Sinop Hakkında

nereye

Orta Karadeniz bölümünde yer alan Sinop tarihi kalesi ile gelen misafirlerini kültürel açıdan olduğu kadar tarihi açıdan da doyuran bir şehirdir. Dünyaca ünlü bir ankette en sakin il seçilen Sinop huzur dolu bir dinginliğe sahiptir.

Karadeniz Bölgesinin tam orta noktasında yer alan Sinop, Anadolu’nun kuzey kesimlerinde bulunmaktadır. Bölgenin en güzel tabii limanlarından olan Sinop, en eski yerleşim yeri özelliğini de taşımaktadır.

Sinop İklim
nereye

Karadeniz ikliminin özelliklerini gösteren Sinop mevsim geçişlerinde dahil stabil bir hava sıcaklığında seyreder. Yıllık yağış oranı yüksek olan bu şehir yemyeşil doğası ile muhteşem bir görselliğe de sahiptir.

Sinop Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye’nin her yerinden otobüs bileti bulabileceğiniz Sinop’a karayolu ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özel araçla yapılacak yolculuklarda da kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Ankara ve İstanbul üzerinden direkt olarak düzenlenen uçuş seferleri ile Sinop’a kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Sinop Mutfağı
nereye

Mantısı ile oldukça ünlü olan Sinop mutfak zenginliği ile oldukça göz dolduran bir yapıdadır. Üzümlü ve cevizli lokulu ile muhteşem bir tada sahip olan bu yöre oldukça besleyici ve keyifli bir yiyecek kültürüne sahip. Armut tatlısı da hafif yapısı ile sıkça tercih edilen tatlılar arasındadır.

Sinop Gezilecek Mekanlar
nereye

Etnografya Müzesi: Sinop’ta gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Etnografya Müzesi, 2001 yılında turizme açılmıştır. Rokoko ve Baroka tarzında inşa edilen müzeyi mutlaka gezmeniz gerekir.

Sinop Kalesi: Göçmenler tarafından inşa edilen Sinop Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesine geçici olarak eklenmiştir. Sinop’a gelenlerin mutlaka uğradıkları yerlerden biridir.

Balatlar Kilisesi: Sinop’ta tarihi yerlerden biri de Balatlar Kilisesidir. Bizanslılar tarafından inşa edilen Balatlar Kilisesi özellikle yabancı turistlerin ziyaretine uğramaktadır.

Hamsilos Koyu: Sinop’ta gezilebilecek en gözde yerlerden biridir. Hem yeşil hem de mavinin sunulduğu koyda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

İnaltı Mağarası: Sinop’un turistik yerlerinden biridir. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken İnaltı Mağarası, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Sinop Alışveriş
nereye

Kültürel bir şehir olan Sinop, el sanatları ve hediyelik eşyaları ile dikkat çekmektedir. Ahşaptan yapılan maketleri Perşembe Pazarı, Metropol Alışveriş Merkezi ve Hediyelik Eşya Dükkânları tercih edilmektedir.

Sinop Ulaşım Yolları
nereye

Sinop’ta şehir içi ulaşım son derece kolaydır. Minibüs ve taksiler ile Sinop’ta istediğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Türkiye’de trafik ışıklarının bulunmadığı tek şehirdir.

Haritada Sinop

Sinop Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
SİNOP - İSTANBUL 100 TL
SİNOP - ANKARA 65 TL