Kars Kalkışlı Otobüs Seferleri

Kars Hakkında

nereye

Son dönemlerde Türkiye'nin en çıkışta olan tatil noktalarından biri olan Kars, her sene 10binden fazla yerli turisti de ağırlıyor. Kars ismi, eskilerde bölgede yaşamış olan Bulgar Türklerinin boyu olan Karsak topluluğundan gelmiş olacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda Kars'ta bulunan ve Ermenistan sınırında yer alan Ani harabeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesinin baş sıralarında yer almaktadır.

Kars İklim
nereye

Kars ilinde oldukça sert yüksek bir yayla iklimi görülmektedir. Özellikle kış aylarında Sibirya yüksek basınç alanının etkisi altındadır. Kış yaklaşık olarak yedi ay sürer ve bu süreçte bölgeye sıklıkla kar yağar. Senelik ortalama yağış miktarı 252-525 mm arasındadır.

Kars Nasıl Gidilir ?
nereye

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Kars, havalimanına sahip olan bir ilimizdir. Kars'a düzenlenen uçak seferleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Doğu Ekspresi kullanılarak tren yolculuğu ile ve otobüs bileti satın alınarak karayoluyla Kars'a ulaşılabilir.

Kars Mutfağı
nereye

Balı ve kaşarının yanı sıra, Kars ili zengin ve oldukça renkli bir mutfağa ev sahipliği yapmaktadır. Yörenin kendine özgü belli başlı yemeklerine örnek olarak: umaç helvası, hörre çorbası, pişi, kuymak, bozbaş ve Kars böreği verilebilir.

Kars Gezilecek Mekanlar
nereye

Kar yağışının çok yoğun Kars'ta Sarıkamış bölgesinde kayak yapılabilir. Tarihi mekanlar olan Taşköprü, Ebu’l Hasan-ı Harakani Türbesi, Katarina Kökü, Namık Kemal Evi Kars'ta ziyaret edilebilir.

Kars Alışveriş
nereye

Kars ziyaretinde yörenin peynirlerinden satın alınabilir. Kars'ın halı ve kilimleri, kaz tüyünden yapılan yastıkları da ünlüdür.

Kars Ulaşım Yolları
nereye

Kars ülkemizi Orta Doğu'ya bağlayan E 80 karayolu güzergahında yer alır. Bu yol ile veya demiryolu ve havayolu ile ulaşım mümkündür.

Haritada Kars

Kars Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KARS - ŞANLIURFA 140 TL
KARS - KONYA 6 TL
KARS - İZMİR 6 TL
KARS - İSTANBUL 163 TL
KARS - GAZİANTEP 140 TL
KARS - DİYARBAKIR 120 TL
KARS - ANKARA 9 TL