Bayburt Hakkında

nereye

Bayburt tarihi milattan önce 3 binlere dayanan eski ve küçük bir şehirdir. Şehir gerek nüfus olarak gerekse yüz ölçümü bakımından Türkiye'nin en küçük illerinden bir tanesidir. Şehirde etkin ekonomik kollar tarım ve hayvancılık üzerine kurulmuştur. Bayburt Üniversitesinin varlığından dolayı şehre çok sayıda öğrenci eğitim amacı ile gelmektedir.

Bayburt İklimi
nereye

Bayburt bulunduğu konumdan dolayı Doğu Karadeniz iklimi ve karasal iklim birlikte görülmektedir. Ancak bölgede ağır basan iklim karasal iklimdir. Bu yüzden yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar çok soğuk ve bol yağışlı geçer.

Bayburt Mutfağı
nereye

Bayburt mutfağının ön plana çıkan tatları arasında su böreği, kara pancar, ekşi lahana, galacoş, kesme çorbası, lor dolması ve süt böreği gibi tatlar bulunmaktadır.

Bayburt'a Nasıl Gidilir?
nereye

Bayburt'a gitmek isteyenler ulaşım için iki alternatife sahipler. Kara yolu ve hava yolu. Türkiye'nin her bölgesinden otobüs bileti alarak otobüsle Bayburt'a gidilebilir. Hava yolu ile de Erzurum havaalanına ulaşıldıktan sonra, Bayburt'a kara yolu kullanılarak ulaşılabilir.

Bayburt Gezilecek Mekanlar
nereye

Dünyanın dört bir yanından sporcuların akın ettiği Çoruh Nehri, yalçın kayalar üzerine inşa edilen Bayburt Kalesi, Aydıntepe Yer Altı Şehri, Helva Köyü Buz Mağarası, Dede Korkut Türbesi ve Bayburt'a 45 km. uzaklıkta bulunan Baksı Müzesi gezilecek mekanlardır.

Bayburt'ta Alışveriş
nereye

Bayburt Ehram dokumacılığın merkezidir. Bu yüzden kilim ve bakır ürünler alınabilecek hediyelik eşyalar arasında yer alır. Ünlü Bayburt balından alınabileceği gibi, aynı zamanda kuşburnu çayı ve kuşburnu marmelatı da alınabilir.

Bayburt Ulaşım Yolları
nereye

Bayburt'a gitmek için iki ulaşım seçeneği var. Bir tanesi kara yolu, diğeri ise hava yolu. Havalimanına vardıktan sonra, Bayburt'a gitmek için kara yoluyla seyahate devam edilmesi gerekli.

Haritada Bayburt

Bayburt Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
BAYBURT - ŞANLIURFA 120 TL
BAYBURT - KONYA 8 TL
BAYBURT - KAYSERİ 9 TL
BAYBURT - İSTANBUL 140 TL
BAYBURT - GAZİANTEP 120 TL
BAYBURT - DİYARBAKIR 100 TL
BAYBURT - ANTALYA 8 TL
BAYBURT - ANKARA 7 TL