Çanakkale Kalkışlı Otobüs Seferleri

Çanakkale Hakkında

nereye

Çanakkale, Biga Yarımadası ile Gelibolu Yarımadası üzerinde bulunan konumuyla birlikte Anadolu'nun tarihi sürecinde önemli bir rol oynayan şehirdir. Çanakkale, 600 bin nüfusu ile Asya ile Avrupa toprakları üzerinde bulunan, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan ve bu zamana kadar farklı pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ildir. Bu açıdan, hem farklı medeniyetlerin bir arada bulunduğu tarihi hem de pek çok kahramanlık destanına konu olan mücadeleci yapısıyla Türkiye'nin oldukça önemli bir şehridir.

Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında geçen Çanakkale Savaşına konu olan şehir, hem kültürel yapısı hem de tarihsel gücü ile yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Bu nedenle, Çanakkale ili diğer şehirlere göre tarihsel süreçte en fazla mücadele veren şehirlerarasında ismini en başlara yazdırmıştır. Şehirde tarihi dokunun bu denli fazla oluşu gerek yurt içinden tarihsel turların bu şehre sıklıkla düzenlenmesine gerekse yurt dışından gelen yabancı turistlerin bölge hakkında bilgi sahibi olmasına olanak tanımıştır.

Çanakkale, kuzeybatıda yer alan bir şehir olduğu için hem Karadeniz iklimini yaşamakta hem de güneyden gelen Akdeniz ikliminin ılıman havasını yaşamaktadır. Bu nedenle, yer yer yağışlı havalar görülse de genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Özellikle, yarımadaların üzerine kurulu bir şehir olan Çanakkale ili yaz mevsiminde hem yaz sezonunun açılması hem de kültürel mirasın yakından görülebilmesi için farklı turlar ve etkinlikler düzenlemektedir. Yaz mevsiminde şehre gelen turistlerle birlikte ulaşım olanakları da artırılarak, otobüs bileti satışları maksimum seviyede seyretmektedir.

Özellikle, ilin yeşilliklerle dolu doğal güzelliklerini görmek ve temiz havanın keyfini çıkartmak isteyenler karayolu ulaşımı ile gelerek yaz döneminde Çanakkele otobüs bileti satışları üzerinde büyük artış sağlamaktadır. Şehre düzenlenen pek çok tur ve organizasyonlar sayesinde şehir merkezinde farklı pek çok konaklama tipi de görülmektedir. Lüks ve donanımlı otellerin yanı sıra ilçelerde yer alan pansiyon ve butik oteller, yerli ve yabancı turistin tercih ettiği konaklama çeşitlerindendir. 200 ile 450 arasında değişim gösteren oteller rezervasyon seçenekleri ile daha avantajlı hale gelebilmektedir.

Çanakkale İklim
nereye

Çanakkale Akdeniz iklimine sahip ılıman bir memlekettir. Edremit körfezi genelde Akdeniz iklimi sürer ancak Gelibolu yarımadası olan orta kısım havası soğuktur. Kar yağışı fazla görülmez. İlkbaharda daha çok yağış vardır.

Çanakkale'ye Nasıl Gidilir?
nereye

Çanakkale ili ulaşım bakımından oldukça avantajlı bir konumdadır. Karayolu ile yapılan yolculuklarda şehre göre mesafe değişim gösterirken, hemen hemen her şehirden aktarmasız şekilde otobüs seferleri düzenlenmektedir. Şehirlerarası otobüs seferlerinde kullanılan otogar, şehir merkezine yakın olması sayesinde şehir içerisine de oldukça kolay ve rahat bir ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca, yolculuklarını havayolu yapmak isteyen kişiler, günün farklı saat ve seferlerinde uçak yolculuğunu da tercih edebilir.

Özellikle, İstanbul ile Çanakkale arası uçak yolculuğu 1 saatten az sürdüğü için genel olarak büyük şehirlerden yapılan turistik ya da iş gezilerinde havayolu şirketleri tercih edilmektedir. Gün içerisinde hem gidiş hem de dönüş biletini rahatlıkla bulabilen yolcular, direkt uçuşlar sayesinde kısa bir yolculuğun ardından Çanakkale iline ulaşabilmektedir. Tüm bu ulaşım türlerinin yanı sıra deniz yolculuğu ile de ile ulaşım sağlanabilir. Özellikle, İstanbul, Çanakkale arasında düzenlenen feribot seferleri sayesinde deniz yolculuğu yapmak isteyenler bir ulaşım aracı olarak deniz taşımacılığını da tercih edebilir.

Çanakkale Mutfağı
nereye

Çanakkale yeşillikleri ve efsaneleri ile meşhur olduğu kadar vazgeçilmez yemek kültürü ile de beğenilmektedir. Kendine has bir lezzeti olan ogmaç çorbası, patlıcan yemeği tumbi, melki köftesi ve iskorpit çorbası, börülce köftesi beğenilen yemekler arasında tatmanız gereken lezzetlerdendir. Yolunuz düştüğünde mutlaka Çanakkale mutfağı yöresinin lezzetlerini denemeniz tavsiye edilir.

Çanakkale Gezilecek Mekanlar
nereye

Çanakkale, özellikle tarihsel dokuyu anlamak ve yakından görmek isteyen turistlerin uğrak yerlerinden birisidir. Anadolu'nun tarihini ve mücadeleci yapısını merak edenlerin mutlaka bu ile gelerek, yakından görmesi gereken pek çok kültürel ve tarihi miras bulunmaktadır.

 1- Çanakkale Şehitliği: Anadolu'da kahramanlık destanının yazıldığı en önemli şehirlerden birisi olan Çanakkale'de mutlaka Çanakkale Şehitliği ziyaret edilmelidir. Türkiye'nin kahraman ruhunun sergilendiği bu yerde, Anadolu için canını feda eden pek çok yiğidi görebilir, tarihsel süreçte verilen fedakarlıkları yakından görebilirsiniz.

 2- Çanakkale Müzesi: Çanakkale Savaşında kullanılan pek çok mühimmat ve silahın sergilendiği müze, hem tarihsel hem de askeri bir müze olarak görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Diğer müzelerden biraz daha farklı olan Çanakkale Deniz Müzesinde, Çanakkale Savaşında kullanılan Nusret Mayın Gemisinin de maketi bulunmaktadır. Bu maket, gerçek gemi ile aynı boyutta olduğu için yerli ve yabancı turist tarafından büyük ilgi görmektedir.

 3- Assos Antik Kenti: Assos Antik Kenti şehrin en güzel ve yüksek kesiminde bulunduğu için hem bir medeniyet olarak hem de manzara olarak ayrı bir güzelliğe sahiptir. Milattan önce 900'lü yıllarda kurulan bu kent içerisinde anfi tiyatro, medeniyete ait surlar ve Athena Tapınağı bulunmaktadır.

 4- Truva Antik Kenti: Dünya Miras Listesinde de yer alan Truva Antik Kenti, milattan önce 3000'li yıllara dayanmaktadır. Yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin öncelikli olarak ziyaret ettiği yerlerden birisi olan bu kent, şehrin en önemli kültürel ve tarihsel zenginliğini de oluşturmaktadır.

 5- Kadırga Boyu: Assos'a yakınlığı ile bilinen Kadırga Boyu, 2 km uzunluğu ile birlikte deniz sezonunu açan tatilcileri ağırlamaktadır. Temiz suyu ve eşsiz manzarası ile deniz sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır.

 6- Gökçeada ve Bozcaada: Türkiye'nin en büyük ve güzel adalarına sahip olan Çanakkale'de görülmesi gereken yerler arasında bir ilçe durumundaki Gökçeada ve Bozcaada da gelmektedir.

Çanakkale Alışveriş
nereye

Çanakkale ili hem şehir içinden hem de şehir dışından pek çok vatandaşı ağırladığı için kişilerin ihtiyaçlarını gidermesi için geniş alışveriş merkezlerine de sahiptir. Özellikle, turistik gezi olarak şehre gelen vatandaşlar ya da yabancı turistler mutlaka hediyelik eşya ya da yöresel ürünler için Aynalı Çarşıyı ziyaret etmelidir. Burada pek çok hediyelik ürün bulunurken, şehrin tarihi dokusu da yakından görülebilir. Ayrıca, 17 Burada Avm ve Kıyı Avm gibi merkezlerde hem alışveriş yapabilir hem de eğlence alanlarından faydalanabilirsiniz.

Büyük alışveriş merkezlerinde bulunan kafe, restoran ve diğer eğlence alanlarında keyifli vakitler geçirerek, zengin mağaza ağından yararlanabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan pek çok sıralı mağaza ve butikler de ihtiyaçları karşılar niteliktedir. Yiyecek ve diğer gıda ihtiyaçları için merkezde yer alan Çanakkale Carrefour Avm de önemli alışveriş noktalarından birisidir.

Çanakkale Ulaşım Yolları
nereye

Çanakkale ilinde ulaşım yolları çeşitlilik göstererek, üçe ayrılmaktadır. İlk olarak tüm şehirlerden direkt olarak yapılabilen karayolu ulaşımı, otobüs seferleri ya da hususi araçlarla sağlanmaktadır. İkinci ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen ulaşım yolu ise havayoludur. Havayolu taşımacılığı ile farklı saat ve zamanlarda avantajlı olarak uçuşlar gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak, yakın kıyı kesimlerinden adalara düzenlenen deniz taşımacılığı ya da feribot seferleri ile denizyolu ulaşımıdır. Tüm bu ulaşım yolları oldukça gelişmiş olmakla birlikte günün farklı saatlerinde seferlerle yapılmaktadır.

Genel olarak uçak ve otobüs seferleri her mevsim devam etmekle birlikte, feribot seferleri yağışlı ya da kötü hava şartlarında aksamalar yaşayabilmektedir. Bunların yanı sıra şehre gelen turistlere avantaj olarak havaalanı ve otogarlar şehir merkezine oldukça yakın durumdadır. Bu sayede, taksi ya da toplu taşıma araçları yardımı ile oldukça kısa zamanda şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Şehir içi ulaşım genel olarak sürekli aktif durumda olan taksi ya da diğer toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır. Şehir merkezinden adalara ulaşım sağlamak isteyen kişiler feribot seferlerinden yararlanarak, kısa bir deniz yolculuğunun ardından adalara ulaşabilir.

Haritada Çanakkale

Çanakkale Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ÇANAKKALE - ŞANLIURFA 8 TL
ÇANAKKALE - KONYA 120 TL
ÇANAKKALE - KAYSERİ 130 TL
ÇANAKKALE - İZMİR 65 TL
ÇANAKKALE - İSTANBUL 60 TL
ÇANAKKALE - GAZİANTEP 160 TL
ÇANAKKALE - ESKİŞEHİR 70 TL
ÇANAKKALE - BURSA 50 TL
ÇANAKKALE - ANTALYA 110 TL
ÇANAKKALE - ANKARA 90 TL
ÇANAKKALE - ADANA 130 TL