Karaman Hakkında

nereye

İl, İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır. İlin geçmişi milattan önce son zamanlara kadar dayanmaktadır. Bu yüzden yeni oluşumlu bir il diye söylemek doğru olmaktadır. Türk beylikleri zamanında bir müddet başkent olarak da il görev yapmış bulunmaktadır. 1989 yılına kadar Konya'ya bağlı konumda iken, o zamandan beri özerk olarak varlığını sürdürmektedir.

Karaman İklimi
nereye

İli tamam ile karasal iklim kaplamış durumda bulunmaktadır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yıllık yağış miktarı az olmakla birlikte, sıcaklıklar da değişiklik göstermektedir.

Karaman Mutfağı
nereye

Karaman'a özgü et tarhanası içenlerin beğendiği bir çorba olmaktadır. Çoban kavurma ve sulu pilavı da başka lezzetleri arasında yer almaktadır.

Karaman'a Nasıl Gidilir?
nereye

Karaman'a gidebilmek için demir yolu ya da kara yolu kullanılabilir. Otobüs ile yolculuğu sevenler Karaman otobüs bileti alarak seyahatlerini otobüsle yapabilirler. Türkiye'nin her bölgesinden kolaylıkla Karaman'a giden otobüs bulabilmek mümkün.

Karaman Gezilecek Yerler
nereye

Karaman pek çok doğal güzelliğiyle turistik yapıya sahip bir yer. Yatay bir yapıya sahip olan İncesu Mağarası, Ermenek Vadisi, Meraspolis Mağarası, Karaman Kalesi, Çeşmeli Kilise, Zeyve Pazarı, Tartan Evi görülmesi gereken mekanlar.

Karaman'da Alışveriş
nereye

Karaman'dan alınabilecek hediyelik eşyalar arasında halı ve el sanat ürünleri yer alır. Ayrıca gıda olarak da Karaman elması, Karaman Ermenek helvası, meşhur Divla peyniri de mutlaka alınarak tadılması gereken ürünlerdir.

Karaman Ulaşım Yolları
nereye

Karaman'a seyahat edecek olanlar iki ulaşım yolu seçeneğine sahipler. Otobüs ya da demir yolu. İç Anadolu Bölgesi'ni Akdeniz Bölgesi'ne bağlayan noktada transit geçiş noktası olmasından dolayı, bütün bölgelerden otobüs seferleri bulunabilmektedir.

Haritada Karaman

Karaman Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KARAMAN - ŞANLIURFA 4 TL
KARAMAN - KONYA 28 TL
KARAMAN - KAYSERİ 9 TL
KARAMAN - İZMİR 95 TL
KARAMAN - İSTANBUL 131 TL
KARAMAN - GAZİANTEP 75 TL
KARAMAN - ESKİŞEHİR 80 TL
KARAMAN - DİYARBAKIR 4 TL
KARAMAN - BURSA 95 TL
KARAMAN - ANTALYA 65 TL
KARAMAN - ANKARA 60 TL
KARAMAN - ADANA 55 TL