Kilis Hakkında

nereye

Kilis Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan ortalama yükseltisi fazla olmayan bir şehirdir. Şehirde ekonomik hayat tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Şehirde özellikle zeytin, üzüm ve buğday tarımı önemli yer kaplamaktadır. Organize sanayi bölgelerinin kurulmaya başlandığı şehirde hayvancılığa dayalı sanayi kolları da halkın geçim kaynakları arasında yer alır.

Kilis İklim
nereye

Akdeniz ikliminin büyük etkisi altına aldığı Kilis'te yazın sıcaklık en az 20 derecelerde olmaktadır. Bitki örtüsü maki olan şehirde genellikle üzüm ve zeytin üretimi yapılmaktadır. Kızılçam, palamut meşesi, tespih ağacı ve sakız ağacı şehirde yetişen önemli bitkilerdir.

Kilis Mutfağı
nereye

Kilis mutfağından ön plana çıkan yemekler arasında ekşili malhıta, lebeniye, Kilis tava, oruk ve künefe yer almaktadır.

Kilis Nasıl Gidilir?
nereye

Kilis şehri için en çok kullanılan ulaşım şekli karayoludur. Bunun sebebi uçuşların doğrudan olmaması ve herhangi bir tren güzergahında bulunmamasıdır. Otobüs ile gidecek kişiler,Kilis otobüs bileti alarak yolculuğa çıkabilirler. İstanbul'dan özel aracı ile yola çıkarak Kilis'e gitmek isteyen kişiler sırasıyla Sakarya, Ankara, Aksaray, Adana, Gaziantep ve sonunda Kilis yolunu kullanmalıdır.

Kilis Gezilecek Mekanlar
nereye

Kilis'e gelen kişiler için Ravanda Kalesi, Oylum Höyük ve Söğütlüdere kesinlikle görülmesi gereken alanlar olarak görülmektedir.

Kilis Alışveriş
nereye

Kilis'i yansıtan ve hediye edilebilecek birçok kültürel eşya bulunmaktadır. Bunlar Kilis tavası ve Kilis'in meşhur yorganlarıdır. Yorganlar üzerine el işlemesi yapılmaktadır.

Kilis Ulaşım Yolları
nereye

Kilis'e ulaşım karayolu ile yapılmaktadır. Otobüs bileti alınarak Kilis'e ulaşım sağlanabilir. Şehir içi ulaşım ise, otobüsler ile yapılmaktadır.

Haritada Kilis

Kilis Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
KİLİS - ŞANLIURFA 4 TL
KİLİS - KONYA 110 TL
KİLİS - KAYSERİ 8 TL
KİLİS - İZMİR 8 TL
KİLİS - İSTANBUL 150 TL
KİLİS - GAZİANTEP 35 TL
KİLİS - ESKİŞEHİR 120 TL
KİLİS - BURSA 155 TL
KİLİS - ANTALYA 8 TL
KİLİS - ANKARA 110 TL
KİLİS - ADANA 45 TL