Van Hakkında

nereye

Türkiye'nin en kalabalık nüfusa sahip 19.ili olan Van, Doğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Van Gölü ve çevresinde bulunan volkanik dağlar, doğa ve kültür turizmi açısından bölgenin önemli bir konuma gelmesini sağlar. Dünyanın yaşanılan en eski şehirleri arasında sayılan Van'ı gezip görmek isteyenler online otobüs bileti satın alarak kısa bir tatil planı yapabilirler.

Van'da İklim
nereye

Kış ayları şiddetli soğuk ve kar yağışları ile geçen Van'da yazları Van Gölü'nün tesiri ile çevre illere nispeten bir miktar serin geçmektedir. Genel hatları itibari ile karasal iklim hakimdir.

Van'a Nasıl Gidilir?
nereye

İstanbul'dan yaklaşık olarak 19 saat ve Ankara'dan da 15 saat seren karayolu yolculuğunun yanı sıra Van Gölü Ekspresi ile de Salı ve Pazar günleri Ankara'dan bölgeye demiryolu ile ulaşım sağlanabilir. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Ferit Melen Havalimanı'da bölgeye hızlı ulaşımı tercih edenlere özel imkanlar sunar.

Van Mutfağı
nereye

Van yöresel lezzetleri açısından da zengin bir ilimizdir. Kavurmalı uygun ekşilisi, sengeser, kurut aşı, kurut köftesi, eşkili, çırış mıhlası, borani, murtuğa, gavut, erik kızartması bu lezzetlerden bazılarıdır.

Van'da Gezilecek Yerler
nereye

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Van, tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyüler. Van Gölü'nde tekne gezintisi, Van Kedisi üretim çiftlikleri, Van ve Hoşap Kalesi, Çavuştepe Köyü mutlaka görülmesi gereken adresler arasında sayılabilir.

Van'da Alışveriş
nereye

Geleneksel el sanatlarıyla ön plana çıkan şehirde gümüş işlemeciliği ayrı bir öneme sahiptir. Van mutfağında özel bir öneme sahip olan Van Kahvaltısı da bölgeye yapılacak ziyaretlerde mutlaka denenmesi gereken bir kültür mozaiğidir.

Van'da Ulaşım Yolları
nereye

Şehir içi toplu taşıma imkanları otobüs, dolmuş ve taksiyle yapılır. Havayoluyla şehre gidecek olanlar merkeze terminalden düzenli olarak kalkan servislerle ulaşım sağlayabilirler. Özel araç kiralayarak da şehri yakından tanımak ve görülmesi gereken mekanları keşfetmek mümkündür. 

Haritada Van

Van Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
VAN - ŞANLIURFA 100 TL
VAN - KONYA 150 TL
VAN - KAYSERİ 150 TL
VAN - İZMİR 200 TL
VAN - İSTANBUL 180 TL
VAN - GAZİANTEP 120 TL
VAN - ESKİŞEHİR 200 TL
VAN - DİYARBAKIR 70 TL
VAN - BURSA 200 TL
VAN - ANTALYA 190 TL
VAN - ANKARA 160 TL
VAN - ADANA 140 TL