Muş Hakkında

nereye

Hem doğası, hem kültürü hem de doğası ile en önemli kentlerden biri olan Muş, önemli bir turizm kaynağıdır. Doğa ve kış sporu yapmak için uygun bir yapıya sahip olan bu ilimizde, buna bağlı çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Urartulara ev sahipliği yapan Muş, köklü tarihi ve ova üzerine kuruşmuş yapısıyla Doğu Anadolu'nun önemli şehirlerden birisidir.

Muş İklim
nereye

Sert bir iklime sahip olan Muş'ta kış ayları yaza göre daha çok yağışlı geçmektedir.

Muş'a Nasıl Gidilir ?
nereye

Muş ili ulaşım açısından oldukça farklı imkanları bulunan bir ildir. Diğer şehirlerden Muş iline otobüs bileti kolaylıkla bulunabildiği gibi hususi araçlarla da karayolu üzerinden ulaşım sağlanabilir. Ayrıca, demiryolu ulaşımı ya da havayolu ulaşımı da diğer önemli ulaşım çeşitlerindendir.

Muş Mutfağı
nereye

Uzun bir kış mevsimi yaşanması nedeni ile öncesinde kışlık yiyecek hazırlığına başlayan Muş halkı, et sıkıntısını gidermek için genellikle kavurma yapmaktadır. Muş ilinin kendine özgü birçok ünlü yemeği, tatlısı ve hamur işi bulunmaktadır. Muş köftesi, herse, domatesli lahana akla ilk gelen en meşhur lezzetler arasında yer alır.

Muş Gezilecek Mekanlar
nereye

Tarih ve kültür yapısı güçlü olan Muş ilinde gezilmesi gereken yerlerde oldukça fazladır. Muş'un tarihi yapısını sergileyen yerler şöyle sıralanabilir;

  • Malazgirt Kalesi
  • Güllü Hamam
  • Muş Ulu Cami
  • Meryem Ana Kilisesi
  • Kale Şehri
Muş Alışveriş
nereye

Muş merkezde yer alan 3 büyük alışveriş merkezi tüm yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarının kolaylıkla karşılanmasını sağlamaktadır. Bu merkezler; Pera Center Avm, Lilyum Avm ve Ceylan Alışveriş Merkezidir.

Muş Ulaşım Yolları
nereye

Muş iline ulaşım yolları 3 farklı şekilde yapılabilir. Karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşımı şehre gitmek isteyenlerin tercih edeceği ulaşım yollarıdır. Otogar, tren garı ya da havalimanından merkeze gelen servisleri kullanarak gitmek istenilen noktaya oldukça kısa bir zamanda ulaşılabilir.

Haritada Muş

Muş Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
MUŞ - KONYA 150 TL
MUŞ - KAYSERİ 120 TL
MUŞ - İZMİR 180 TL
MUŞ - İSTANBUL 180 TL
MUŞ - GAZİANTEP 9 TL
MUŞ - ESKİŞEHİR 180 TL
MUŞ - BURSA 180 TL
MUŞ - ANTALYA 9 TL
MUŞ - ANKARA 150 TL
MUŞ - ADANA 100 TL