Siirt Hakkında

nereye

Geçmişi milattan öncesine kadar dayanan Siirt, Güney Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır. Zaman içinde kendine katılan yeni ilçeler ile sınırları gün geçtikçe biraz daha büyümeye başlamış olmaktadır. Dağlık ve engebeli bir yapıya sahip olan Siirt, yükselti bakımından da deniz seviyesinden oldukça yüksekte yer almaktadır.

Siirt İklim
nereye

Karasal iklim il genelinde hüküm sürmektedir. Mevsim belirgin olarak yaşanmaktadır. Yaz ayları çok sıcak ve kurak geçmektedir. Susuzluk sorunun çekildiği için yapılan GAP ile Siirt'te bu sorununu bir nebze olsun gidermiş olmaktadır. Eksi 20' lere kadar sıcaklık 44 dereceleri de bulmaktadır.

Siirt’e Nasıl Gidilir?
nereye

Siirt iline karayolu ulaşımı ile ulaşmak mümkün olurken, demiryolu ya da havayolu ulaşımı için diğer şehirleri kullanmak gerekir. Farklı şehirlerden aktarmasız olarak otobüs bileti bulmak mümkündür. Fakat tren ya da uçak yolculuğu tercih edecek kişiler öncelikli olarak Diyarbakır iline gelerek, buradan karayolu ulaşımı ile Siirt iline geçebilir.

Siirt Mutfağı
nereye

Kendine has köftesi gelen misafirlerin de ilgisini çekmektedir. Büryan kebabı ve yoğurtlu köfte de onu takip etmektedir.

Siirt Gezilecek Yerler
nereye

 1-Botan Mağaraları: Botan Çayı üzerinde bulunan Botan Mağaraları, ilin en önemli tarihi dokusunu oluşturmaktadır.

 2-Siirt Saat Kulesi: Şehir merkezinde bulunan saat kulesi şehrin en önemli kültürel ve tarihi dokusunu sergilemektedir.

 3-Ulu Cami: Selçukluların izlerini sergileyen Siirt Ulu Cami, Çinili Minare olarak da anılmaktadır. Şehre giden turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir.

Siirt Alışveriş
nereye

Siirt merkezde bulunan pek çok çarşı ve dükkan vatandaşların buradan alışveriş yapmalarına imkan tanımaktadır. Ayrıca, şehir merkezindeki Anderapark ve Grossmall Avm içerisinde farklı markaları da bulmak mümkündür.

Siirt Ulaşım Yolları
nereye

Siirt iline en kolay ulaşım yolu karayolu ulaşımıdır. Havayolu ve tren yolculuğu tercih eden kişiler Siirt iline komşu iller üzerinden yolculuklarını tamamlayabilir. Şehir içi ulaşım taksi ya da diğer toplu taşıma araçları ile oldukça kolay ve kısa zamanda yapılabilmektedir.

Haritada Siirt

Siirt Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
SİİRT - ŞANLIURFA 65 TL
SİİRT - KONYA 5 TL
SİİRT - İSTANBUL 150 TL
SİİRT - GAZİANTEP 70 TL
SİİRT - DİYARBAKIR 35 TL
SİİRT - ANTALYA 5 TL
SİİRT - ANKARA 125 TL
SİİRT - ADANA 90 TL