Kastamonu Kalkışlı Otobüs Seferleri

Kastamonu Hakkında

nereye

Ünlü Küre dağlarını bünyesinde barındıran Kastamonu Karadeniz bölgesinde yer alıyor. Anadolu'nun en kıdemli ve en yaşlı şehirlerinden birisi olan Kastamonu tarihi olaylarda çokça yer almış bir şehirdir.

Tarihi Hititler ile başlayan Kastamonu Firiglerin yanı sıra Lidyalıların da hakim olduğu bir şehirdir. Büyük İskender Anadolu'ya akınlar yapmaya başladıktan sonra Kastamonu da Makedonya topraklarına dahil olmuştur. Bu medeniyetlerin yanı sıra şehir Romalılardan İsfandiyaroğullarına kadar pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Kastamonu, Cumhuriyet tarihinde ise özellikle Kurtuluş Savaşı döneminde kritik şehirlerden biri haline gelmiştir.

Kastamonu İklim
nereye

Karma bir iklim özelliği gösteren Kastamonu Kara iklimi ve Karadeniz ikliminin ortak yaşandığı bir şehir olma özelliğine sahiptir. Yazları oldukça sıcak kışları ise yağışlı ve ılık geçen Kastamonu geniş yeşilliklere sahiptir.

Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?
nereye

İstanbul ile arasında 520 km olan şehrin Ankara ile olan mesafesi ise 230 km kadardır. Şehre Ankara üzerinden gitmek isteyenler Çankırı güzergahını takip etmelidir. D100 ya da D80 üzerinden ulaşım sağlamak isteyenler ise Ankara, Şabanözü ve Ilgaz istikametinde ilerlemelidir. İstanbul üzerinden şehre ulaşım sağlamak isteyenler ise Sakarya, Düzce ve Bolu güzergahını takip ederek E80 üzerinden devam etmelidir. İzmir'den ise Anadolu oto yolu üzerinden E80 ile şehre ulaşım sağlanabilir.

Kastamonu Mutfağı
nereye

Etli sebze yemekleri ile meşhur olan Kastamonu, etli ekmeği ve ekşili pilavı ile muhteşem lezzetlere ev sahipliği yapar. Meşhur pastırması ve banduma, mıklama, ala pilav, çekme helvası, kuyu kebabı, Üryani eriği hoşafı ve cırık tatlısı gibi birçok lezzete ev sahipliği yapar.

Kastamonu’da Gezilecek Mekânlar
nereye

Kastamonu'da kültür gezisi yapmak isteyenler için ilgi çekecek pek çok alternatif bulunuyor. Bunların başında ise şehrin eski yapılarından biri olan İsmail Bey Külliyesi geliyor. Külliye içerisinde mutfak, kütüphane, imarethane ve hamam gibi eklentiler de bulunuyor.

Liva Paşa Konağı ve Kastamonu Arkeoloji müzesi de özellikle şehrin tarihine dair detaylı bilgi edinmek isteyenler için kaçırılmaz fırsatlar sunuyor.

Şehirde Roma dönemine ait olan Zımbıllı Tepe Höyüğü bulunuyor. Bu höyük dönemin antik kentlerinden biridir.

Hababam Sınıfı kitabı ile ismini tüm ülkeye duyurmuş olan Rıfat Ilgaz'ın doğduğu ev bugün müze olarak kullanılıyor. Cide ilçesinde bulunan Rıfat Ilgaz Müzesi turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerden biridir.

Yan yana inşa edilmiş olan Doğdular Kalesi ise dönemin gözetleme kuleleri arasında sayılmaktadır. Bugün oldukça bakımsız olan kale halen ayakta durmayı başarabilen eserler arasında yer alır. Kastamonu'nun doğal güzellikleri arasında bulunan Valla Kanyonu ise Pınarbaşı ilçesinde bulunuyor. Bu tür güzelliklere ilgisi olanlar Horma Kanyonu ve Çatak Kanyonunu da keşfedebilir. Sarpunalınca Mağarası, Kuyluç Mağarası, İstiklal Yolu ve Kastamonu Tarihi Evleri şehirde görülmesi gerekenler listesinde bulunmalıdır.

Kastamonu Alışveriş
nereye

Kastamonu'da el sanatları merkezi bulunuyor. Bu merkezde şehre özgü il işlemesi ürünler bulunabilir. Şehre özgü ürünlerin bulunduğu bir başka nokra ise Şehir kalesinde bulunuyor. Kaleye çıkan yol boyunca pek çok el yapımı hediyelik eşya bulma imkanı vardır. Ayrıca şehir çarşısında bulunan pek çok dükkanda yöreye özgü lezzetleri de tatma imkanı bulunuyor.

Kastamonu Ulaşım Yolları
nereye

Kastamonu kara yolu ulaşımı için eskisi gibi Ilgaz dağını geçmeye gerek bulunmuyor. 2016 yılında açılmış olan tünel sayesinde mesafe oldukça kısalırken ulaşım da kolaylaşmıştır. Şehre ülkenin her yerinden Kastamonu otobüs bileti alarak ulaşım sağlama imkanı bulunuyor. Ayrıca Kastamonu'ya seyahat süresini kısalmak isteyenler otobüs bileti yerine hava yolu ulaşımını tercih edebilir. Şehre özel araç ile de ulaşım sağlama imkanı bulunuyor.

Haritada Kastamonu

Kastamonu Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KASTAMONU - KONYA 85 TL
KASTAMONU - KAYSERİ 9 TL
KASTAMONU - İZMİR 4 TL
KASTAMONU - İSTANBUL 85 TL
KASTAMONU - BURSA 9 TL
KASTAMONU - ANTALYA 4 TL
KASTAMONU - ANKARA 50 TL
KASTAMONU - ADANA 120 TL