Edirne Kalkışlı Otobüs Seferleri

Edirne Varışlı Otobüs Seferleri

Edirne Hakkında

nereye

Trakya yarımadasında bulunan Edirne hem Yunanistan’a hem de Bulgaristan’a sınır komşudur. Osmanlı Devleti’ne uzun süre başkentlik yapan Edirne ili camileri, köprüleri, kervansarayları ve çarşıları ile meşhurdur.

Türkiye’nin en batısında bulunan Edirne, Meriç ile Tuna nehirlerinin birleştiği yerdedir. 18.YY’da Avrupa’daki en büyük 7 ilden biri olmayı başarmıştır. Osmanlı döneminde başkent olduğu için o dönemin mimarisini en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Ova üzerinde yer alan Edirne ili bir düzlükte yer almaktadır. Hem İstanbul hem de Avrupa’ya yakın olması nedeni ile ulaşım son derece gelişmiştir. Bu da her gün otobüs bileti bularak Edirne’ye ulaşabilmenizi sağlar. Her sene hem yabancı hem de yerli turist ağırlayan Edirne’de gezilebilecek birçok nokta bulunmaktadır.

Akdeniz ikliminin etkileri görülen Edirne’de Orta Avrupa’ya özgü olan karasal iklim de görülmektedir. Geçiş bölgesinde bulunan Edirne’de yer yer farklı iklimler görülmektedir. Akdeniz iklimi görülen dönemlerde hava ılık ve yağışlı, Karasal iklimin görüldüğü dönemlerde sert ve kar yağışlı bir hava görülmektedir.

Edirne İklim
nereye

Marmara bölgesinde yer alan Edirne'de Akdeniz ve Karadeniz iklimi birlikte görülmektedir. Şehirde kışlar sert ve kar yağışlı, azlar ise sıcak geçer. Yıllık yağış miktarı 600 mm seviyelerindedir ve topraklarının % 57'lik kısmında elverişli iklimden dolayı tarım yapılmaktadır.

Edirne Nasıl Gidilir?
nereye

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan Edirne’ye ulaşım son derece kolaydır. Karayolu ile Edirne’ye ulaşım sağlamak isteyen kişiler uygun Edirne otobüs bileti ile kısa sürede kente ulaşabilir. İstanbul – Edirne yolu üzerinden kente ulaşırken birçok farklı yeri de görebilirsiniz. Özel aracı ile İstanbul’dan yola çıkan kişiler, 2,5 saatte Edirne’ye ulaşabilmektedir.

Edirne’de havaalanı bulunmuyor. Bu nedenle en yakın olan Tekirdağ Çorlu havaalanını kullanarak Edirne’ye ulaşabilir. Demiryolu ile de Edirne’ye ulaşım mümkündür. İstanbul – Edirne arasında her saatte tren seferi bulunmaktadır.

Edirne Mutfağı
nereye

Edirne mutfağı denildiğinde akla mutancana, Edirne tava ciğeri, mamzana, Elbistan tava ve zirva gibi yöresel tatlar gelmektedir.

Edirne Gezilecek Mekanlar
nereye

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Edirne’de gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Edirne’ye kadar gidenlerin mutlaka gezmesi gereken yerler şu şekilde sıralanabilir:

Saraçlar Caddesi

Edirne Çarşısı da denen Saraçlar Caddesi, eski dönemlerde çok fazla saraç bulunduğu için bu ismi almıştır. İstanbul’daki İstiklal Caddesine benzeyen bu alan trafiğe kapalı olduğu için rahatlıkla gezilebilir ve kafelerde vakit geçirilebilir.

Yemiş Kapanı Hanı

Selimiye Caminin yan tarafından bulunan Yemiş Kapanı Hanı, 3.Murad döneminde inşa edilmiştir. Mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Selimiye Camii

Her tarafı İznik çinileri ile kaplı olan Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın en özel şaheserlerinden biridir. Tarihi gezilerin en uğrak yeri olan Selimiye Camisini mutlaka görmeniz ve tarihi mimariyi incelemeniz gerekir.

Üç Şerefli Cami

Mimar Sinan’ın ustası tarafından inşa edilen Üç Şerefli Camii, Osmanlı döneminin ilk avlulu camisidir. Tarihi dokusu ile gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Adalet

Edirne Sarayının tek sağlam kalan binasıdır. Kırkpınar Yağlı güreşlerinin düzenlendiği semttir. Gezilebilecek özel yerlerden biridir.

Edirne Kent Ormanı

Şehrin yeşil alan sisteminin oluşturulduğu yerdir. Merkeze 2 km mesafesi bulunan Kent Ormanının Meriç Irmağına da kıyısı bulunmaktadır.

Enez Kalesi

Akropol denilen Enez Kalesi, yüksek bir tepe üzerinde bulunan bir kaledir. Farklı bir mimari yapıya sahip olan kaleyi mutlaka görmeniz gerekir.

Edirne Alışveriş
nereye

Tarihi birçok alanı bulunan Edirne’de alışveriş yapılabilecek sayısız yer vardır. Bedesten Çarşısı bunlardan biridir. Şehrin en eski çarşısı olan bu alanda hediyelik birçok eşya bulabilirsiniz. Alipaşa Çarşısı, Selimiye Arastası, Edirne Park AVM, Margi Outlet, Erasta AVM gibi alışveriş merkezlerinde de ünlü markalara ulaşabilirsiniz.

Edirne Ulaşım Yolları
nereye

Şehir içi toplu ulaşım ETUS’a bağlı minibüs ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Bütün kente yayılan minibüs ve otobüs ağı sayesinde Edirne’nin her köşesine kısa sürede ulaşabilirsiniz. Kent Kart kullanılan araçların ücretleri güzergâha göre değişmektedir.

Haritada Edirne

Edirne Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
EDİRNE - KONYA 3 TL
EDİRNE - İZMİR 100 TL
EDİRNE - İSTANBUL 55 TL
EDİRNE - ESKİŞEHİR 9 TL
EDİRNE - BURSA 100 TL
EDİRNE - ANTALYA 140 TL
EDİRNE - ANKARA 108 TL
EDİRNE - ADANA 8 TL