Adıyaman Kalkışlı Otobüs Seferleri

Adıyaman Hakkında

nereye

Malatya'ya bağlı bir ilçe konumunda olan Adıyaman 1954 yılında il olmuştur ve sekiz adet ilçeye sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Adıyaman oldukça eski bir tarihi geçmişe sahiptir.

Adıyaman'da yapılan kazılar Neolitik ve Tunç çağından bu yana şehirde yaşam kalıntılarının bulunduğunu gösteriyor. Tarihin ilk yerleşim yerlerinden biri olan şehir Milattan Önce 40000'li yıllara kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Özellikle Palanlı mağarası ve çevresinde yapılan incelemelerde şehir tarihini gün yüzüne çıkaracak pek çok detay ortaya çıkmıştır. Hititler, Firigler ve Asurlar gibi dönemin en önemli medeniyetleri şehirde yaşamıştır. Bunun yanı sıra Kommegena Krallığının da merkezi Adıyaman'dır. Bu özellikler sayesinde şehirde pek çok tarihi kalıntı görme imkanı söz konusu oluyor.

Adıyaman'ın İklimi
nereye

Adıyaman'ın Doğu kesiminde kışlar soğuk ve kar yağışlı yazları ise oldukça sıcak ve kurak geçer. Güney kesimlerine doğru gidildikçe aynı mevsim olan kış ılık ve yağışlı geçerken yaz aylarında kayda değer bir farklılık yoktur.

Adıyaman'a Nasıl Gidilir?
nereye

Adıyaman'a kara yolu ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Çünkü şehrin gelişmiş bir ulaşım ağı bulunuyor. Şehrin Ankara ile arasında ortalama 800 km mesafe bulunuyor. Ankara'dan Adıyaman'a ulaşım sağlamak isteyenler Aksaray, Adana ve Antep güzergahını takip etmelidir. Bunun yanı sıra İstanbul'dan şehre ulaşım sağlamak isteyenler ise 1170 km kadar bir yol kat etmek durumundadır. Bu yol süresinde Ankara, Kayseri ve Elbistan üzerinden şehre giriş yapılabilir.

Adıyaman Mutfağı
nereye

Çiğ köftenin ana vatanı kabul edilen Adıyaman'da davetlerde büyükçe kaplarda acılı ve etli çiğ köfte yapılır. Meyir çorbası, yarpuzlu köfte, kavurmalı hitap, Besni'ye özel olan ama Adıyaman tava olarak da geçen muhteşem sebze karışımı yemek dışında daha birçok enfes yemek bu mutfağa adını yazdırmıştır.

Adıyaman'da Gezilecek Yerler
nereye

Şehirde Dulkadiroğlu Beyliği döneminden kalmış olan Ulu Cami turistlerin hayran kaldıkları mekanların başında sayılıyor. Dikdörtgen bir plana sahip olan caminin yapımında kesme taş kullanılmıştır.

Şehirdeki Cendere Köprüsü ise dünyanın bilinen en eski köprüleri arasında yer alıyor. Perra Antik Kenri ve Arsemia Antik Kenti şehrin en eski yerleşim noktaları arasında bulunurken Adıyaman tarihi hakkında detaylı bilgi veriyor. Nemrut Dağı Milli Parkı, Gerger Kalesi ve Perre Kaya Mezarları mutlaka görülmesi gerekir.

Adıyaman'da Alışveriş
nereye

Şehre özgü ürünlerden satın alabilmek için tercih edilecek en önemli mekan Oturakçı pazarıdır. Şehir merkezinde bulunan bu pazar yöresel eşyaların bulunduğu ve turistlerin alışveriş için en çok tercih ettiği çarşıların başında gelir.

Adıyaman Ulaşım Yolları
nereye

Adıyaman otobüs bileti almak için pek çok firması bulunuyor. Otobüs bileti alarak Adıyaman'a ulaşım sağlamak mümkündür. Bunun yerine tren ile yolculuk da başka bir alternatif olabilir. Çünkü şehre giden yolcu treni de bulunuyor. Ayrıca Adıyaman Havalimanı sayesinde daha hızlı bir ulaşım sağlamak isteyenler uçak seferleri'ni de araştırabilir. Son olarak ise özel araç ile de şehre ulaşma imkanı bulunuyor.

Haritada Adıyaman

Adıyaman Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ADIYAMAN - ŞANLIURFA 4 TL
ADIYAMAN - KONYA 100 TL
ADIYAMAN - KAYSERİ 80 TL
ADIYAMAN - İZMİR 140 TL
ADIYAMAN - İSTANBUL 140 TL
ADIYAMAN - ESKİŞEHİR 130 TL
ADIYAMAN - DİYARBAKIR 40 TL
ADIYAMAN - BURSA 150 TL
ADIYAMAN - ANTALYA 125 TL
ADIYAMAN - ANKARA 95 TL
ADIYAMAN - ADANA 65 TL