Karabük Hakkında

nereye

Karabük, adını bulunduğu bölgeden almıştır. Kara ve Bük kelimeleri karaçalılık anlamına gelmektedir. 1937 yılında Safranbolu’ya bağlı bir mahalle iken 6 Nisan 1995 yılında Türkiye’nin 78. İli olmuştur. Karabük Karadeniz de bulunmaktadır ve doğal güzellikleri ile göz boyamaktadır

Karabük İklim
nereye

Karabük’te Karadeniz’in tüm iklim özelikleri görülmektedir. Ancak Karabük kıyıdan içerde olduğundan dolayı nemden yeterince yararlanamamaktadır. Bu nedenden dolayı Karabük’te karasal iklim daha çok görülmektedir. Karadeniz iklimi ve karasal iklimin beraber görünmesinden dolayı Karabük’te geçiş iklimi görülmektedir.

Karabük’e Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye'nin en güzel illerinden birisi olan Karabük iline ulaşımı sağlamak için kara yolu ve demir yolu seçeneklerini kullanmak gerekmektedir. Türkiye'nin her tarafından Karabük otobüs seferleri bulunmaktadır.

Karabük Mutfağı
nereye

Taze fasulye, peruhi, mısır çorbası, cevizli keşli yayım, karamancar yemeği, çullu börek gibi birçok yöresel yemeğe ev sahipliği yapan Karabük oldukça zengin bir mutfağa sahiptir.

Karabük’te Gezilecek Mekânlar
nereye

Ormanları, tarihi yapıları, kanyonları, köyleri ve mağaraları ile ünlü olan Karabük ilinde gezilmesi ve görülmesi gereken çok fazla mekan bulunmaktadır. İncekaya Kanyonu, Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Sipahioğlu Konağı, Mümtazlar Gezi Evi, Köprülü Mehmet Paşa Cami görmeden dönülmemesi gereken yerler arasındadır.

Karabük Alışveriş
nereye

Tatil ve gezi planları için Karabük ilinde oldukça fazla alışveriş seçeneği bulunmaktadır. Avm mağazaları ve yöresel mağazalar ile Karabük ilinde alışveriş yapmak çok eğlenceli olmaktadır.

Karabük Ulaşım Yolları
nereye

Kent merkezinde yer alan otogar sayesinde otobüs bileti alarak Karabük iline ulaşmak mümkündür.

Haritada Karabük

Karabük Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KARABÜK - KONYA 70 TL
KARABÜK - KAYSERİ 85 TL
KARABÜK - İZMİR 4 TL
KARABÜK - İSTANBUL 75 TL
KARABÜK - ESKİŞEHİR 8 TL
KARABÜK - BURSA 75 TL
KARABÜK - ANTALYA 4 TL
KARABÜK - ANKARA 40 TL
KARABÜK - ADANA 100 TL