Şırnak Hakkında

nereye

Çok eski bir tarihsel geçmişe sahip olan Şırnak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Tufandan sonra ilk olarak Nuh'un yerleştiği bölge olarak bilinen bu ilin adını Şeh-i Nuh'tan aldığı söylenmektedir.

Şırnak İklimi
nereye

Sıcak ve ılıman iklimi ile bilinen Şırnak'ta, yaz aylarında daha fazla yağmur görülmektedir. Güney ile güneybatı kısımlarında ise iklimin daha yumuşak olduğu söylenebilir

Şırnak’a Nasıl Gidilir?
nereye

Çok köklü ve değerli bir yapıya sahip olan Şırnak iline ulaşmak için kara yolunu tercihe etmek mümkündür. Diyarbakır ve Mardin hava alanlarının da kullanılması mümkün olmaktadır.

Şırnak Mutfağı
nereye

Kendine özgü bir yöresel mutfağa sahip olan Şırnak sebze, et yemeği, salata ve tatlıları ile son derece ilgi görmektedir. Şırnak denildiği zaman akla ilk gelen lezzetlerden biri perde pilavıdır kuşkusuz. Bunun yanı sıra meyre, suryaz, kutlık ve daha birçok yemek ile de Şırnak mutfağı damakları şenlendirmektedir.

Şırnak Gezilecek Mekânlar
nereye

Bazebde Ören Yeri, Cizre Ulu Cami, Cizre Ulu Cami, Nuh Peygamber Türbesi, Kasrik Ören Yeri, Kırmızı Medrese, Abdaliye Medresesi (Mir Abdal), Cudi Dağı Şırnak ilinin gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Şırnak Alışveriş
nereye

Şırnak ilinde sayısız alışveriş merkezini ve mekanını bulmak mümkündür. Doğu Anadolu Bölgesinin kültürünü yansıtan ürünleri de satın alarak güzel bir Şırnak gezisi yapmak mümkün olmaktadır.

Şırnak Ulaşım Yolları
nereye

Şırnak ilinin tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için kara yolunu ve hava yolunu tercih etmek yeterlidir. Özel araçlar ile de Şırnak iline gidilebilirken otobüs bileti satın alarak toplu taşıma araçlarının kullanılması da mümkündür.

Haritada Şırnak

Şırnak Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ŞIRNAK - ŞANLIURFA 60 TL
ŞIRNAK - KONYA 140 TL
ŞIRNAK - KAYSERİ 130 TL
ŞIRNAK - İZMİR 170 TL
ŞIRNAK - İSTANBUL 170 TL
ŞIRNAK - GAZİANTEP 70 TL
ŞIRNAK - ESKİŞEHİR 160 TL
ŞIRNAK - DİYARBAKIR 50 TL
ŞIRNAK - BURSA 170 TL
ŞIRNAK - ANTALYA 180 TL
ŞIRNAK - ANKARA 150 TL
ŞIRNAK - ADANA 100 TL