Bitlis Kalkışlı Otobüs Seferleri

Bitlis Hakkında

nereye

Bitlis Doğu Anadolu da bulunan ve bünyesinde altı ilçe bulunan bir ildir. İl sınırları içerisinde bulunan Van Gölü ile birlikte 8.582 km2’lik bir alan sahiptir. İsmini Büyük İskender’in komutanlarından birisi olan Bedlis’ten almıştır. Bir vadi içerisinde bulunan bu il, tarihsel güzellikleri ve bulunduğu konumdan dolayı “Vadideki Güzel Şehir” olarak da bilinmektedir.

Bitlis İklim
nereye

Deniz seviyesinden 1545 metre yüksekliktedir. Bitlis’e kış erken gelmektedir. Bu nedenden kışları Çok kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. Yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Bitlis Nasıl Gidilir ?
nereye

Bitlis'e otobüs bileti satın alarak otobüs yolculuğu yapmak mümkün. Otobüsle Bitlis'e varıldığında otogarda inerek gidilecek güzergah için araç değişikliği yapılabilir. Demir yolu da Bitlis yolculuğu için alternatif olabilir. Hava yolunu tercih etmek isteyenler de Van, Muş havaalanlarından birisine gitmeyi seçebilirler.

Bitlis Mutfağı
nereye

Bitlisin en meşhur yemeklerinden birisi olan büryan kebabı yaz aylarında çokça tüketilmektedir. Bunun yanı sıra sadece sabah 5’te yenen Avşor yemeği ile de ünlü ilin mutfak kültürü oldukça zengindir.

Bitlis Gezilecek Mekanlar
nereye

Bitlis'in il merkezinde bulunan Bitlis Kalesi gezilecek mekanlarda ilk sırada yer alır. Süphan Dağı, Nemrut Krater Gölü, El Aman Hanı, Tarihi Hizan Camii, Bitlis Ulu Camii, Ahlat Müzesi, Rahva Kervansarayı gibi daha pek çok gezilip görülecek mekan vardır.

Bitlis Alışveriş
nereye

Bitlis hediyelik eşya bakımından oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Kök boyası kullanılarak yapılan kilimler, el emeği halılar, Ahlat ilçesinde yapılan ve bir sanat eseri niteliğinde olan bastonlar hediye olarak alınabilir.

Bitlis Ulaşım Yolları
nereye

Bitlis'e hem kara yolu hem demir yolu hem de hava yolu ile ulaşım sağlanabilir. Hava yoluyla yapılacak olan yolculukta Van ve Muş havaalanlarına ulaşılarak, seyahate kara yolu ile devam etmek mümkündür.

Haritada Bitlis

Bitlis Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
BİTLİS - ŞANLIURFA 80 TL
BİTLİS - KONYA 140 TL
BİTLİS - KAYSERİ 140 TL
BİTLİS - İZMİR 180 TL
BİTLİS - İSTANBUL 180 TL
BİTLİS - GAZİANTEP 100 TL
BİTLİS - ESKİŞEHİR 180 TL
BİTLİS - DİYARBAKIR 60 TL
BİTLİS - BURSA 180 TL
BİTLİS - ANTALYA 181 TL
BİTLİS - ANKARA 140 TL
BİTLİS - ADANA 121 TL