Iğdır Hakkında

nereye

Doğu Anadolu bölgesindeki Iğdır ili, ülkemizin en doğusunda yer almaktadır. Kuzeyinde Kars, doğusunda Ağrı ili bulunmaktadır. Kuzeyinde yer alan Kars ilinden 1992 yılında TBMM kararı ile ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Genellikle bu yörenin insanları tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Plaka kodu 76'dır. Hem Nahcivan (Azerbaycan), hem de Ermenistan'a sınır kapısı bulunmaktadır.

Iğdır İklim
nereye

Iğdır genel iklimsel özellikleri itibariyle Doğu Anadolu Karasal İklimine sahip olup, ovalarında ise durum farklıdır. Ovalık alanlarında karasal iklim görülmemektedir. Civar kentlere göre havası daha ılıman olup kışları daha yumuşak geçmektedir.

Iğdır Mutfağı
nereye

Iğdır Mutfağı oldukça zengindir. Bozbaş, Yoğurt Çorbası, Gaygana, Ayranaşı, Sabahaşı, Helise, Tapan, Kelecoş, Hasıda gibi daha birçok lezzeti bünyesinde barındırmaktadır.

Iğdır’a Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye’nin doğusunda yer alan Iğdır’a karayolu ile ulaşım sağlanır. İstediğiniz zaman otobüs bileti bularak Iğdır’a seyahat edebilirsiniz. Havayolu ile ulaşım için Kars havaalanını kullanabilirsiniz.

Iğdır’da Gezilecek Mekânlar
nereye

Karakale harabesi, Iğdır’da en çok gezilen yerlerdendir. Ermenistan sınırında bulunan bu bölge, Urartu zamanında inşa edilmiştir. Göktaşı çukuru da 1892 yılında meydana gelen özel yerlerden biridir.

Iğdır Alışveriş
nereye

Zehra Alışveriş Merkezi ve bölgede bulunan yöresel dükkânlar ile pazarlarda hediyelik eşyalar ile yöresel malzemeler alabilirsiniz.

Iğdır Ulaşım Yolları
nereye

Iğdır’da şehir içi ulaşımlar dolmuş, minibüs, taksi ve otobüsler ile sağlanır. Şehir içinde mesafeler çok uzak olmadığı için toplu taşıma araçlarını kullanmadan da istediğiniz yere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Haritada Iğdır

Iğdır Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
IĞDIR - ŞANLIURFA 100 TL
IĞDIR - KONYA 160 TL
IĞDIR - KAYSERİ 140 TL
IĞDIR - İZMİR 190 TL
IĞDIR - İSTANBUL 160 TL
IĞDIR - GAZİANTEP 140 TL
IĞDIR - ESKİŞEHİR 8 TL
IĞDIR - DİYARBAKIR 90 TL
IĞDIR - BURSA 8 TL
IĞDIR - ANTALYA 190 TL
IĞDIR - ANKARA 140 TL
IĞDIR - ADANA 150 TL