenen eserlerin birçoğu Stratonikeia Antik Kentine aittir, kalan kısımlarda ise Lagina ve Sedir Adası şehir eserleri bulunmaktadır.

Kaunos

Kaunos eski dönemlerde oldukça önemli bir ticari liman kentiydi. Zamanla denizin alüvyonlar ile dolması kentin liman kenti özelliğini yitirmesine sebep olmuştur. Şimdilerde kıyıdan oldukça içeride bulunan bu kent girişinde ziyaretçilerini ilk olarak Kaya Mezarları ile karşılamaktadır. Kentin çevresinde 3 kilometre uzunluğunda sur duvarları bulunmaktadır. Bu bölgede çeşme, hamam, tiyatro ve tapınak kalıntıları ile karşılaşmak mümkündür. Antik dönemde kent oldukça önemli bir merkezdir. Arkaik, Klasik sonrasında Helenistik dönemde ve Roma - Bizans dönemlerinde kullanılmıştır.

İztuzu Plajı

Muğla iline bağlı, Dalyan ilçesinde bulunan İztuzu plajı, Dünya'nın en önemli plajlarından biridir. Toplamda 4,5 kilometre uzunluğunda olan plaj, deniz tuzu ile tatlı suyun kesiştiği bir alanda bulunmaktadır. İztuzu plajına Akdeniz'den geçen meşhur " caretta caretta " kaplumbağalarına ev sahipliği yaptığı için " Kaplumbağa Plajı " da denilmektedir.

Plajın bazı bölgeleri işaretlenerek yılın belirli zamanlarında kapatılmaktadır. Bunun sebebi caretta caretta kaplumbağalarının üreme zamanlarında zarar verilmemesidir. Aynı şekilde 1988 yılından beri plaj gece 20.00 - 08.00 saatleri arasında kullanıma kapalıdır. Bu uygulamanın da sebebi kaplumbağaların hayatlarını sürdürmesidir. Plajda yaralanmış kaplumbağalar için tedavi merkezi yapılmıştır. İztuzu plajı temizliği ve doğal yapısı ile Avrupa'nın en iyi plajı seçilmiştir.

Babadağ

Babadağ Ölüdeniz in hemen arkasın bulunmaktadır. Bölgede yamaç paraşütü yapmak isteyen kişilerin en sık ziyaret ettiği bölgedir. Aynı zamanda turistik bir gezi alanı olarak da kullanılmaktadır. Doğal yürüyüş ve kamp yapmak için uygun bir merkezdir. Dağ 1965 rakıma sahiptir. Babadağ'da turizm sezonu oldukça yoğundur. Yamaç paraşütü yapılabilmesi için dağ yıl boyunca uygundur. Uçuş sonrasında turistler denize girebilir ve güneşlenebilirler. Bu sebeple bu spor için çoğunlukla bu bölge tercih edilmektedir. Babadağ yamaç paraşütü özelliği ile Avrupa'da 1900 metre yükseklikten denize atlanan yegane yer olma özelliğini korumaktadır. Önümüzdeki senelerde Babadağ'ı daha etkin kullanabilmek için teleferik ve sosyal tesis yapılması planlanmaktadır.

Halikarnas Mazolesi

M.Ö. 300 yıllarında inşa edilmiş bir anıt mezar niteliğindedir. Kraliçe Artemisia'nın eşi, Karya Krali Mausolos için yapılmıştır. Yunan mimarisinin kolonlarından ve Mısır mimarisinin piramidinden ilham alınmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri seçilen Halikarnas Mazolesi, 1034'te yaşanan bir deprem sonucunda yıkılmıştır. Yıkıldığında ortaya çıkan taşlar ile Bodrum Kalesi yapımında kullanılmıştır. Geride kalan birçok parçası 19. yüzyıl döneminde British Museum'a götürülmüştür.

Araştırmalara göre mazole yıkılmadan önce 4 bölümden oluşmaktaydı. Bunlar podyum, sütunlar ile yapılmış tapınak, piramit yapısı kullanılan çatı ve heykeller olan son kısımdır. Günümüzde kalan parçaları açık hava müzesi olarak sergilenmektedir. Sit alanı olarak belirlenmiş olan bu bölgeye gelerek müzeyi gezmek mümkündür.


Muğla Ulaşım Yolları

Muğla'ya ulaşım sağlanırken kara, hava ve deniz yolu kullanılabileceğinden bahsetmiştik. İle ulaşım seçenekleri yaz aylarında yaşanan yoğunluk ve yüksek talep nedeniyle gün geçtikçe artmaktadır. Muğla mutlaka görülmesi gereken oldukça güzel kentlerden biridir. Ülkemizin tatil seven insanları ise bu imkanları doyasıya kullanmaktadır.

Muğla ili içerisinde ulaşım sağlamak için genellikle otobüsler tercih edilmektedir. Otobüslerin kalktığı nokta Atatürk Stadyumu'nun önü olarak belirlenmiştir. Şehirde ayrıca dünyada bulunan en uzun belediye otobüsü hattı rekoru kırılmıştır. Bu hat Marmaris ve Dalaman arasında hizmet veren 98 kilometrelik hattır. Hat boylu boyunca gidildiğinde bir Muğla turu niteliği taşımaktadır. Aynı hat kullanılarak Muğla'nın pek çok bölgesi görülebilir ve gezilebilir. Güzergah bilgilerine Muğla Belediye'si resmi sitesinden ulaşım sağlamak mümkündür.

Muğla'nın güzel sokaklarında otobüs dışında kullanılan bir ulaşım şekli daha vardır. Bu seçenek ise minibüs - dolmuş hatlarıdır. Daha kısa mesafede tercih edilen bu hatlar hızlı ulaşım sağlamaktadır. Son olarak şehirde taksi hizmeti de verilmektedir. Dileyen ziyaretçiler taksi ile ulaşım sağlayabilirler.

Muğla Alışveriş
nereye

Muğla masmavi, tertemiz denizi ve yumuşak Akdeniz iklimi ile ünlüdür. Buraya gelen kişiler kesinlikle yöresel birkaç hediyelik almadan dönmemelidir. Doğal güzellikleri de en az tarihi güzellikleri kadar fazla olan şehirde hemen her yerde semt pazarları kurulmaktadır. Bu semt pazarlarında vaya sokaklara açılan tezgahlarda kültürel ürünlere ulaşmak mümkündür. Bu tezgahlarda yer alan Muğla'ya özgü ürünler arasında yayla kavunu, Beylerce üzümü, mor domates bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ev yapımı tarhanalar, salçalar, baharat çeşitleri, testi peyniri, yeşil zeytin ve oldukça özel bir keçi peyniri de bu pazarlarda bulunabilir.

Tarihi Muğla Semt Pazarı, Muğla merkezinde 30 yıldır kurulan köklü bir pazardır. Burada sebze, meyve ve yöresel otların çeşitlerinin sayısı çok fazladır. Bu sebeple ili ziyaret eden kişiler bu pazara da kesinlikle uğramaktadırlar. Tarihi Muğla Semt Pazarı şehrin tam göbeğinde Perşembe günleri kurulmaktadır. Pazardaki satıcılar genellikle köylerden gelen üreticilerden oluşmaktadır.

Şehir özellikle son dönemde oldukça gelişmiştir. Binlerce, yüzbinlerce turist her yıl bu mekanları ziyarete ve gezmeye gelmektedir. Muğla'yı tüm tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve koyları ile gezmek aylar alacak bir serüvendir. Ancak kısa bir tatil süresine dolu dolu bir Muğla gezisi doldurmak isteyen kişiler kesinlikle plan yapmalıdır. Planlı bir şekilde yola çıkarak kısa sürede oldukça verimli bir tatil geçirilebilir. Şehrin en önemli ve güzel yerleri gezilebilir.

Genellikle Muğla'ya bir kez gelen, yeniden bu kente dönmeyi iple çekmektedir. Bu sebeple tatilde dinlenmeyi unutmadan ancak bol bol da gezerek Muğla'yı keşfe çıkmak en mantıklı seçenek olacaktır. Muğla'da alışveriş yapmak isteyen veya bir eşyaya ihtiyaç duyan kişiler için AVM seçenekleri de son dönemlerde kurulmuş ve ulaşım imkanı sağlanmıştır. . .

Muğla Ulaşım Yolları
nereye

Muğla'ya ulaşım sağlanırken kara, hava ve deniz yolu kullanılabileceğinden bahsetmiştik. İle ulaşım seçenekleri yaz aylarında yaşanan yoğunluk ve yüksek talep nedeniyle gün geçtikçe artmaktadır. Muğla mutlaka görülmesi gereken oldukça güzel kentlerden biridir. Ülkemizin tatil seven insanları ise bu imkanları doyasıya kullanmaktadır.

Muğla ili içerisinde ulaşım sağlamak için genellikle otobüsler tercih edilmektedir. Otobüslerin kalktığı nokta Atatürk Stadyumu'nun önü olarak belirlenmiştir. Şehirde ayrıca dünyada bulunan en uzun belediye otobüsü hattı rekoru kırılmıştır. Bu hat Marmaris ve Dalaman arasında hizmet veren 98 kilometrelik hattır. Hat boylu boyunca gidildiğinde bir Muğla turu niteliği taşımaktadır. Aynı hat kullanılarak Muğla'nın pek çok bölgesi görülebilir ve gezilebilir. Güzergah bilgilerine Muğla Belediye'si resmi sitesinden ulaşım sağlamak mümkündür.

Muğla'nın güzel sokaklarında otobüs dışında kullanılan bir ulaşım şekli daha vardır. Bu seçenek ise minibüs - dolmuş hatlarıdır. Daha kısa mesafede tercih edilen bu hatlar hızlı ulaşım sağlamaktadır. Son olarak şehirde taksi hizmeti de verilmektedir. Dileyen ziyaretçiler taksi ile ulaşım sağlayabilirler.

Haritada Muğla

Muğla Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
MUĞLA - ŞANLIURFA 140 TL
MUĞLA - KONYA 88 TL
MUĞLA - KAYSERİ 115 TL
MUĞLA - İZMİR 42 TL
MUĞLA - İSTANBUL 125 TL
MUĞLA - GAZİANTEP 135 TL
MUĞLA - DİYARBAKIR 170 TL
MUĞLA - BURSA 95 TL
MUĞLA - ANTALYA 50 TL
MUĞLA - ANKARA 115 TL
MUĞLA - ADANA 113 TL